Doğal Sağlık

Prematüre Bebeklerde Enfeksiyon | Prematüre Bebek Neden Enfeksiyon Kapar?

23.10.2021
9
Prematüre Bebeklerde Enfeksiyon | Prematüre Bebek Neden Enfeksiyon Kapar?

Prematüre Bebeklerde Enfeksiyon; Prematüre bebek, beklenen doğum haftasından daha erken doğan bebekler için kullanılan bir terimdir. Prematüre bebekler, normal doğan bebeklere göre daha hassastır ve enfeksiyon kapma riski daha yüksektir. Bu nedenle bebeklerin bakımına daha fazla özen gösterilmesi ve dikkatli olunması gerekir.

Prematüre Bebeklerde Görülen Komplikasyonlar

Komplikasyonlar, prematüre bebeklerde görülmesi beklenen sağlık sorunlarıdır. Her prematüre bebekte komplikasyon görülmese de bebeklerin büyük kısmında sağlık sorunlarının meydana gelmesi mümkündür. Doğumun erken olması, sağlık sorunlarının yaşanma riskini artırmaktadır.

Prematüre bebeklerde kısa vadede görülmesi beklenen farklı komplikasyonlar vardır. Bu sağlık sorunlarının büyük kısmı, özel ünitelerde bakımı sağlanan bebeklerde tedavi edilmesi mümkün olan sorunlardır. Kısa vadede ortaya çıkabilecek olan sağlık sorunları şu şekildedir:

 • Solunum hastalıkları
 • Kalp sorunları
 • Beyin kanaması
 • Vücut ısısının kontrol edilmemesi
 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Sarılık ve kansızlık
 • Anemi
 • Kan şekeri düşüklüğü
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması

Bu komplikasyonlar, kısa vadede ortaya çıkan ve büyük kısmı tedavi edilmesi mümkün olan hastalıklardır. Bununla birlikte prematüre doğan bebeklerde uzun vadede görülmesi mümkün olan sağlık sorunları da vardır. Uzun vadede görülen komplikasyonlar şu şekildedir:

 • Serebal palsi
 • Öğrenme güçlüğü
 • Görme ve işitme sorunları
 • Diş problemleri
 • Psikolojik ve davranışsal sorunların ortaya çıkması
 • Astım, enfeksiyonlar ve beslenme problemleri gibi kronik sağlık sorunları

Prematüre Bebeklerin Özellikleri

Prematüre bebeklerin özellikleri, normal doğan bebeklere göre daha farklıdır. Bu nedenle bu bebeklerin özel bir ünitede tutulması ve uzman sağlık ekipleri tarafından bakımının sağlanması gerekir.

Prematüre bebekler, normal bebeklere göre daha keskin vücut hatlarına sahiptir. Vücut hatları yuvarlak değildir. Başı, bedenine göre daha büyüktür ve zayıftırlar. Vücutlarını kaplayan kısa sarı tüyleri vardır.

Yağ eksikliği sebebi ile prematüre bebeklerin vücut ısıları düşüktür. Bu nedenle bebeklerin normal doğan bebeklere göre daha sıcak odalarda kalması ve giysilerinin daha kalın olması gerekir.

Prematüre bebeklerde enfeksiyon riski, normal doğan bebeklere göre daha yüksektir. Bu bebeklerin bakımında mümkün olduğunda dokunulmaması, dokunurken ellerin temiz olması oldukça önemlidir.

Prematüre bebekler doğduğunda çene kasları gelişmemiş olabilir ve yutma fonksiyonları gelişmediği için doğrudan emzirilemez. Çene kasları geliştikten sonra annenin bebeği emzirmesi mümkündür.

Prematüre Bebeklerde Enfeksiyon

Prematüre Bebeklerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Prematüre bebekler, normal doğan bebeklere göre ekstra bakım ihtiyacı duyar. Gelişimini tam olarak tamamlayamadan doğduğu için bu bebeklerde çeşitli sağlık sorunlarının görülmesi mümkündür. Bu nedenle doğduktan sonra özel bakım ünitelerinde tutulur ve bakımları uzman sağlık ekipleri tarafından yapılır.

Prematüre bebeklerin bakımı için hastaneden taburcu edilirken doktorların vermiş olduğu tavsiyelerin dikkate alınması önemlidir. Bebekler taburcu edildikten sonra evde devam edecek olan bakımda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

Prematüre bebeklerin odaları temiz ve sıcak olmalıdır. 37-38 C olması gereken odalar, güneş almalı, sıklıkla havalandırılmalıdır. Bebeklerin enfeksiyon kapma riski yüksek olduğu için odasına misafir kabul edilmemesi gerekir.

Erken doğan bebekler, normal doğan bebeklere göre daha düşük vücut ısısına sahiptir. Bu bebeklere çabuk üşüyeceği için giysilerinin ilk etapta kalın olması gerekir. Aynı zamanda kıyafetlerinde etiket olmaması, bebek deterjanı ile yıkanması önemlidir.

Prematüre bebeklerde dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biri beslenme düzenidir. Bu bebekler için ideal besin anne sütüdür. İlk etapta sadece anne sütü ile beslenmeleri gerekir. Biberonla besleme aşamasında bebeğin başının 45 derece açı ile tutulması gerekir.

Erken doğan bebekleri banyo yaptırırken su sıcaklığının ve banyo sıcaklığının doğru ayarlanması gerekir. Önce vücudunu sonra başını hızlı bir şekilde yıkamalısınız. Banyodan sonra kafasına bere takabilir ve kalın giysiler giydirerek üşümesine engel olabilirsiniz.

Prematüre Bebekler Kaç Kilo Olunca Taburcu Olur?

Prematüre bebekler, normal doğan bebeklere göre daha zayıftır ve gelişimleri tam olarak tamamlanmamıştır. Bu nedenle bu bebekler, özel bakım ünitelerinde tutulur ve bakımları uzman sağlık ekipleri tarafından yapılır.

Prematüre bebeklerde enfeksiyon kapma riski yüksek olan ve farklı komplikasyonlara sahip olan bebeklerdir. Prematüre bebek kilosu düşük olduğu için hastanede beslenme düzenine ekstra dikkat edilir. Bu bebeklerin taburcu olması için sadece belirli bir kiloya ulaşması yeterli değildir.

Bebeklerin taburcu olması için anne sütü ile beslenebiliyor olması, koltuğa yatırıldığında nefes alması ve morarmaması, herhangi bir sağlık sorununun olmaması gerekir. Bebeklerin taburcu olma süreleri her bebek için farklılık gösterir.  

Prematüre Bebekleri Enfeksiyondan Korumak İçin Ne Yapılmalı?

Prematüre bebekler, normal doğan bebeklere göre daha hassas olan ve ekstra bakıma ihtiyaç duyan bebeklerdir. Bu bebeklerde sıklıkla görülen komplikasyonlardan biri enfeksiyondur. Enfeksiyon riski yüksek olduğu için bebeklerin bakımında oldukça fazla dikkat edilmesi gerekir.

Hem hastane ortamında hem taburcu olduktan sonra bebeklere mümkün olduğunda dokunulmamalıdır. Dokunulması gereken durumlarda ise ellerin temiz olmasına dikkat etmek gerekir.

Prematüre bebeklerin çarşafları ve yastıkları, bebek deterjanı ile sıklıkla yıkanmalı, tüylü olmamalıdır. Yatak temizliği ve oda temizliğine dikkat edilmeli, odası günde 3-4 kez havalandırılmalıdır. Enfeksiyon riski yüksek olduğu için bebeğiniz taburcu olduktan sonra odasına bir süre misafir kabul etmemeniz önemlidir.

Prematüre Bebekler Mutlaka Sağlık Sorunu Yaşar Mı?

Prematüre bebekler, doğması gereken haftadan daha erken doğan bebeklerdir. Gelişimlerini tam olarak tamamlayamadıkları için bu bebeklerde sağlık sorunları görülme ihtimali yüksektir. Her prematüre bebekte sağlık sorunu görülmese de doğum süresinin erken olmasına göre komplikasyon riski artar.

Prematüre bebeklerde enfeksiyon riski oldukça yüksektir. Bu nedenle bebekler özel ünitelerde tutulur, mümkün olduğunda az dokunulur ve hijyene dikkat edilir. Erken doğan bebeklerin büyük kısmında enfeksiyon görülmesi mümkündür.

Erken doğan bebeklerde yaygın olarak görülen sağlık sorunlarından biri solunum problemleridir. Solunum problemi, tedavi edilmesi mümkün olan komplikasyonlardan biridir. Bebeğin solunumu yeterli olduğunda taburcu edilmesi mümkündür.

Prematüre bebeklerde; kalp sorunları, sindirim sistemi sorunları, kan şekeri düşüklüğü, kansızlık, sarılık gibi sağlık sorunları meydana gelebilir. Bu nedenle bebeklerin bir süre bakım ünitesinde kalması ve sağlık uzmanları tarafından bakımlarının yapılması oldukça önemlidir.

Prematüre Bebeklerde Cilt Bakımı

Prematüre bebeklerde enfeksiyon riski, normal doğan bebeklere göre daha fazladır. Bu bebeklerin beslenme, banyo, kıyafet seçimi gibi tüm bakımlarına ekstra özen göstermeniz gerekir. Aynı zamanda ciltleri çok hassas olduğu için cilt bakımına dikkat etmeniz önemlidir.

 • Gözlerinde yapışıklık, çapaklanma, akıntı olma ihtimali olduğu için göz bakımını steril su kullanarak yapmanız gerekir.
 • Ağız bakımında da enfeksiyon riskine karşı steril su kullanmalısınız.
 • Kulak ve kıkırdak dokuları olgunlaşmadığı için sağ, sol, yan yatırıldığında yatma pozisyonunu sık sık değiştirmeniz gerekir.
 • Cilt bakımı yaparken kullandığınız ürünlerin içerisinde kimyasal olmamalıdır.
 • Bakım için kullanacağınız ürünler hakkında mutlaka doktor tavsiyesi almanız ve önerilen ürünleri kullanmanız gerekir.
Prematüre Bebekler Haftada Ortalama Kaç Gram Büyürler?

Prematüre bebekler üç ay içerisinde 25-30 gram kilo alır ve 0.5-1.0 cm arasında boyu uzar.

Prematüre Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Prematüre bebeklerin vücut ısısı düşük olduğu için kalın giysiler giydirilmelidir.

Prematüre Bebekler Ne Kadar Süt İçer?

Prematüre bebeklere 5 ml gram süt verilebilir.

İlginizi Çekebilir;

5 Aylık Prematüre Bebek Kaç Kilo Olmalı?

Prematüre Bebek Annesi Psikolojisi

Prematüre Ventriküler Atım Ekg

Diş Kanal Tedavisi

Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Geçer | Bebeklerde Kulak Ağrısına Çözüm


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.