Genel Sağlık

Yaz Gribi Nasıl Geçer?

Grip hastalığının kış aylarına özgü bir problem olduğunu düşünmek sizi yaz gribine karşı korunmasız bırakabilir. Kış gribi ile yaz gribinin bakterileri farklıdır aslında nedenleri aynı değildir ancak belirtileri oldukça benzer. İster yaz gribi olsun ister kış gribi her ikisi de kişinin vücut direncini arttırmasıyla büyük oranda önlenebilmektedir. Yaz gribi nedir? Yaz gribi nasıl geçer?

Yaz Gribi Nedir?

Yaz gribinin tıp dünyasındaki ismi lejyoner hastalığıdır. Buna aynı zamanda klima hastalığı da denir çünkü yaz gribinin en temel nedeni klimalardır. Havalandırmaların ya da klimaların bulunduğu ortamlar yaz gribine yol açabilir. Yaz gribi bakterileri de bu gibi mekanlarda ürerler ve hastalık oldukça bulaşıcıdır. Yaz mevsiminde gribe yakalanmak belki de birçok insan için kış aylarına göre daha çekilmez olacaktır. Bütün yılın yorgunluğunu atmak isteyenler, sıcak havalardan ötürü zamanını daha fazla dışarıda geçirmeyi planlayanlar yaz gribi nedeniyle bu planlarının aksamasından ve olumsuz etkilenmesinden doğal olarak memnun kalmazlar.

Yaz Gribi Belirtileri Nelerdir? :

Yaz gribi belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Ateş
 • Halsizlik
 • Kas ağrıları
 • Öksürük

Yaz gribinin belirtileri kış gribinden pek farklı değildir. Bu belirtiler sizde de bulunuyorsa öncelikle doktora başvurmak faydalı olacaktır. Kulak-boğaz-burun uzmanı sizi en iyi ve doğru biçimde hastalık tedavisi için yönlendirecektir.

Yaz Gribinden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Yaz gribi için çoğu insan kışın yakalandıkları hastalıklar için kullandıkları ilaçları içmeyi tercih ederler. Bundan ziyada yaz gribi için alınması gereken önlemler şunlardır:

 • Yaz aylarında bol su içmek ihmal edilmemelidir. Günde 2 litre su hatta her saat en az bir bardak su içmek vücut direncinizi gribe karşı arttıracaktır.
 • Havuza ya da denize girmeyi planladığınız günlerde su içimini arttırmaya özen gösterin.
 • Deniz/havuz sonrası mutlaka duş alın. Vücudunuz temiz ve kuru olsun.
 • Yazın sık sık duş alınır ya da deniz ve havuzdan ötürü kulaklar ve saçlar nemli kalabilir. Kurulamaya ve ıslak kalmamalarına dikkat ediniz.
 • Denizden ya da havuzdan sonra ıslak kıyafetlerle dolaşmayın. Terli kıyafetleri sıkça değiştirin.
 • En önemli konulardan biri de nemli veya ıslakken klima bulunan ortama girmemektir.
 • Hızlı biçimde soğuk yiyecek ve içecek tüketmeyin.
 • Klimanın derecesini çok fazla değiştirmemek gerekir. İdeal ısıyı bulun ve genellikle ortam aynı derecede kalsın.
 • Klimanın üfleme yönü odayı değil tavanı göstersin. Üzerinize direkt etki yapmasından kaçının. Üşüdüğünüzde klimayı kapatmaktansa derecesini biraz yükseltebilirsiniz.
 • Vücut direncini arttırmak için protein, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, hafif de olsa spor yapmak sizi gribe karşı güçlendirecektir.

Yaz gribi için özellikle klimaların etkisi önemsenmelidir. Sık sık bakımları yapılmalı ve bakteri üretmeleri önlenmelidir.

Yaz Gribi için Neler Yapılmalıdır?

Yaz gribi nasıl geçer? Yaz gribine yakalandıysanız beslenmenizi sebze-meyve ve protein ağırlıklı olarak düzenleyebilirsiniz. Bol c vitamini tüketmek ve su içmek vücudunuzun direncini arttıracak ve hastalığı daha hızlı ya da kolay atlatabilmenize destek olacaktır.

Hastayken dinlenmek ve iyi uyumak da sizin için önemlidir; yaz aylarında gece gezmeleri ve hareket genellikle artar. Gripken uyku düzeninizi bozmamak ve fazla enerji harcamamak toparlanmanız için yardımcı olacaktır.

Klimalı ortamlara her zaman olması gerektiği gibi çok dikkat etmelisiniz. Çok fazla oda sıcaklığının değiştiği mekanlar sizi olumsuz etkilemeye devam edebilir.

Yaz gribi için adaçayı ve ıhlamur kış gribinde de olduğu gibi olumlu bir etki yapacaktır. Su ile beraber bu bitki çaylarını da özellikle limonla tüketebilirsiniz. Tabiki hepsinden önemlisi ortalama 7-10 gün sürebilecek olan bu rahatsızlık için bir doktora görünmektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı