Anasayfa / Faydalı Besinler / Yaz Meyvelerinin Sağlığa Etkisi
Yaz Meyvelerinin Sağlığa Etkisi

Yaz Meyvelerinin Sağlığa Etkisi

Mevsiminde yenilen meyvelerin her zaman sağlık üzerinde toparlayıcı bir etkisinin bulunduğu görülmektedir. Özellikle porsiyon kontrolü konusunda da dikkatli olursanız bu meyveler sebebi ile herhangi bir kilo alma sorunu ile de karşı karşıya gelmezsiniz. Yaz meyveleri ve sebzeleri tam da mevsimin en önemli özelliği olan su kaybını kompanse etmek üzerine kurgulanmıştır. Bu mevsimde su tüketme ihtiyacının artması ile beraber meyvelerden alınabilecek olan su miktarının da direkt olarak artış gösterdiğinin ek olarak dile getirilmesi gerekmektedir.

Eriğin Sağlık Üzerindeki Olumlu Etkisi

Yaz meyvelerinin sağlığa etkisi konusunda öncelikli olarak erik üzerinde inceleme gerçekleştirilmelidir. Erik yeşil ,kırmızı ve sarı renklere bürünebilmektedir. Her birinin size sağlayacağı faydanın farklılık göstereceği de belirtilmelidir. Özellikle yeşil erik üzerine odaklanmak gerekirse elde edebileceğiniz faydalardan bazıları u biçimde sıralanmaktadır;

  • İçerisinde bulundurduğu bolca su ile vücudunuzun su ihtiyacının karşılanmasını mümkün kılmaktadır.
  • Vitamin ve mineral deposu olduğu için yazın terleyerek kaybettiğiniz mineralleri yeniden kazanma imkanını elde edebilirsiniz.
  • Kolestrolü düşüren bir niteliği de bulunmaktadır. Kalp sağlığını olumlu yönde etkilediği uzmanlar tarafından kanıtlanmış olan detayların başında gelmektedir.

Sağlık konusunda olumsuz yönde etkilenmemek için fazla tüketmemeye de özen göstermelisiniz. Fazla tüketildiği zaman bağırsaklarda diyareye sebep olabilmektedir. Bu nedenle her meyvede olduğu gibi bunda da porsiyon kontrolünün sizin için esas olması gerekmektedir. Yazın hangi meyveler yenir konu başlığı kadar hangi meyvenin ne kadar porsiyonlarda tüketilmesi gerektiği de oldukça önemlidir. Aksi takdirde çok faydalı besinlerin bile vücut sağlığınızı olumsuz yönde etkilemesine sebebiyet verebilirsiniz.

Kırmızı Meyvelerin Mucizesine Şahitlik Edin

Yaz meyvelerinin sağlığa etkisi konusunda inceleme yapılırken özellikle kırmızı meyvelerin büyük bir öneme sahip olduğu görülmektedir. Kırmızı meyveler aracılığı ile kansere karşı direnme imkanını yakalayabilirsiniz. Bunun yanı sıra cilt sağlığınızı da geri kazanabilir ve yaşlanma etkilerini en aza indirebilirsiniz. Bu süreç içerisinde dikkate alınması ve tüketilmesi gereken meyvelerden bazıları;

  • Böğürtlen, çilek, kırmızı erik, ahududu, yaban mersini

Kırmızı meyvelerin birçoğunda geçerli olan şeker oranının oldukça yüksek olması aşırı tüketim söz konusu olduğu zaman kilo alımına bile sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle günde bir porsiyondan fazla tüketilmemelidir. Aynı zamanda bu etken maddelerin kendini gösterebilmesi için günlük su tüketim miktarının da en üst seviyeye çekilmesi gerektiği ile akalı olarak uzmanlar uyarılarda bulunmaktadır.

Turuncu Meyveler ile Fresh Bir Dokunuş Kazanın

Turuncu meyvelerin faydaları kapsamında yapılan araştırmalara bakıldığı zaman bağırsak sağlığı denildiği zaman akla ilk olarak bu meyveler gelmektedir. Bedeninizde bir aksaklığın meydana geldiğini düşünüyorsanız öncelikli olarak meyveler üzerinde bir inceleme yapmalısınız. Meyvelerin lifli dokusu turuncu olanlarda bir adım daha ön plana çıkmaktadır. Kayısı ve şeftali bunların başında gelmektedir. Özellikle kabızlık ya da ishal gibi orunlar ile karşılaşan kişilerin bu meyveler ile sorunlarını ilaçsız bir biçimde çözme olanakları olduğu da belirtilmelidir.

Yaz meyvelerinin sağlığa etkisi denildiği zaman aynı zamanda sağlıklı kilo verme konusunda sergilenen etki hakkında da bilgi verilmelidir. Sağlıklı bir biçimde zayıflamak isteyen kişiler için lifli dokuları ile tam bir çözüm yolu olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Şeftali ve kayısı bir ara öğün olarak yoğurt eşliğinde tüketildiği zaman uzun süren bir tokluk hissini de beraberinde getirmektedir. Tüketmiş olduğunuz meyvelerin doğal bir içeriğe sahip olduğundan emin olmalısınız. Kimyasallar ile büyütülmüş olan meyveleri tercih etmemek için satın alım gerçekleştirdiğiniz dükkanları oldukça büyük özen ile seçmelisiniz.

 

Bunlara da göz at

Evde Enerji Veren İçecek Hazırlama

Vücudumuzun çok büyük bir  kısmının su olduğunu düşünürsek sıvı tüketiminin çok önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Hepimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.