Doğal Sağlık

Yara İyileşmesine İyi Gelen Yiyecekler | Yaranın Çabuk İyileşmesi İçin Ne Yapılmalı?

14.01.2021
231
Yara İyileşmesine İyi Gelen Yiyecekler | Yaranın Çabuk İyileşmesi İçin Ne Yapılmalı?

Vücudumuzda bazı hastalıklar ve darbeler sebebiyle yaralar oluşabilmektedir. Yaraların hızlı iyileşmesi için bazı bitkisel yöntemlerden ve besinlerden yadım alabiliyoruz. Bazı besinler yara iyileşmesine iyi gelen yiyecekler arasında bulunuyor.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yara İyileşmesine İyi Gelen Yiyecekler

Yaralar nasıl geçer: Yara iyileşmesini hızlandırma konusunda yeşil yapraklı sebzeler oldukça büyük görev üstlenmektedir. Bazı yeşil yapraklı sebzeler K vitamini açısından yüksek değer içeriyor. K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Bu sebeple yaraların daha hızlı iyileşmesine katkı sağlar.

 • Brokoli yara iyileşmesine iyi gelen yiyecekler arasında bulunmaktadır.
 • Vücudunda yara bulunanlar iyileşme için lahana ve ıspanak tüketebilir.
 • Yara iyileşmesi için özellikle koyu yeşil yapraklara sahip sebzelerin tüketilmesinde fayda vardır.

Yara İyileşmesine İyi Gelen Yiyecekler; Protein

Yaralara ne iyi gelir: Yara iyileşmesi için yardım alabileceğimiz besinler arasında protein oranı açısından zengin besinler bulunuyor. Pek çok konuda insan vücuduna faydası olan protein enzim üretimi ve cildin kendini iyileştirmesi konusunda da olumlu etkiler gösteriyor. Proteinler, glutamin, arjinin ve amino asit içerir. Bunların hepsi yara iyileşmesini hızlandırmada etkilidir.

 • Yara iyileşmesi için tüketebileceğimiz protein kaynakları arasında kümes hayvanları bulunuyor. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanların etleri yara iyileşmesinde oldukça faydalıdır.
 • Yara iyileşmesini hızlandırmak için tüketilebilecek besinler arasında protein açısından yüksek deniz mahsülleri bulunmaktadır. Bunların arasında ton balığı, karides ve halibut sayılabilir.
 • Geyik ve sığır eti yüksek oranda protein içerdiği için yaraların iyileşmesine katkıda bulunur.

Çinko

Çinko vücudun bağışıklık siteminin güçlenmesine yardımcı olur, kan şekeri seviyesini doğal düzeylere kalmasını sağlar ve cilt sağlığını korur. Vücutta bulunan yaraların iyileşmesi için en gerekli besinler arasında çinko bulunur. Çinko kanın pıhtılaşması ve iltihabın önlenmesi aşamasında önemli görev üstlenir.

 • Yara iyileşmesine iyi gelen şeyler arasında içerisinde bolca çinko bulunan kırmızı etler bulunuyor. Uzun süredir geçmeyen yaralarla mücadele eden kişiler bolca kırmızı et tüketmelidir.
 • Badem, ceviz ve kabak çekirdeği içerisinde çinko bulunmaktadır. Bu yüzden vücudumuzda oluşan yaraların iyileşmesine katkıda bulunur.
 • Yumurta, çinko içerdiği için yaraların hızlı iyileşmesine katıda bulunur.
 • Vücudunda yara bulunanlar iyileşme için çinko oranı açısından yüksek olan zencefil ve tam tahıllı gıdalardan yardım alabilir.

Yara İyileşmesine İyi Gelen Yiyecekler; C Vitamini

Yara iyileşmesine iyi gelen yiyecekler arasında c vitamini oranı açısından yüksek olan besinler bulunmaktadır. C vitamini içeren besinler antioksidan özellik göstermektedir. Bu özellikleri sayesinde yara iyileşmesi konusunda oldukça etkili olmaktadır.

 • Yara iyileşmesin bitkisel çözüm olarak hem a hem c vitamini açısından zengin olan koyu yapraklı sebzelerden yardım alabilirsiniz.
 • Brokoli ve karnabahar c vitamini bakımından zengin özellik gösterdiği için yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır.
 • Karpuz ve kivi c vitamini açısından zengindir.
 • Bezelye, domates, kuşkonmaz, biber ve turunçgiller yara iyileşmesin iyi gelen c vitamin içeren besinler arasında bulunmaktadır.

A Vitamini

A vitamini hem bağışıklık sitemini hem de cilt sağlığını olumlu şekilde etkilemektedir. Hücre büyümesi konusunda destekleyici nitelik gösteren A vitamini bu özelliği sayesinde vücutta oluşan yaraların iyileşmesi konusunda hızlandırıcı etki gösterir. Bu yüzden yaraları uzun süre iyileşmeyen veya vücudunda büyük yaralar oluşmuş olan kişiler yardımcı tedavi olarak bolca a vitamini tüketmeye dikkat etmelidir.

 • Havuç, kavun, kayısı, tatlı patates, kabak gibi turuncu veya sarı gıdalar a vitamini açısından zengindir. Yaraların iyileşmesini hızlandırırlar.
 • Koyu yapraklı sebzeler içerisinde fazlaca a vitamini barındırdığından yaraların iyileşmesi konusunda en etkili besinler arasında yer almaktadır. Ispanak, istiridye ve lahana bu amaçla tüketilebilir.

Yara İyileşmesine İyi Gelen Yiyecekler; Bal

Yaraların iyileşmesi konusunda en etkili besinler arasında bal bulunuyor. Bal yaralardaki enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olmasının yanı sıra ağrıyı azaltıcı özellik de göstermektedir. Antiseptik özelliği bulunan bal yaraları iyileştirmede en çok kullanılan bitkisel yöntemler arasında bulunmaktadır. Yara üzerindeki bakterilerin yok olmasında etkili olduğu için temizleyici olarak kullanılmaktadır.

 • Yaraların hızlı iyileşmesi için yaranın üzerine bir miktar bal sürülebilir.
 • Günde bir kere uygulanabilir. 20-30 dakika arasında yara üzerinde bal bekletilebilir.

Kolajen

Yara İyileşmesine İyi Gelen Yiyecekler

Kolajen cilt sağlığı için en gerekli maddeler arasındadır. Bu yüzden yaraların iyileşmesi konusunda da kolajen açısından yüksek besinler etkili olmaktadır.

 • Kolajen takviyesi için kemik suyu oldukça etkili bir yöntemdir. Kemik suyunu direk içebilir veya yemeklerinizde kullanabilirsiniz.
 • Sarımsak içerisinde sülfür barındırdığı için cildin kolajen üretmesine yardımcı olmaktadır. Yaralarınızın hızlı iyileşmesi için günde 1 tane sarımsak yutabilirsiniz.
Yaraların Çabuk İyileşmesi İçin Hangi Vitamin?
Yaranın hızlı iyileşmesi için kanın ve besinlerin yeterli miktarda bölgeye ulaşması gerekir, yapılan araştırmalar iyileşmesi geciken durumlarda hasta da besin eksikliğini tespit etmektedir. Karbonhidrat ve yağlar hücrenin enerji kaynağıdır Bu yüzden yaranın iyileşmesinde önemli role sahiptir. Amino asitler, proteinler, arjinin ve vitamin yara iyileşmesinde gerekli olan birisi kaynaklarıdır. Yaranın iyileşmesini hızlandıran vitaminler ise A, B, C ve K vitaminleridir.
Düşme Sonucu Oluşan Yaralara Ne İyi Gelir?
Düşünce oluşan yaralara en iyi gelen patatestir çünkü patates antioksidan ve antienflamatuar özelliğine sahip olduğundan dolayı derinin iyileşme sürecini hızlandırır. Doku oluşumunu sağlayan antioksidan özelliğe sahip olan zeytinyağı yara tedavisi için tercih edilir. Yoğurt, elma sirkesi, limon bal ve karbonat karışımı düşünce oluşan yara ve yara izlerine karşı iyi gelen karışımlardır
Protein Yara Ve Kesikler İyileşmesini Sağlar Mı?
Her türlü yaranın iyileşmesindeki en önemli sır düzenli ve dengeli beslenmedir, özellikle A ve K vitaminleri yönünden zengin gıdalar her türlü yaranın iyileşmesini hızlandırır. Oluşan yaranın iyileşmesinin hızlı olmasını sağlamak için vücudun yeterli miktarda protein alması gerekir. Çünkü protein dokuları inşa etmeye onarmaya ve yeni hücre oluşumuna destek olur. Aynı zamanda enzimler ve vücut kimyasallarını sentezlemek içinde protein gereklidir.
Cilt Yaralarına Ne İyi Gelir?
Çeşitli nedenlerden dolayı ciltte oluşan yara izlerini geçirmek için birçok farklı tedavi seçeneği bulunur. Cilt yaraları için birebir olan limondur, doğrudan etki eder ve iyileşme sürecini hızlandırır. Cilt yaralarını tedavi etmekte bal oldukça büyük bir öneme sahiptir cildi temizleyerek onarır. Yara tedavisinde kullanılan arasında buz ve soğan kürü de yer alır, salatalık maskesi, aloe vera jeli cilt için benzersiz seçeneklerdir.

İlginizi Çekebilir;


Et Beni Nasıl Geçer?

Kabızlık Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Mide Asidini Arttırmaya İyi Gelen Yiyecekler | Ne Düzenler?

Vitamin Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

Hyaluronik Asit ve C Vitamini Birlikte Kullanılır mı?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.