İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Saç Kıran Tedavisi

Saç Kıran Tedavisi
Saç Kıran Tedavisi
+ - 0

Saç Kıran Tedavisi; Alopesi olarak tanımlanan saç kıran, bir insanın sakal, kirpik veya kaşlarında aniden başlayan dökülmedir. Bu durum genellikle bölgesel olarak ortaya çıkar. Oval veya yuvarlak bir şekil söz konusudur. Zaman zaman kendisini tekrar etmesi mümkündür. Bu hastalık özellikle 40 yaşın altındaki kişilerde çok daha yoğun bir biçimde görülmektedir. Saç kıran tedavisi ile geçmektedir.

Saç Kıran Kaç Günde Geçer?

Saç kıran geçmesi, belli bir zaman dilimini almaktadır. Hiçbir tedavi olmasa bile genellikle bunun 1 yılda sonlandığını bilmek gerekmekte. Bu durum yaş grubuna göre farklılık gösterir. Özellikle gençlerde ve çocuklarda süre 6 aydır. Yetişkin insanlarda ise 1 seneyi bulabilmektedir. Bu sorunun temel nedeni strestir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin düşük olması da gerekçelerin içinde yer alır. Saç kıran tedavisi çerçevesinde bunları göz önünde bulundurmak lazım.

Saçkırandan Sonra Saç Çıkar Mı?

Saç kıranla dökülen saçların çıkması insanın bünyesine ve bağışıklık sistemine göre farklılık arz eder. Kaybedilmiş olan saçların miktarı değişiklik gösterir. Bazı insanlarda çok daha yoğun olması söz konusudur. Bir kısmında ise daha az görülebilmektedir. Burada önemli olan şey ise Saç kıran tedavisi olarak bilinen uygulamaların başarılı bir biçimde yapılmasıdır. Eğer bundan sonuç almak mümkün değilse bir diğer yöntem olarak karşımıza saç ekimi çıkmaktadır. Ancak bu şekilde saçlara kavuşmak mümkündür.

Saç Kıran Kendi Kendine Geçer Mi?

Saç kıranın kendi kendine geçmesi söz konusudur. Bunun birçok farklı örneği vardır. Bu rahatsızlık hem kadınlarda hem de erkeklerde görülmesinden dolayı cinsiyetler üstü bir sorundur. Bunun yanı sıra yaş grubu farklılık arz eder. Yetişkinlerde ortaya çıkabileceği gibi yapılan araştırmalar özellikle 40 yaşın altındakilerde daha çok sık yaşandığını açık bir biçimde ortaya koymaktadır.

Vakaların durumu farklılık arz eder. Özellikle çok yoğun olmayan hastalarda bunun belli bir zaman dilimi sonrasında tamamen geçtiğini görmekteyiz. Bu yüzden Saç kıran tedavisi gibi bir uygulamaya gerek kalmaz. Ancak durumun daha ciddi olduğu vakalarda mutlaka tıbbi bir yardım alınmalıdır.

Saçkırana Hangi Krem İyi Gelir?

Saç kırana iyi gelen kremler söz konusudur. Bunun yanı sıra daha farklı doğal olarak tanımlanmış Saç kıran tedavisi yöntemleri de mevcuttur. Bunların uygulanmasından hemen önce kesinlikle doktora danışmak mühimdir. Yöntemlerden birisi sarımsaktır ve ayrıntıları şöyledir;

 • Düzenli bir biçimde ilgili rahatsızlığın görülmüş olduğu yere sarımsak sürülmelidir.
 • Bunun için özellikle 1 ya da 2 diş sarımsağın alınması ve soyulması yapılması lazım olan ilk işlemdir.
 • Ezilmesinin hemen sonrasında zeytinyağı ile karıştırılması mantıklıdır. Böylelikle etkisini daha da arttırmak mümkündür.
 • Bu karışım, saç kıran yaşanmış olan bölgeye dikkatli şekilde sürülmelidir.
 • Ardından ise üstünün bir bandaj ile kapatılması tavsiye edilir.
 • Genellikle 2 haftalık zaman dilimi içerisinde minimum 2 maksimum 3 kere uygulanması tavsiye edilmektedir.

Saç kıran tedavisi denildiği zaman akla gelen bir diğer yöntem ise Hindistan cevizi yağının kullanılmasıdır. Haftada 3 veya 4 kere yapılması, başarılı bir sonuç almak için yeterlidir. Özellikle burada dikkat edilecek olan temel nokta, uygulamanın masajla gerçekleştirilmesidir.

Aloe vera mucizevi bir bitki olarak saç kıran rahatsızlığında kullanılabilir. Yapraklarının kesilmesinden sonra içindeki jel çıkarılmalıdır. Sorunun yaşanmış olduğu yere sürülmesi, bunun 20 dakika boyunca ilgili alanda kalması mühimdir.

Saç Kıran Tedavisi; Saçkıran Kaşıntı Yapar Mı?

Saç kıran ve kaşıntı ilişkisi en çok merak edilen konuların başında geliyor. Bu rahatsızlıkta kaşıntı görülmektedir. Ancak bu durum özellikle kıl ve tüylerin dökülmeye başlamasından önce yaşanmaktadır. Burada dikkat çeken kaşıntı durumu, ilgili kısımda dökülmelerin olacağının habercisidir. Bilinmesi gereken bir diğer konu ise bu hastalıkta ağrı veya bunun gibi şeylerin hiçbir şekilde görülmemesidir. Saç kıran tedavisi ile sorunun çözülmesi mümkündür.

Saç Kıran Tedavisi; Dişi Saçkıran Nedir?

Dişi saçkıran, ortaya çıkan bu rahatsızlığın bir türüdür. Birçok hastalıkta olduğu gibi bunda da cinsiyete göre bir ayrım söz konusudur. Dişi saçkıran şu özellikleriyle dikkat çeker;

 • Oldukça hızlı bir biçimde yayılır.
 • Birden fazla bölgeyi aynı anda etkileyebilme gücüne sahiptir.
 • Saçın her kısmında görülmesi söz konusudur.
 • Yerleşmesi basittir.
 • Daha kalıcı olması, kişi için büyük sorun demektir.

Saç kıran tedavisi uygulamalarında bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Tedavi yöntemleri iki farklı şekildedir. Bunlardan birisi doktorun vereceği ilaçtır. Genellikle krem formatındadır. Diğeri ise doğal yollardır. Kesinlikle uzman görüş de alınarak buna göre bir yol haritasının çizilmesi sorunun sonlanması anlamına gelir.

Saçkırana Hangi Vitamin İyi Gelir?

Saç kırana iyi gelen vitamin denildiği zaman hemen D vitamininden bahsetmek lazım. D vitamini, birçok farklı şeyde bulunmaktadır. Elbette bunların başında dünyamızın ısı ve ışık kaynağı olan güneş gelmektedir. Bunun yanı sıra bazı mantar türlerinde ve yağlı olan balıklarda da mevcuttur. Saç kıran tedavisi sırasında D vitamini almak oldukça mantıklıdır.

Saç kıran neden dolayı ortaya çıkar?

Saç kıran genellikle stres, üzüntü gibi durumlara bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Saç kıran için doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

Saç kıran için kabul edilmiş doğal tedavi yöntemleri içinde sarımsak, Hindistan cevizi yağı mevcuttur.

Saç kıran için hangi vitamin alınmalıdır?

Saç kıran için mutlaka D vitamini almak, sorunu çözme yolunda mantıklıdır.

İlginizi Çekebilir;

Saçkıran Tedavisi

Tatlı Badem Yağı Saç Bakımı

Saç İçin Doğal Yağlar

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap