Anasayfa / Faydalı Besinler / Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Papatya çayı birçok sağlık sorununa deva olarak görülmektedir. Yapılışı oldukça kolaydır. Yararlarının yanında bazı zararları da bulunmaktadır.

Papatya Çayının Yapılışı

1 su bardağının içine 2 tatlı kaşığı kadar kuru papatya koyulacak. Üzerine kaynak su dökülecek. 3 dakika demlenme süresi beklemek gerekiyor. Daha sonra süzgeç yardımı çiçeklerin süzülme işlemi yapılacak. Arzuya göre içine bal ve limon eklenerek tatlandırılması sağlanabilir.

Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayını en büyük faydası kişinin sinirlerinin gevşemesini sağlayarak rahatlık verir. Boğaz ağrılarına iyi gelir. Uyku problemi yaşayan kişinin tüketmesi halinde, kişiye uyku düzeni sağlamaktadır. Depresyonun önüne geçme etkisi bulunmaktadır. Mide bulantısı şikayeti yaşayanların kullanımına idealdir. Çünkü mide bulantısını engeller. Alerjik hastalıkların tedavisine yardımcı olarak çok kullanılmaktadır. Diş eti problemlerinin tedavisi için de ideal olan doğal bir tedavi yoludur. Ağız içinde iltihap sorunu yaşayan ve bazı fizyolojik ağrılar yaşayan kişilerin kullanımı fayda sağlar. Soğuk algınlığı sorunlarını gidermek için kullanımı yaygındır. Cildi yumuşatıp temizleme etkisi bulunmaktadır. Migren ağrısı hafifletip, kişinin kan şekeri dengesi düzenlemesi sebebi ile çok tüketilen bir bitki çayıdır.

Papatya Çayının Zararları

Bir şey ne kadar yararlı olsa da bazı kişiler için bu zarara dönüşebilir. Papatya çayının yan etkilerinden zarar görmemek için doktora danışarak kullanmak faydalı olacaktır. Papatya çiçeğinin içeriğinde kumarin denilen bir madde bulunmaktadır. Bu maddenin kanı inceltici özelliği vardır. Bu sebepten kişide kanama eğilimini arttırıcı etki yaratabilir. Bu etki göz önüne alındığında kanama sorunu yaşayan kişilere yan etki yaratacağı için bu şekilde sorunu olanların doktorlarından onay alarak kullanmaları gerekmektedir. Hamile bayanların sabah bulantıları çok olan bir sorundur. Papatya çayının bulantıya iyi gelmesi sebebi ile çok tüketilir. Fakat papatya çayı abortif etki gösterebilir. Bu etki ile rahimde kasılma uyarılması yaşanabilir. Bunun devamında hamile bayanda düşük sorunu yaşanabilme tehlikesi olacağı için doktora sormadan kullanılmaması gerekir. Polen alerji olan kişilerinde papatya çayı kullanmaması gerekir. Çünkü polen alerjisi olan kişinin papatya çayı tüketmesi halinde alerjik sorunlar baş gösterebilir.

Bunlara da göz at

Evde Enerji Veren İçecek Hazırlama

Vücudumuzun çok büyük bir  kısmının su olduğunu düşünürsek sıvı tüketiminin çok önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Hepimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.