Cilt Bakımı

Yoğurt Maskesi İle Gençleşmenin Yolları

Sağlık açısından pek çok faydası bulunan yoğurt, cilde özel kürlerde de temin ediliyor. Yoğurt maskesi ile gençleşmenin yolları dahi ifade edilmekte. Nemlendirme etkisinden kaynaklı olarak kuru ciltlere etkisi büyüktür. Öyle ki kuru ciltlerin erken yaşlanma sorunu ile karşı karşıya kaldıkları ifade ediliyor. Bundan kaynaklı olarak da yoğurtla yapılan maskelerin önerilmesi söz konusudur. Başta da içeriğinde bulunan besinlere göz atacak olursanız;

  • Kalsiyum; Kalsiyum değeri fazla olduğu için cildin yenilenmesine etki büyüktür. Özellikle de kuru cilt görünümlerinin önüne geçmek isteyenler yoğurt maskelerini uygulamalıdır. Bunun yanı sıra nem oranını da korumaya aldığı için önerilmekte.
  • Çinko; Bu mineralden kaynaklı olarak da cildin sıkılaşmasına büyük etki etmekte. Aynı zamanda akne sorunları ile karşı karşıya kalanlar için de yoğurt maskeleri tavsiye ediliyor. Sivilce oluşumlarının önüne geçmek isteyenler maskelere göz atmalıdır.
  • B Vitamini; Parlak cilt oluşumlarına yönelik B12 içerdiğini belirtmek gerek. Arkasından B2 ile B5 vitaminlerine de yer verilmekte. Tüm bunlar hücrelerin yenilenmesini sağlar ve cildin daha canlı bir görünüm kazanmasını mümkün kılar.

Yoğurt İle Yapılan Peeling Tarifinde Neler Var

Yukarıda saydığımız içeriklerinden ziyade laktik asit barındırdığını da söylemek gerek. Bu besinden kaynaklı cildin nemlendirilmesi esas alınır. Sonuç olarak çoğu kuru cilt maskelerinde de yerini aldığı açıktır. Doğal temizleme görevini üstlendiği için yoğurt maskelerinin uygulanması önerilir. Aynı zamanda parlak ciltlere sahip olmak isteyenlerin de yine önerilerin bu tariflerden harekete geçmelerinde fayda var. Kolay tariflerden ikisini söyleyecek olursak;

-Zerdaçal Peelingi; Peeling uygulamaları için başta sadece 2 çay kaşığı kadar yoğurt temin etmeniz gereklidir. Arkasından da yarım çay kaşığı kadar zerdaçal tozu geliyor. Çok az da un ilave ederek karışımı çırpabilirsiniz. Sadece yüze değil aynı zamanda boyun bölgesine de uygulayarak sonuç almanız mümkün. Kuruyana kadar bekletilen maske arkasından ılık su ile durulanmalıdır.

-Bal Peelingi; Bu tarifée 2 yemek kaşığı kadar yoğurt kullanılması gereklidir. Arkasından ise 2 çay kaşığı kadar balın eklenmesi isteniyor. Karıştırdıktan sonra da yine yüz ile boyun bölgesine uygulamanız gerekmekte. 15 dakika kadar beklemesi de yeterli olacaktır.

Yoğurdun Beyazlatma Etkisi Var Mı?

Merak edenler yaz aylarından sonra bu soruya yanıt arıyor. Şöyle ki güneş ışınlarından kaynaklı olarak ciltte bazı sorunlar baş göstermekte. Örneğin göz ve göz çevresine yönelik sorunları dile getirmek gerek. Göz çevresinde mor halkaların dikkat çektiği ifade edilmekte. Bu halkaların giderilmesi için de yoğurt önerilerine yer verilir. İnce bir tabaka halinde yoğurt uygulamalarına geçmeniz yeterli olacaktır. Sadece 15 dakika kadar bekletilen yoğurt sayesinde mor halkaların bir süre sonra gözden kaybolduğu ifade ediliyor.

Diğer Yoğurt Maskerleri Nelerdir?

Yoğurt ile yapılan maskeler saymakla bitmez. Yoğurt maskesi ile gençleşmenin yolları dışında da etkilerinden söz etmek gerek. Örnek verecek olursak leke sorunlarının önüne geçmek için limon suyu ile yoğurt karışımlarına yer verilir. Sadece leke olan bölgelere uygulanması halinde sonuç alacaksınız. Aynı zamanda bu tarif yaşlılık belirtilerinin de son bulması için fayda sağlamakta. Zeytintağı ile yoğurt karışımlarının da faydaları bir hayli fazla. Yine yaşlanma belirtilerinin kaybolması için önerilir. Devamında gelenler;

  • Muz ve bal ilave edilerek hazırlanan yoğurt maskesi de sarkmaların önüne geçiyor.
  • Salatalık ile yoğurttan hazırlanan kür sayesinde ölü ciltlerin giderilmesi söz konusudur.
  • Yoğurda eklenen papatya çayı sayesinde ise pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı