Doğal Sağlık

Prematüre Bebek Banyosu | Prematüre Bebek Ne Zaman Yıkanır?

19.08.2022
7
Prematüre Bebek Banyosu | Prematüre Bebek Ne Zaman Yıkanır?

Prematüre bebek banyosu nasıl yapılır? Prematüre bebeklerde, banyo süreci ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Konu ile ilgili merak edilenler ve detaylara yazımızda yer verilmiştir. İnceleyerek soru işaretlerinize cevap bulabilirsiniz. 

Sağlıklı gebelik sürecinin, ortalama 40. Haftada tamamlanması gerekir. Fakat bu süreden önceki doğumlar, prematüre şeklinde tanımlanıyor. Prematüre bebek banyosu, ebeveynlerin doğum sonrasındaki taburcu işlemi ile beraber dikkat etmesi gereken başlıklar arasındadır.

Prematüre Bebek Banyosu Hakkında

Prematüre bebeklerin taburcu olması ile beraber ebeveynlerin kafalarında birçok soru işareti vardır. Bunlar arasında, banyo süreci de geliyor.

 • Prematüre bebek banyosu için taburcu işleminin sonrasındaki bir haftada bebeğinizi yıkamamalısınız ılık sabunlu bez ile bebeği temizlemeniz, ilk seferde yeterli olacaktır.
 • Sabunu kullanırken bebeğinizin cildine uygun olması önemli! Tahriş edici ya da alerji oluşturacak ürünlerden uzak durmanız tavsiye ediliyor. Bu süreçte doktorunuzun size tavsiye ettiği ürünler olacaktır. Kullanmanız çok daha faydalı olur.
 • Eczanelerde de, prematüre bebeklerin banyo süreçlerinde kullanabileceğiniz sabunlu bezler ya da şampuanlar bulunmaktadır. Yanlış ürün kullanmamak adına, tercih edersiniz. Banyo sıklığına dair keskin bir kural bulunmaz haftada iki kez yıkamamız ideal olacaktır.

!!! Çok daha fazla yıkama, bebeğinizin cildi hassas ise tahriş ya da alerjik enfeksiyonlara neden olabilir.

Haftada 3’ten Fazla Yıkamayın!

Prematüre bebek banyosu için uygun sıcaklık 37 derecedir. Bu sıcaklıkta hazırlanan banyolarda, bebek çok daha rahat edecektir. Uygun yıkama losyonu ve şampuanları bulunur. Bunları dilersiniz eczaneden satın alabilirsiniz. Dilerseniz doktorunuzun önerisiyle kullanmanız mümkün! Haftada 2-3 kereden daha fazla yıkamak, bebeğinizin cildinde kuruma meydana getirecektir ve pullanmalar oluşur. Bu yüzden haftada 3 kere daha fazla yıkamanız önerilmez.

Prematüre Bebek Banyosu; Prematüre Bebekler Nasıl Yıkanmalı?

Prematüre bebekler yıkanırken, daha özenli davranmak gerekir. Henüz su, sabun ya da ıslak kumaş gibi yüzeylerde tanışmamıştır. Bu durum, dokuyu fazlasıyla hissettiğinde bebeğinizi korkutacaktır. Diğer yandan, cildi anne karnındayken rüzgar – sıcak su ya da soğuk su gibi maddelerle de tanışmamıştır. Bu durum sonrasında hassaslığa neden olacaktır. Suyu, bebeğinizin cildine değdirirken, yavaş yavaş uygulamalısınız. Hem suyu hissedecektir. Hem de korkmadan banyosunu yaptırabilirsiniz.

Prematüre Bebeği Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prematüre bebek banyosu sürecinde, öncelikli olarak banyoyu hazırlamalısınız. Küvet kullanımı pratiktir. Küvetler yalnızca onun kullanımına ayrılığından dolayı diğer duş ya da küvetlerden mikrop kapması da önlenir.

 • Prematüre bebekler için banyo fileleri bulunur. Bebek küvetine fileyi yerleştirerek, bebeğinizi yatırırsınız ve daha kolay yıkamanız mümkün olur. Odanın sıcak olması önemli. Açık kapı ya da pencere olmamalı. Banyo suyunun sıcaklığını, dilerseniz dirseklerinizi suya sokarak ölçebilirsiniz. Dilerseniz cihazlar bulunur. Bunlar da size de yardımcı olacaktır.
 • Banyo suyunu hazırladıktan sonra bebeğinizin havlusunu en yakın yere koyup yıkadıktan sonra hemen sarmalısınız. Prematüre bebeklerin ilk banyosunda, şampuan ya da sabun kullanmanız önerilmez. Cildi hem su ile tanışıp, aynı zamanda şampuan ya da farklı bir sabunla tanışırsa istenmeyen sonuçlar olabilir. Islak bir kumaşla vücudunu silmeniz daha faydalı olacaktır.
 • Bebeğinizi yıkadıktan sonra kolay ve hızlı bir şekilde üzerini giydirmelisiniz. Böylelikle üşümemiş olur. İkinci banyosunda, prematüre bebeklere uygun şampuanlar bulunmaktadır. Bunlarla cildini sabunla tanıştırabilirsiniz.

!!! Bebeğinizin cildine masaj yaparak, doktorunuzun önerdiği bebek yağı varsa kullanırsınız. Bu durum, bebeğinizi rahatlatıp onun uykuya dalmasına neden olacaktır.

Prematüre Bebek Banyosu İçin Gerekenler

Prematüre bebek banyosu için konforlu ve keyifli olması açısından belirli ürünlere ihtiyacınız var. Bunlar hem prematüre bebekler, hem de sonrasındaki süreçte size yardımcı olacaktır.

 • Prematüre bebeğin banyosu için gerekenler;
 • Bebek küveti
 • Kulplu bir su tası
 • Bebek küveti filesi (yedeği olsa iyi olur)
 • Bebek banyo havlusu
 • Yenidoğan bebek kurulama bezi
 • Yenidoğan bebek şampuanı
 • Yenidoğan bebek sabunu
 • Bebek tarağı
 • Bebek lifi
 • Banyo suyu için termometre
 • Banyo sonrası için bebek losyonu

Sık Sorulan Sorular 

Prematüre bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı?

Prematüre bebekler için kıyafetlerini, sizinkilerden ayrı yıkamanız tavsiye edilir. Kullandığınız deterjanın içeriğinde, çok fazla kimyasal madde bulunmamalı.

Prematüre bebeğin banyo suyuna ne konulmalı?

Prematüre bebeği küvet banyosu yaparak yıkayabilirsiniz. Küvet suyunun içerisine herhangi bir ürün koyulmasına gerek yoktur. Bazı kişiler, zeytinyağı ya da benzeri ürünler koyarak bebeğin cildinin yumuşamasını sağlayabilir. Bu durum, her bebek için geçerli değil!

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/premature-babalari/

https://www.dogalsaglik.com/premature-bebeklerde-enfeksiyon/


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.