Anasayfa / Genel Sağlık / Uykusuzluk Sebepleri Nelerdir?

Uykusuzluk Sebepleri Nelerdir?

Uykusuzluk genel sağlık ve ruh sağlığını etkileyen patalojik bir sorundur. Birçok nedeni olabilir. Beyinin düzenli olarak belli bir ritmik çalışma saati vardır. Bu düzen herhangi bir nedenle bozulduğu zaman bazı sağlık sorunları ortaya çıkar. Uykusuzluk kişinin sosyal yaşantısından iş yaşantısına kadar birçok alana etki eder.

Uykusuzluk Nedenleri

  • Depresyon gibi bazı hastalıklar
  • Sürekli gergin bir yaşantı
  • Kullanılan bazı ilaçlar
  • Çok fazla kafein tüketimi
  • Beslene bozuklukları
  • Düzensiz bir yaşam
  • Bazı sistemik hastalıklar, troid gibi

Uykusuzluk sorunu yaşayan birey uykuya dalmakta güçlük çeker. Ve sağlıklı bir şekilde uyuyamaz. Vücut yeterince dinlenmediği için bazı sorunlar görülür. İş hayatında ki verim düşer. Sosyal ilişkiler bozulur. Çarpıntı gibi bazı sağlık sorunları görülür. Uykusuzluk sebepleri nelerdir? Günlük yaşamda her şey neden olabilir. Ama stres ve gergin bir yaşam başlıca etkendir.

Uykusuzluk Tedavisi Nasıldır?

Öncelikle uyku alışkanlığı kazanarak işe başlayın. Çevresel faktörleri düzenleyin. Her gün belli saatlerde yatıp belli saatlerde kalkın. Çevrenizde uykunuzu bölecek gürültü, ses gibi etkenleri çıkartın. Daha sessiz ve rahat bir ortam sağlayın. İmkânınız var ise kasları gevşeten masaj gibi rahatlama yöntemlerini deneyin. Uykudan önce alacağınız sıcak bir duş kasları gevşeterek uyumanızı kolaylaştırır. Alkol, sigara ve kafein tüketiminizi sınırlandırın. Depresyon teşhisiniz var ise hem psikoterapi hem de kullanacağınız bazı antidepresan ilaçlar rahatlamanızı sağlayacaktır. Stresle mücadele etme yöntemlerini uygulayın. Pozitif düşünün ve olaylara bakış açınızı olumlu yöne çevirin. Nefes alma egzersizleri yapın. Yatmadan önce bir bardak ılık süt veya yoğurt tüketimi olumlu sonuç verecektir. Daha rahat ve ortopedik yatak seçimi uykunuzun bölünmesini engeller. Troid bezinin fazla çalışması metabolizma hızını arttırır. Artan metabolizma hızı uykusuzluğa neden olur. Mutlaka bir hekime muayene olun ve kan testlerinizi yaptırın. Aldığınız bu önlemlere rağmen uyku probleminiz düzelmiyor ise mutlaka bir uyku merkezine giderek yardım alın. Uyku merkezinde geçireceğiniz bir gecede uykunuz takip edilerek size uygun uyku sorunu çözümü planlanacaktır. Genel olarak hayata karşı pozitif olmak hem genel sağlık hem ruh sağlığı için önemlidir.

Bunlara da göz at

Yaz Gribi Nasıl Geçer?

Grip hastalığının kış aylarına özgü bir problem olduğunu düşünmek sizi yaz gribine karşı korunmasız bırakabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.