Doğal Sağlık

Tatlı Badem Yağı | Tatlı Badem Yağı Ne İşe Yarar?

11.05.2021
277
Tatlı Badem Yağı | Tatlı Badem Yağı Ne İşe Yarar?

Vücudumuza saç telinden ayak tırnağına kadar etkisi bulunan tatlı badem yağı doğal içeriği sayesinde herkesin kullandığı yağlardan biridir. Tatlı bademin çeşitli işlemlerden geçirilerek elde edilmesi ile oluşan bu yağın içerisinde %68 oranında oleik asit bulunuyor. Bunun yanında %25 linoleik asit, %4 oranında ise palmitik asit vardır. %1 oranında ise linoelnik, strearik ve palmitoleik asitler içeriyor. Ayrıca içerisinde A, B ve E vitaminleri bulunur. Kendine özgü içeriği sayesinde kullanılan her alanda olumlu etkisi bulunan yağın her derde deva olduğu herkes tarafından biliniyor.

Çeşitli kullanım alanı, sayısız yararı ve tamamen sağlıklı olması nedeni ile doğru kullanımda gözle görülür sonuçlar doğuruyor. Hamilelikte ve bebeklikte kullanımı ise duruma göre değişiklik gösterebilen bu yağ, 7’den 70’e kullanılabilir.

Tatlı Badem Yağı Faydaları

Tatlı badem yağı denildiği zaman kişilerin akılına doğrudan gelen faydalar bulunuyor. Herkes tarafından bilinen faydaları özetleyecek olursak;

 • Kış aylarında cildin nemlendirilmesinde ve yenilenmesinde büyük yardımcıdır.
 • Cildinde büyük ve açık gözeneklerin bulunduğu kişiler kullandığında gözeneklerin sıkılaşmasına etki eder.
 • Ciltte tahriş olmuş alanların onarılmasında ve tedavisinde etkilidir.
 • Kuruluktan ya da tahrişten kaynaklı oluşan cilt kaşınmalarının giderilmesinde rol oynar.
 • Besleyici içeriği sayesinde cilde uygulandığında cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar.
 • Göz altı morluklarının ve kırışıklıklarının azaltılmasına etki eder. Düzenli kullanımda bu problemlere gözle görülebilir derecede sonuç doğurur.
 • Doğal bir el ve ayak nemlendirici olarak kullanılır. Özellikle topuk bakımı ve yumuşatılması için etkilidir.

Herkes tarafından bilinen bu faydaların yanında çoğu kişinin bilmediği mucizevi faydaları da bulunuyor;

 • Tedavisi kesin olmayan, düzenli olarak tekrarlayan egzama ve sedef hastalığının ortadan kaldırılmasına büyük etkisi bulunuyor.
 • Deride yanık oluşması anında uygulanarak hem acının azaltılması sağlanır hem de yanık izinin oluşma ihtimali düşürülür.
 • Hamilelik döneminde oluşan çatlakların tedavi edilmesi için kullanılır. Yüksek nemlendirici özelliği sayesinde hamilelik döneminde kullanıldığında çatlak oluşumunu da engeller.
 • Etkili bir makyaj temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz. Hem yüzünüzde bulunan makyajın kolaylıkla silinmesini sağlar hem de cildinizi besleyerek nemlendirir.

Tatlı Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Tatlı badem yağı hem cilt hem de saç için kullanılabilir. Hatta kaş, kirpik ve erkeklerde sakal için de kullanılıyor. Cildiniz için tatlı badem yağını kullanmak istiyorsanız; öncelikle cildinizi derinlemesine temizleyin. Cildinizi durulayın ve kurutun. Daha sonra bir makyaj pamuğunun üzerine birkaç damla yağdan damlatın. Pamuğu yumuşak hareketler ile uygulamak istediğiniz alana sürün.

Saçınız için kullanmak istiyorsanız parmak uçlarınıza aldığınız bir miktar tatlı badem yağını masaj yaparak saç köklerinize uygulayın. Daha sonra saç uçlarınız için de bu işlemi tekrar edin. En az yarım saat ila bir saat bekleyin. Ardından saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Sakal ve kirpikleriniz için kullanmak istiyorsanız öncelikle sakal ve kirpiklerinizi temizleyin. Daha sonra avcunuza aldığınız bir miktar yağı sakallarınıza ve sakal köklerinize uygulayın. Kirpiklerinize uygulamak için de bir kulak temizleme çubuğuna bir damla yağ damlatın ve kirpik diplerinize tampon hareketler ile uygulayın.

Arifoglu Badem Yagi

Arifoglu Badem Yagi

Tatlı Badem Yağı Ne İşe Yarar?

Tatlı badem yağının birçok alanda kullanıldığında iyileştirici etkisi olduğu biliniyor. Özellikle cildinizde karşılaştığınız iz, yanık ya da yaralarda onarıcı etkisi bulunuyor. İçerisinde bulunan vitaminler nedeni ile kullanılabilecek en doğal nemlendiricidir. Nemlendirme amacıyla vücudunuzdaki her bölüme kullanabilirsiniz. Ayak topuklarının derisinin yenilenmesi ve sertleşme probleminin önlenmesine neden olur.

Kaşların, kirpiklerin, saçların ve sakalların hızlı uzamasına ve beslenmesine yardımcı olur. Uygulanan bu alanlardaki saç ve türevleriniz çok daha canlı ve parlak görünür. Ayrıca saç dökülmesinin de önüne geçilmesine yardımcıdır.

Tüm bu etkilerinin yanında göz altı morluklarına iyi gelir. Her gün düzenli olarak kullanılması cildin her konudan çok daha iyi görünmesini sağlayacaktır.

En Ucuz Tatlı Badem Yağı

Tatlı badem yağı içerisinde bulunan vitaminler ve asitler nedeniyle cilt pH seviyesini dengeler, saça ve saç benzeri türevlere besleyici etki gösterir. Nemlendirici etkisi ile her alanda kullanabileceğiniz güçlü ve doğal bir nemlendiricidir. Her alan ve durum için özel bir krem kullanmak hem maliyetli hem de kozmetiktir. Bir şişe tatlı badem yağını dilediğiniz her alanda kullanarak bir üründen maksimum verim alabilirsiniz.

En ucuz tatlı badem yağını https://www.dogalsaglik.com/shop/ adresini kullanarak alabilir ve cildinize gereken iyiliği yapmaya başlayabilirsiniz. Birbirinden farklı gramajlardaki ürünler ve cazip fiyatlar ile size en uygun tatlı badem yağını bulabilirsiniz.

Tatlı Badem Yağı Hamilelikte Kullanılır Mı?

Tatlı badem yağının hamilelikte kullanılmasında herhangi bir tehlikeli durum bulunmuyor. Aksine bu yağı hamilelikte oluşan birçok probleminiz için kullanabilirsiniz. Bu problemlerden birincisi çatlaklardır. Hamilelikte deride oluşan fazla gerilmeden kaynaklı çatlaklar oluşması kaçınılmazdır. Ancak düzenli olarak tatlı badem yağı kullanırsanız çatlak oluşumunun önüne büyük oranda geçebilirsiniz. Meme, bel ya da kalça bölgelerinde uygulanmasına herhangi bir sakıncası yoktur.

Hormonal dengesizlikler ve değişimlerden kaynaklı cildinizde kuruluk oluşması beklenen bir durumdur. Kuruluk ile karşılaştığınız her bölümde etkili olarak bu yağı kullanabilirsiniz.

Perinal alan hamilelikte sıkıntı doğuran bir başka alandır. Bu alan doğumda yırtılır ve bebeğin doğumu sırasında büyük rol oynar. En az yırtılma, en rahat esneklik ve daha rahat bir doğum için bu bölgenizi hamilelikte nemlendirmeniz önemlidir. Her gün 5 dakika tatlı badem yağını kullanarak perinal bölgenize masaj yapabilirsiniz.

Yağı kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken husus yağ bileşenlerine karşı bir alerjiniz olup olmadığını bilmenizdir. İlk kullanımdan önce yağı bir damla olacak şekilde bileğinize damlatabilir ve belirli bir süre bekleyerek alerji durumunuzu incelemelisiniz.

Her ne kadar tatlı badem yağını hamilelikte kullanmak için sakıncasız görülse de kişilerde nadiren reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle yağı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız sizin için daha sağlıklı sonuç doğuracaktır.

Arifoglu Badem Yagi

Arifoglu Badem Yagi

Tatlı Badem Yağı Bebeklerde Kullanılır Mı?

Tatlı badem yağı hamilelikte kullanılabildiği gibi bebeklerde de sakıncasız olarak kullanılabilir. Özellikle bebeklere masaj yaparken tercih edilebileceği doğal nemlendiricilerden biridir.

Bebeğinizin gaz çıkarma problemi bulunmasında tatlı badem yağından karnında birkaç damla damlatarak yumuşakça masaj yapabilirsiniz. Bu masaj bebeğinizi rahatlatırken gaz çıkarmasına da yardımcı olacaktır.

Bebek saçlarına uygulandığında da saçın gürleşmesine ve hızla uzamasına yardımcı olur. Özellikle bebeğinize banyo yaptırdıktan sonra yumuşak hareketler ile yağı masaj hareketleri ile uygulayabilirsiniz.

Bebeklerin cildinin kurumaması önemlidir. Kuru cilt bebeklerde ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle bebeğinize özellikle duştan sonra masaj yapmak için tatlı badem yağını tercih edebilirsiniz. Doğal nemlendirici özelliği sayesinde bebeğinizin cildine istenen yumuşaklığı verecektir.

Ancak tatlı badem yağını kullanmadan önce bebeğinizde yağın içeriklerine karşı alerji olup olmadığını öğrenmelisiniz. Tam uygulama gerçekleştirmeden önce yağı küçük bir bölgeye uygulayarak sonuçları gözlemleyebilirsiniz. Bebeğinizin alerjisi olmadığından emin olmanız durumunda güvenle yağı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Doktorunuza danışarak da tatlı badem yağının kullanımı hakkında tavsiye ve görüş alabilirsiniz. Hekimler genellikle gaz problemlerinde bu yağın kullanımı önermektedir. Aklınızda bulunan soruları ya da kullanabileceğiniz diğer alanları danışmanız durumunda doktorunuz size açıklama yapacaktır.

Tatlı badem yağı nerelerde kullanılır?
Tatlı badem yapı hem saç için hem de cilt için kullanılabilmektedir. Saç köklerinin daha canlı bir hale gelmesi için özel olarak hazırlanan bir içeriğe sahiptir. Bu aşamada saç köklerinin güçlü bir hale gelmesi adına düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Kaş ve kirpiklerde kullanılması önünde de herhangi bir engel bulunmamaktadır. Tatlı badem yapı saç diplerine uygulandıktan sonra yaklaşık 2-3 saat beklenmelidir.
Tatlı badem yağı kaşa nasıl uygulanır?
Tatlı badem yağını eczanelerden temin etmiş olduğunuz E ve B vitamini ile de destekleme imkanınız bulunmaktadır. Bir karışım hazırlayarak bunu saç diplerinize yedirebilirsiniz. Elde edeceğiniz etki saç köklerinin daha sıkı bir biçimde tutunmasını mümkün kılacaktır. Tatlı badem yağı kullanırken temin ettiğiniz içeriğin doğal olduğundan da emin olmanız gerekmektedir. Soğuk sıkım olması da ayrıca dikkat edilmesi gereken hususlardandır.
Tatlı badem yağı kaşa nasıl uygulanır?
Tatlı badem yağını eczanelerden temin etmiş olduğunuz E ve B vitamini ile de destekleme imkanınız bulunmaktadır. Bir karışım hazırlayarak bunu saç diplerinize yedirebilirsiniz. Elde edeceğiniz etki saç köklerinin daha sıkı bir biçimde tutunmasını mümkün kılacaktır. Tatlı badem yağı kullanırken temin ettiğiniz içeriğin doğal olduğundan da emin olmanız gerekmektedir. Soğuk sıkım olması da ayrıca dikkat edilmesi gereken hususlardandır.
Tatlı badem yağı nasıl tüketilir?
Tatlı badem yağı haricen kullanılmalıdır. Göze temas ettirilmemelidir. Saç diplerine, kaşlarınıza uygulayabilirsiniz. Kirpiklerinize de uygulama imkanınız vardır. Fakat uygulamanın sonrasında gözünüze temas etmediğinden de emin olmanız gerekir. Eğer temas ederse bol su ile yıkamanız gerekmektedir. Badem yağı kullanılırken özellikle düzenli kullanmaya dikkat etmelisiniz. Düzenli kullanmamanız durumunda net bir etki elde etmek mümkün olmayacaktır.
Tatlı badem yağının saça faydaları nelerdir?
Tatlı badem yağı saç dökülmelerini büyük oranda engellemektedir. Saç dökülmesinin bilhassa mevsim değişikliklerinden ve bakım eksikliğinden kaynaklandığı durumlarda hem yeni saçların çıkmasını sağlayacak hem de dökülmenin büyük bir oranda azalmasını mümkün kılacaktır. Tatlı badem yağının saçtan arındırılması konusunda sorun yaşamamak için sudan önce şampuan ile yıkamanız gerekir. kuru şekilde şampuan kullanıldığı zaman yağ kolaylıkla arınmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Tatlı Badem Yağı Saç Bakımı

Elma Yağı Faydaları

Fındık Yağı Saç Bakımı

Acı Badem Yağı Faydaları

Badem Yağı Saç Bakımı | Badem Yağının Saça Faydaları Neler?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.