Doğal Sağlık

Ödeme İyi Gelen Yiyecekler | Ödem En Hızlı Nasıl Atılır?

14.01.2021
229
Ödeme İyi Gelen Yiyecekler | Ödem En Hızlı Nasıl Atılır?

Vücudumuzda dönem dönem darbe, regl veya başka sebeplerle ödem meydana gelebiliyor. Bu durumlarda ödeme iyi gelen yiyecekler ile oluşan ödemin vücudumuzdan atılmasına yardımcı olabiliriz.

Su

Ödem nasıl geçer: Vücudumuzda oluşan ödemi atmak için en önemli unsur günlük ihtiyacımız olan su tüketimini aksatmamaktır. Su ödem atma konusunda oldukça büyük bir öneme sahiptir.

 • Su tüketmini gün içerisinde belirli periyotlarla gerçekleştirmek gerekiyor. İhtiyacımız olan suyun tamamını aynı anda aldığımızda faydasını yitirdiği gibi vücudumuz için daha zararlı olabilmektedir.
 • Günde en az 1,5 litre su tüketmeye dikkat etmek vücutta ödem oluşumlarının önüne geçmekte ve oluşan ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

Yoğurt

Ödeme ne iyi gelir: yoğurt ödeme iyi gelen yiyecekler arasında listenin ilk sıralarında yer alıyor. Yoğurdun içerisinde yüksek oranda probiyotik bulunmaktadır. Vücudun dezenfekte edilmesine fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda vücudumuzda oluşan ödemin atılması içinde yoğurt tüketilebilir.

 • Ödem oluşumunun önüne geçmek ve vücutta oluşan ödemi vücuttan atmak için az yağlı yoğurtlar daha etkilidir.
 • Yoğurdu sade olarak veya meyveli şekilde tüketebilirsiniz.
 • Evde yapılan yoğurtların içerisinde daha fazla probiyotik bulunduğu için daha faydalıdır.

Ödeme İyi Gelen Yiyecekler; Salatalık

Ödem için bitkisel çözüm olarak sıklıkla salatalık tercih edilmektedir. Salatalık vücudumuz için pek çok açıdan faydalı bir yiyecek. Ödem konusunda da salatalığın mucizeler yarattığını söyleyebiliriz. Salatalık içerisinde fazla oranda su miktarı bulunmaktadır. Bu yüzden fazla su tüketemeyenlerin günlük su ihtiyacını karşılanması konusunda da etkilidir.

 • Salatalığı günde 1 tane tek başına sebze halinde tüketebilirsiniz.
 • Yemeklerin içerisinde veya yoğurt ile birlikte tüketilebilir.
 • Ödem sorunu ile karşı karşıya kaldığınız zamanlarda bir şişe su içerisine birkaç dilim salatalık koyarak salatalıklı su tüketebilirsiniz. Bu şekilde ödemin vücuttan atılmasına faydalı olacaktır.

Maydanoz

Ödeme iyi gelen şeyler arasında gösterilen maydanoz vücudumuz için pek çok faydalı etki gösteriyor. Maydanoz aynı zamanda idrar söktürücü ve böbreklerin temizlenmesine yardımcı özellikler göstermektedir. Bu yüzden maydanoz vücudumuz için en faydalı besinler arasında yer alıyor.

 • Maydanoz tek başına yemeklerin yanında veya salataların içerisinde tüketilebilir.
 • Ödem sorunu ile mücadele ettiğiniz zamanlarda maydanoz ile hazırlayacağınız suyu tüketebilirsiniz.
 • Maydanozu su ile kaynatarak çay şeklinde tüketmek de ödem konusunda oldukça etkilidir.

Yeşil Çay

Yeşil çay bilindiği üzere vücudumuzdaki pek çok soruna iyi gelmektedir. Kilo problemi yaşayanlar için de sıklıkla önerilen yeşil çay ödeme iyi gelen yiyecekler arasında ön plana çıkıyor. Yeşil çay güçlü bir antioksidan etkisi göstermektedir. Bu yüzden vücutta oluşan ödemin dışarı atılması konusunda oldukça faydalıdır.

 • Ödem problemi ile karşı karşıya kalanlar günde 1 bardak yeşil çay tüketebilirler.
 • Yeşil çayın fazla oranda tüketilmesi kalp çarpıntısı gibi sorunlara sebep olabilmektedir. Bu yüzden tüketiminde aşırıya kaçılmaması önem taşımaktadır.

Ödeme İyi Gelen Yiyecekler; Ananas

Ananas doğal detoks etkisi ile dikkat çekmektedir. İçerisinde oldukça zengin organik bileşenler barındırmaktadır. Düzenli olarak ananas tüketenler vücutta oluşacak olan ödem probleminin önüne geçmiş olurlar. Vücutta ödem oluştuktan sonra da ödemin vücuttan dışarı atılması için tüketilebilir.

 • Ananası tek başına meyve halinde tüketebilirsiniz.
 • Ananas meyvesi ile lezzetli meyve çayları yapılabilir. Bu şekilde de ödem için faydalı olacaktır.
 • Ananasın suyunu sıkarak meyve suyu şeklinde tüketebilirsiniz. Dilerseniz içerisine az miktarda bal da ilave edilebilir.

Muz

Muz vücudumuz için en faydalı besinler arasında yer alıyor. Potasyum oranı açısından oldukça zengin bir meyvedir. Yüksek oranda potasyum içermesinin yanı sıra ödem konusunda da yardım alınabilecek besinler arasında bulunuyor. Muzun içerisinde vücudun ihtiyacı olan şeker oranını karşılayacak meyve şekeri bulunmaktadır.

 • Günde bir adet muz tüketilebilir.
 • Muzlu tatlılarınızın içerisinde de tüketebilirsiniz.

Isırgan Otu

Isırgan otu vücutta oluşan ödemin inmesi ve eklem ağrıları konusunda oldukça başarılı bir bitkidir. Vücutta kalp hastalıkları, yüksek tansiyon idrar yolu enfeksiyonu sebebiyle oluşan ödem problemi için ısırgan otu kullanılabilir.

 • Isırgan otu kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • Isırgan otu farklı bitkiler veya farklı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında zararlı sonuçlara yol açabilir.

Ödeme İyi Gelen Yiyecekler; Karahindiba

Karahindiba bitkisinin kökü ve yaprakları uzun yıllardır hastalıkları tedavi etmek için kullanılıyor. Sindirim sorunu nedeniyle oluşan şişkinlik ve ödem konusunda karahindiba oldukça başarılı bir bitkidir.

 • Günde 1 kere tüketilebilir.
 • Farklı ilaçlarla bir araya geldiğinde olumsuz etkiler gösterebilmektedir. Bu yüzden düzenli ilaç kullananların doktora danışması gerekiyor.
En hızlı ödem nasıl atılır?
Ödem, günümüzde kadın veya erkek fark etmeksizin başlı başına düşmanı haline gelmiştir. Kişileri çok fazla rahatsız eden fazla ödemin bu noktada atılması gerekmektedir. Ödemin atılması için kişiler çeşitli bitki çaylarını ve detoks karışımlarını kullanabilmektedir. Ayrıca brokoli ve karnabahar gibi detoks görevi görecek olan besinleri tüketmeleri de bu sürece yardımcı olmaktadır.
Ödem için ne faydalıdır?
Ödem özellikle kadınların çok fazla şikayet ettiği bir konudur. Ödem atmak isteyen kişilerin ilk yapmaları gereken bol miktarda su tüketmeleridir. Kişiler bu sayede ödemlerini çok kolay bir şekilde atabilmektedir. Bunlara ek olarak çeşitli meyvelerde ödem attırıcı özelliğe sahiptir. Bu meyvelere örnek olarak muz, nar ve ananası verebiliriz. Bunlar kişilerde bulunan ödemleri atmak için çok yararlıdır.
Vücuttaki ödemi ne artırır?
Vücutta bulunan ödem çeşitli uzuv ve eklemlerde şişkinlik yapabilmektedir. Bu sebeple kişiler çeşitli rahatsızlıklar yaşayabilmektedir, bu rahatsızlıklar sebebiyle kişilerin hayat kaliteleri de düşmektedir. Bu sebeple kişilerin muz, maydanoz, yoğurt, ananas, yeşil çay, salatalık gibi ödem atılmasına yardım eden besinleri tüketmeleri gerekmektedir. Bunların yanında bol su tüketimi kişilerde ödem attırmaya yardım eden besinlerdir.
Ödem atıcı yiyecekler nelerdir?
Kişilerin düzenli bir şekilde beslenme alışkanlığı kazanmasıyla beraber yapacakları düzenli spor da kişilerin vücutlarında bulunan ödemi atmalarında büyük bir yardımcıları olmaktadır. Ayrıca bu durumu hızlandırabilmek adına kişilerin çokça su tüketiminde bulunmaları gerekmektedir. Suyla beraber boşaltım sistemi de hızla çalışacağından kişiler kolaylıkla ödem atabileceklerdir. Bunun yanında ananas, muz, maydanoz, salatalık ve yoğurt gibi besinlerde kişilerin ödem atmasına yardımcı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Maydanoz Çayı Zayıflama | Maydanoz Çayı ile Kilo Verme

Saç Bakımı Isırgan Otu

Ananas Cinselliğe Faydaları

Egzamaya İyi Gelen Yiyecekler |Ne İyi Gelir?

Göz Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ağrı Nasıl Geçer?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.