Doğal Sağlık

Tiroid Bezine İyi Gelen Yiyecekler | Tiroid Bezi Hastaları Ne Yememeli?

14.01.2021
204
Tiroid Bezine İyi Gelen Yiyecekler | Tiroid Bezi Hastaları Ne Yememeli?

Tiroid bezine iyi gelen yiyecekler: Tiroid bezi boynun altında bulunan kelebek şeklindeki beze verilen isimdir. Halk arasında adem elması adıyla bilinen yapıdır. Tiroid bezine birçok yiyecek iyi gelmektedir. Hem besleyen hem de güç veren özelliklere sahiptir.

Keten Tohumu

Tiroid Bezine İyi Gelen Yiyecekler

Tiroid bezine iyi gelen yiyecekler arasında keten tohumu bulunmaktadır. Birçok hastalığa iyi gelerek lif ve protein kaynağı oluşturmaktadır. Sıfır kolesterol içeren keten tohumu tiroitlere iyi gelmektedir. Omega 3 ve ligan olarak zengin besinlerden biridir.  İçinde manganez ve magnezyum bulunmaktadır. Aynı zamanda magnezyum, potasyum ve demir gibi mineraller keten tohumunun içinde bulunmaktadır. Vücudu dinçleştirerek tiroid bezi için etkili olmaktadır. Kırmızı kan hücrelerini besleyerek sindirim sistemini düzenlemektedir.

 • 1 yemek kaşığı keten tohumunu toz haline getirerek salatalara ekleyebilirsiniz.
 • Yemeklerin içine koyarak tüketebilirsiniz.

Balık

Tiroid Bezine İyi Gelen Yiyecekler

Bağışıklığı düzenleyen ürünlerden biri olan balık tiroid bezlerine iyi gelmektedir. B vitamini, kalsiyum, A vitamini ve Omega 3 yağını içermektedir. Birçok hastalığa iyi gelerek sağlıklı ve dengeli bir kullanım sağlar.  Uskumru, hamsi, orkinos, ton gibi balıklar vücuda fayda sağlamaktadır. Hücrelerin yapısını besleyerek metabolizmayı hızlandırmaktadır. Yağ asidi sayesinde deforme ürünleri azaltmaktadır. Doymuş yağlar bakımından zengin olan balıklar tiroid bezi için iyi uygun yiyeceklerdir.

 • Kekik ve fesleğen gibi bitkilerle balığı tüketin.
 • Balığı fırında kendi yağında yemeniz önerilir.

Yumurta

Tiroid Bezine İyi Gelen Yiyecekler

Tiroid bezi için önerilen gıdalardan biri de yumurtadır. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile birlikte vücudu beslenmektedir. Hücrelere oksijen taşıyarak, kansızlığın giderilmesine yardımcı olur. Yumurta, E ve B12 vitamini sayesinde hastalıkların oluşmasına engel olarak tiroid bezlerine fayda sağlamaktadır. Selenyum vücut dokularının parçalanmasını önler.

 • Haşlama yapabilirsiniz.
 • Kızartma önerilmemektedir.

Dereotu

Tiroid Bezine İyi Gelen Yiyecekler: İçinde kalsiyum, demir, magnezyum, protein bulunan dereotu tiroid bezlerinin çalışma düzenini dengeleyerek kan basıncını düzenlemektedir. Tiroid bezine ne iyi gelir? Aynı zamanda fosfor, potasyum, demir gibi mineraller açısından da oldukça zengin bir besindir. Tiroid bezi açısından önemli bir besin olan dereotu nodülleri temizlemektedir. Vücudun dengeli bir şekilde çalışmasına yardım eden bir etkiye sahiptir. Tiroid bezi için bitkisel çözüm: Dereotunun özellikle sapları ve yaprakları vitamin deposudur. İlaç kullanmadan tiroid bezlerinde bulunan sorunları çözebilirsiniz.

 • Bitki çaylarının içine atarak tüketin.
 • Cacık veya yoğurtla beraber kullanın.
 • Taze taze dereotu yiyebilirsiniz.

Tiroid Bezine İyi Gelen Yiyecekler; Su Yosunu

Tiroide iyi gelen yiyecekler arasında su yosunu bulunmaktadır. A, C, B6, B2 gibi vitaminleri üzerinde bulunduran bu ürün vücuda magnezyum ve kalsiyum sağlamaktadır. Birçok çeşidi bulunan su yosunu vücudun güçlenmesi ve kan değerlerinin dengelenmesi için birçok fayda sağlamaktadır. Özellikle su yosunlarının içinde bulunan iyot miktarı tiroid dengesinin istenilen seviyeye ulaşmasını sağlar. Tiroid bezi üstünde bulunan hormonları düzenleyerek sağlıklı bir ürün sunar. Tiroid bezine iyi gelen şeyler: Hipotiroid açısından fayda sağlayarak vücuda iyot girmesini sağlarlar.

 • Su yosununu suda beklettikten sonra tüketebilirsiniz.
 • Pişirdikten sonra yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Kırmızı Et

Tiroid Bezine İyi Gelen Yiyecekler

Tiroid bezi nasıl geçer? Protein, demir ve çinko içeren kırmızı et tiroid bezi açısından birçok fayda sağlamaktadır. B grubu vitaminleri olarak zengindir. Manganez ve B12 vitaminleri ile tiroid dengesini sağlayan bu ürün önerilen tercihler arasındadır. Kırmızı et birçok alanda ve yemekte kullanılmaktadır.

 • Fırında kendi yağıyla beraber kızartabilirsiniz.
 • Kırmızı eti haftada 1 2 kez tüketebilirsiniz.

Tiroid Bezine İyi Gelen Yiyecekler; Bakla

Bakla, içinde glüten bulunmayan önemli gıdalardan biridir. İyot ve çinko açısından zengin olan bakla tiroid dengesini ayarlayarak kan değerlerini düzenlemektedir. Birçok rahatsızlığa faydası olan baklanın tiroid bezi açısından birçok faydası bulunmaktadır.

 • Zeytinyağlı bakla yemeği yapabilirsiniz.
 • Çeşitli bitkilerle karıştırıp haftada 2 kez tüketebilirsiniz.

Brezilya Fındığı

Tiroidin aktif bir hale dönüşmesinde etkili olan fındık içindeki selenyum ile birlikte vücuttaki tiroid dengesini ayarlamaktadır. Hormonların düzenlenmesi ve değerlendirilmesinde birçok etkisi olan Brezilya fındığı bezlerdeki kan akışını ayarlamaktır. Sağlık açısından oldukça faydalı olan fındık içerdiği mineral ve vitaminlerle organları güçlendirerek tiroid bezi dengesini sağlamaktadır. Kendi tercihinize göre çeşitli alanlarda kullanabilirsiniz.

 • Günde 4 5 tane fındık yiyebilirsiniz.
 • Pasta ve böreklerin içinde fındığı tüketebilirsiniz.

Tiroid Bezine İyi Gelen Yiyecekler; Süt Ürünleri

Tiroid bezine iyi gelen yiyecekler: Doğal yapılan sütten yapılan yoğurt içerdiği iyot ve selenyum açısından tiroid bezi için fayda sağlamaktadır. Hormonun üretimi ve aktif hale gelmesini sağlamaktadır.

 • Günde 1 bardak süt içebilirsiniz.
 • Sütü çeşitli bitkilerle beraber tüketebilirsiniz.
Tiroid Nodülüne Hangi Yiyecekler İyi Gelir?
Tiroid nodülü olanlara tavsiye edilen dereotudur, dereotu nodüllerde küçülme yapar. Tam tersi haşimato ve nodülü olanlara ise karnabahar, lahana, brokoli ve turp gibi yiyecekleri tüketmemesi tavsiye edilir. Tiroid bezlerinin iltihaplanmasında selenyumun oldukça büyük faydası vardır bu yüzden badem ve ceviz gibi yiyeceklerin tüketilmesi önerilir. Aynı zamanda süt, yumurta, yeşil sebzeler ve balık tiroid bezinin korunmasını sağlar.
Zencefil Tiroid İçin Nasıl Kullanılır?
Küçücük bir zerresi dahi oldukça değerli olan zencefil her derde devadır. Suyu çıktıktan sonra kalan tüm kısımların çay olarak hazırlanması mükemmel bir akşam keyfi yaşatırken birçok hastalığa da katkı sağlar. Özellikle B12 vitamini konusunda tam anlamıyla bir depo olan zencefil tiroid hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olur. Hastalar dışarıdan nodüllerin üzerine zencefil suyu sürerek derdine derman bulabilir.
Yavaş Çalışan Tiroid Ne Yemeli?
Tiroid bezinin az çalışmasından dolayı sıkıntı yaşayan hastaların tedavisinde doğru ilaç kullanımı önemlidir. Çok sık karşılaşılan Tiroid bezi hastalıklarında özel diyetler uygulanır, sebze ve meyve tüketimi arttırılırken protein oranı yüksek gıdalara ağırlık verilir. Hastalar haftada en az iki kez balık ve Omega 3 yağ asidi ile vücuda takviye yapar. A,C ve E vitamini açısından zengin besinler ile ürünler oluşturulur, vücuda alınması gereken tuz miktarı arttırılır.
Tiroit Hastalari Ne Yemeli Ne Yememeli?
Tiroid hastaları, meyve ve protein ağırlıklı beslenmelidir. Omega-3 yağ asitleri ile birlikte A, C ve E vitamini takviyeleri önemlidir, balık tüketimi tuz miktarının arttırılması ve keten tohumu en çok tavsiye edilen gıdalardır. Yağlı, karbonhidrat oranı yüksek, unlu ve nişastalı besin gruplarından uzak durulmalıdır. Alkol, sigara, kafein ve şeker oranı yüksek gıdalar kullanılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir;


Dereotu Yağı Faydaları Tiroid

Nodüllere İyi Gelen Yiyecekler | Ne İşe Yarar?

Atom Tedavisi

Balık Yağının Cinselliğe Faydaları

Lenf Bezlerine İyi Gelen Yiyecekler | Ne Gerekir?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.