Doğal Sağlık

Saç Bakımı İçin Doğal Yağlar | Saç Bakımı İçin Hangi Yağ Kullanılır?

13.06.2021
247
Saç Bakımı İçin Doğal Yağlar | Saç Bakımı İçin Hangi Yağ Kullanılır?

Bakımlı ve yıpranmamış saçlara sahip olmak herkesin hayalidir, hayali gerçekleştirebilmek için saç bakımı için doğal yağlar kullanmak gerekir. Kadınların ve erkeklerin dış görünüşünde önem verdiği saçların sağlıklı görünmesi ve uzaması için tercih edilen yöntemlerin başında doğal yağların kullanılması gelmektedir.

Saçlara canlılık kazandıran https://www.dogalsaglik.com/shop/ sitesinde bulunan bitkisel yağlar içerisinde en çok tercih edilen;

  • Hindistan cevizi yağı
  • Çam yağı
  • Sarımsak yağı
  • Aspir yağı
  • Argan yağı
  • Ardıç yağı
  • Kekik yağı
  • Jojoba yağıdır.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydası Nedir?

Besleyici içeriği ve nemlendirme özelliği ile öne çıkan Hindistan cevizi yağı genellikle doğal saç bakım maskeleri için tercih edilen ve kullanılan yararlı yağlar arasındadır. Aşırı yıpranmış saçlar için haftada iki ya da üç kez uygulanması halinde saçlara bakım yapar ve canlanmasını sağlar.

Saç bakımı için doğal yağlar sıralamasında ilk sırada bulunan Hindistan cevizi yağı parmak uçları ile masaj yapılarak saç derisine ve saç diplerine sürülür. Uygulamanın ardından saçlar havlu ile sarılarak ortalama 1 ya da 2 saat bekletilir ve hafif bir şampuan ile yıkanarak durulanır.

Çam Yağı Saç Köklerini Besler Mi?

Saçların gelişmesine yardımcı olmasının yanı sıra çam yağı saç köklerini besleyen özel formülü ile öne çıkmaktadır. Antiseptik özelliği saçlarda oluşan zararlı bakterileri önlemeye yardımcı olur böylelikle saçta kepek sorunu azalır.

Saç diplerinde yaşanan kaşıntı problemini ortadan kaldıran ve saç bakımı için doğal yağlar içinde yer alan çam yağı aynı zamanda saçların gerçek anlamda sağlığına kavuşmasına önemli ölçüde yardımcı olur.

En doğal ürünler için tıklayın

İndirimli ürünleri kaçırmayın

Sarımsak Yağı Saç Dökülmesini Yavaşlatır Mı?

Saç dökülmesi sorununda en etkili çözüm sarımsak yağı kullanmaktır. Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak saç dökülmesini yavaşlatır ve saçın genel olarak görünümünü geliştirir. Başta beslenme olmak üzere çevresel etkiler, ağır saç bakım ürünleri gibi nedenlerden dolayı yıpranan ve zayıflayan saçlar sarımsak yağı ile güçlenir.

Sarımsak yağının uygulamasında çam yağı ile karıştırılması çok daha fazla etki göstermesine yardımcı olur. Haftada iki kez rahatlıkla uygulanabilen bitkisel yağ masaj yapılarak saç köklerine sürülür ve yarım saat bekletilerek iyice durulanır.

Aspir Yağı Saç Köklerini Kuvvetlendirir Mi?

İçeriğinde bulunan oleik asit sayesinde aspir yağı saçı güçlendirerek saç tellerinin kalınlaşmasını sağlar dolayısıyla saç kökleri kuvvetlenir ve güçlenir. Boya, deniz ya da güneşten kaynaklanan yıpranmalara karşı önerilen aspir yağı düzenli olarak kullanıldığında saç köklerine daha fazla oksijen gitmesini sağlar.

Saça hacim kazandıran ve parlaklık veren aspir yağı saç dibine pamuk ile kompres yapılarak uygulanır ve yaklaşık 20 dakika bekletilerek yıkanır.

Argan Yağı Parlaklık Ve Yumuşaklık Kazandırır Mı?

Son yıllarda oldukça popüler olan argan yağı içeriğinde bulunan B ve E vitamini saçlara parlaklık ve yumuşaklık kazandırır. Hem banyo öncesi hem de banyo sonrası uygulanabilir.

Isıtıldıktan sonra masaj yapılarak saçlara yedirilen argan yağı kullanımının ardından saçlar bir streç film ile sarılarak bir saat bekletilir. Banyo sonrası uygulamada ise saç fırçası yardımı ile damla halinde saç uçlarına sürülür ve masaj ile bakım yapılır.

Saç Bakımı İçin Hangi Yağlar Kullanılmalıdır?

Sağlıklı, güçlü ve bakımlı saçlar için tavsiye edilen bitkisel yağlar içerisinde ardıç, kekik ve jojoba yağı öne çıkar. Saç bakımı için doğal yağlar içinde bulunan ardıç yağı oldukça güçlü bir antiseptiktir bundan dolayı başta egzama olmak üzere saç derisi ve cilt hastalıklarında tercih edilir.

Saç diplerinde ve saç derisinde biriken yağı temizleyerek köklerin hava almasını sağlar, genellikle kepeğe neden olan saç derisinin bakımı için kullanılmaktadır.

Saç derisinde oluşan kepek ve egzama gibi birçok rahatsızlık da etkili olan antibakteriyel özelliğe sahip olan kekik yağıdır. Saç köklerine ve saçlara her gün uygulanması halinde dökülmeleri önler ve yeni saç çıkmasına yardımcı olur aynı zamanda canlılık ve parlaklık sağlar.

Oldukça sert olmasından dolayı zeytinyağı gibi farklı yağlar ile karıştırılarak kullanılması tavsiye edilir. Saça masaj yapılarak uygulanan kekik yağından istenen etkiyi alabilmek için saç üzerinde bir iki saat bekletilmesi gerekir.

Genellikle saç derisine olan faydasından dolayı tercih edilen jojoba yağı nemlendirici özelliğe sahiptir. Saç derisinin çok daha canlı olmasına ve nemlenmesine yardımcı olmasının yanı sıra sağlıklı görünüme kavuşmayı sağlar.

Saç Bakımı İçin Hangi Yağlar Kullanılır?

Saç bakımında kullanabileceğiniz yağları, saç tipinize göre belirleyebilirsiniz. Saçlarınız çabuk yağlanıyorsa badem yağı ve yılan yağı kullanabilirsiniz. Bu yağları, şampuanınızın içerisinde 10 damla kadar karıştırmanız yeterlidir. Kuru saçlar için Hindistan cevizi yağı, çam terebentin, avokado yağı ve susam yağı kullanılmalıdır.

Saçları Güçlendirmek İçin Hangi Yağlar?

Saçların güçlü bir şekilde uzaması, kırılmaların önüne geçilmesi ve hızlı uzaması için yılan yağı, çam terebentin, at kuyruğu özü kullanabilirsiniz. Bu ürünleri kullanırken şampuanınızın içerisinde 15 damla kadar eklemeniz yeterlidir. Bu süreçte kimyasal şampuanlar yerine bitkisel şampuanlar tercih etmelisiniz.

Kuru Yıpranmış Saçlara Hangi Yağ İyi Gelir?

Saçların yeterince nemlendirilmemesi zamanla kurumasına ve dökülmesine sebep olur. Bu nedenle saç bakımı yaparken bitkisel yağlar kullanmalısınız. Hindistan cevizi yağı, saçların doğal olarak nemlendirilmesini sağlar. Bu yağı şampuanınıza karıştırabilir veya doğrudan saç derisine uygulayarak maske yapabilirsiniz. Yılan yağı ve çam terebentin yağlarını şampuanınızın içerisinde ekleyerek saçlarınızın daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Saç Bakım Yağı Nasıl Hazırlanır?

Saç bakımı için hazırlayabileceğiniz doğal maskeler vardır. Bu maskeleri hazırlamak için saç bakımdan yararlı olduğu bilinen bitkisel yağları tercih edebilirsiniz. Susam yağı, badem yağı, yılan yağı, hint yağı, çam terebentin yağları, saçların canlı ve gür olmasına etkisi olan yağlardır. Bu yağları şampuana karıştırabilir veya haftada bir kez karışım yaparak saçınıza uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Aspir Yağı Faydaları

Saç Bakımı Çam Terebentin Kullanımı

Argan Yağı Faydaları

Argan Yağı Saç Bakımı | Argan Yağının Faydaları Nelerdir ?

Saç Uzatan Doğal Yağlar


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.