Doğal Sağlık

Vücut Nemlendirici Doğal Yağlar

11.06.2021
33
Vücut Nemlendirici Doğal Yağlar
Zayiflama Cayi

Genellikle kış aylarında çok daha sık rastlanan cilt kuruması sorunu düşük nem ve soğuk hava nedeniyle gerçekleşir. Vücut nemlendirici doğal yağlar cildin nem oranının korunmasını sağlayarak kuruluk probleminde destekleyicidir.

Yeteri kadar su tüketmemek, çok sıcak su ile duş almak, genetik faktörler ve yağ oranı düşük beslenmek ciltte kurumaya neden olan etkenlerdir. Birçok kozmetik ürününde cilt kuruluğuna neden olduğu bilinmektedir.

Tedavi edilmemesi halinde özellikle hassas ciltlerde kaşıntı ve kızarıklık ile tahriş gibi riskli sorunlar ile karşılaşmak söz konusudur. Doğal yağlar cilde faydası olan bakım ürünleridir, cilt yapısına uygun olan yağ tercih edilerek gönül rahatlığı ile kullanılır.

Cildi Nemlendiren Yağlar Hangileridir?

Cildin nemlenmesi ve bakımı için tercih edilen doğal yağlar arasında;

  • Lavanta yağı
  • Kantaron yağı
  • Shea yağı
  • Badem yağı
  • Argan yağı
  • Jojoba yağı
  • Hindistan cevizi yağı yer almaktadır.

Ciltte oluşan birçok soruna karşı bakım ürünü olarak tercih edilen kantaron yağıdır. Cildin pürüzsüzleşmesine yardımcı olur özellikle bebeklerde kullanılması halinde pişik sorunun da etkilidir.

Afrika’da yetişen Shea ağacından elde edilen shea yağı, nemlendirici özelliğinden dolayı kullanılır. Cildin elastikiyetini dengelemeye yardımcı olmasının yanı sıra tüm cilt tipleri için uygun olması ile öne çıkar. İçeriğinde bol miktarda A, D, E ve F vitamini bulunmaktadır.

Havuç tohumlarından elde edilen havuç tohumu yağı antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Yaşlanma karşıtı etki göstermesinden dolayı tercih edilen havuç tohumu yağı yüksek antioksidan seviyesine sahiptir. Cilde nemlendirici etkisinin yanı sıra aynı zamanda gençleştirici katkı sağlar.

Her ne kadar şarap yapımı ile bilinse de üzüm çekirdeği yağı E vitamini ile çoklu doymamış yağlar açısından oldukça zengindir dolayısıyla cildi besler ve nemlendirir.

Cildin en çok ihtiyaç duyduğu omega yağları ve A vitamini bakımından zengin olan avokado yağıdır. İçeriğindeki mineral ve antioksidanlar ile cildi ultraviyole ışınlarının olumsuz etkilerine karşı korur ve nemlenmesini sağlar.

Mantar sorununun tedavisinde tercih edilen ve vücut nemlendirici doğal yağlar içerisinde öne çıkan limon yağı yüksek orandaki antioksidan ve antimikrobiyal özelliği sayesinde yaşlanma karşıtı ürünüdür.

Badem Yağı Cildi Yumuşatır Mı?

Badem yağının hem cilde hem de saçlara oldukça fazla yararının olduğu bilinmektedir. Vücut nemlendirici doğal yağlar arasında tercih edilen badem yağının içeriğinde A ve K vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır.

Cildi nemlendirmeye yardımcı olmasının yanı sıra aynı zamanda çatlak oluşumuna karşı da bakım sağlar. Kirpiklerin, kaşların, sakalların hatta saçların gürleşmesine yardımcı olur.

Jojoba Yağı Cilde Elastikiyet Katar Mı?

Çölde yetişen bir çeşit çalı türü olan jojobadan elde edilen yağ masaj yaparak uygulandığında önemli oranda fayda sağlar. Vücut nemlendirici doğal yağlar arasında özellikle akne sorununa karşı tercih edilen jojoba yağı cildin nemlenmesine yardımcı olur.

En önemli özelliği cildin elastikiyet seviyesini dengelemesidir. Cilt bakımı dışında aynı zamanda makyaj temizliği için de yardımcı ürün olarak kullanılır.

Argan Yağı Cildi Rahatlatır Mı?

Fas’ta yetişen ve ülkede hayat ağacı olarak adlandırılan argan hem cilt bakımında hem de saç bakımında kullanılır. Birçok cilt sorununa karşı tavsiye edilen argan yağı masaj yağı olarak kullanıldığında ciltte rahatlamaya yardımcı olur.

Kırışıklığa Karşı Hindistan Cevizi Yağı Faydalı Mı?

Cilt bakımında popüler olarak tercih edilen ve kullanılan Hindistan cevizi yağı kırışıklığa karşı bakım da oldukça etkilidir. Zengin protein kaynağı olan Hindistan cevizi yağı cilt bakımı ve nemlendirme için yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır.

Lavanta Yağının Yararı Var Mıdır?

Kokusundan dolayı genellikle parfüm üretiminde kullanılan lavanta yağı cilde uygulandığında tüm günün yorgunluğunun atılmasına yardımcı olur. Kokusu ile rahatlatan lavanta yağı aynı zamanda ince çizgiler ve kırışıklıklar üzerinde de oldukça etkilidir.

Yüksek oranlarda antioksidan, antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikler taşımaktadır bu yüzden akne tedavisinde harikalar yaratmaya yardımcı olur.

Zeytinyağı Cildin Nemlenmesinde Etkili Mi?

Dünyanın en eski meyvesi olarak bilinen zeytin yüzyıllardır Akdeniz mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. İnsan sağlığına mucizevi katkısının yanı sıra yağının da cilde etkisi yapılan birçok araştırmada ortaya konmaktadır.

Nemlendirici vitamin ve antioksidan açısından zengin olan zeytinyağı kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmak için mükemmel bir alternatif olarak tercih edilir. https://www.dogalsaglik.com/shop/ sitesinde her cilde uygun doğal yağları bulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.