Doğal Sağlık

Yorgunluğa İyi Gelen Yiyecekler | Yorgunluk Nasıl Geçer?

14.01.2021
698
Yorgunluğa İyi Gelen Yiyecekler | Yorgunluk Nasıl Geçer?

Hayatımızın bazı dönemlerinde hastalıklar sebebiyle ya da psikolojik olarak yorgun ve halsiz hissediyoruz. Uykusuz bir gecenin ardından veya kendimizi iyi hissetmediğimiz bir günde yorgunluğa iyi gelen yiyecekler mucizeler yaratabiliyor.

İşte Yorgunluğa İyi Gelen Yiyecekler

Protein

Yorgunluğa ne iyi gelir: Yorgunluk ve halsizlik durumlarında yardım alabileceğimiz besinlerin başında proteinler gelir. Ana enerji kaynaklarımız arasında bulunan protein kaslar için en faydalı besindir. Kasların güçlenmesine ve enerji toplanmasına yardımcı olur. Vücuttaki dopamin seviyesini yükselttiği için halsizlik ve yorgunluk için birebirdir.

 • Tavuk eti en güzel protein kaynaklarından bir tanesidir. Fakat derisiz olarak tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Protein açısından yüksek sebzelerin başında fasulye gelir. Sık sık halsizlik ve yorgunluk problemi yaşayanlar beslenme programı içerisinde fasulyeye yer vermelidir.
 • Yumurta ve sığır eti protein açsından faydalı besinler olsa da fazla tüketilmesi vücutta başka sorunlara sebep olabiliyor. Kolesterolü olumsuz etkileyebileceği için fazla tüketmemeye dikkat edilmelidir.

Yoğurt

Yorgunluğa İyi Gelen Yiyecekler

Her derde deva yoğurt yorgunluğa iyi gelen yiyecekler arasında bulunuyor. Yoğurt öncelikle yüksek oranda protein içerdiği için yorgunluğa içi gelmektedir. Aynı zamanda yoğurt en güzel probiyotik kaynakları arasında bulunmaktadır. Probiyotik vücut için yararlı bakteriler arasında bulunmaktadır. Bağışıklık siteminin güçlenmesine fayda sağlar.

 • Kronik yorgunluk sorunu yaşayan kişiler yemeklerin yanında yoğurt tüketme alışkanlığı edinebilir. Her gün yoğurt tüketilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.
 • Probiyotik oranı daha yüksek yoğurtlar da satılmaktadır. Yorgunluğun yanında bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler bu tür probiyotik oranı daha yüksek olan yoğurtları tercih edebilir.

Su

Yorgunluk nasıl geçer: Kronik olarak halsizlik ve yorgunluk sorunu yaşıyorsanız yeteri kadar su tüketmiyor olabilirsiniz. Vücudunuzu susuz bıraktığınızda yorgunluğa sebep olacak herhangi bir hastalığınız olmasına veya ağır bir iş yapmanıza gerek kalmadan yorgun ve halsiz hissedersiniz.

 • Yorgunluk problemi yaşayanlar günde en az 8 bardak su içmeye özen göstermelidir.
 • Özellikle yaz aylarında terleme sebebiyle vücut daha fazla su kaybetmektedir. Bu yüzden yaz aylarında vücudun ihtiyacı olan suyu geri alması için su tüketimi daha önemli hale gelmektedir.
 • Ağır spor yapanlar veya fiziksel olarak yorucu bir meslek yapanlar daha fazla terledikleri için daha fazla su kaybetmektedir. Bu kişilerin su tüketimine daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

Yorgunluğa İyi Gelen Yiyecekler; Demir

Yorgunluğa iyi gelen şeyler arasında listenin başlarında demir bulunuyor. Demir eksikliği yorgunluğun en büyük sebeplerinden bir tanesi. Demir eksikliği kronik olabildiği gibi yetersiz beslenen kişilerde dönemsel olarak da görülebiliyor. Demir eksikliği yaşıyorsanız sizin için yorgunluğa iyi gelen yiyecekler arasında en önemli olanlar demir oranı açısında yüksek olan yiyecekler olacaktır.

 • Et ürünleri demir oranı açısından zengindir. Kronik yorgunluk sorunu yaşayanlar yeterli miktarda et tüketmeye öze göstermelidir.
 • Vücudun ihtiyacı olan demir oranını almasında en büyük görevi balıklar üstleniyor. Haftada en az bir kere balık tüketmeye dikkat etmek yorgunluk ve halsizliğin ortadan kalmasına yardımcı olacaktır.
 • Yeşil yapraklı sebzeler de demir oranı açısından yüksek olduğu için yorgunluk sorununa iyi gelen besinler arasında bulunuyor.

Portakal Suyu

Yorgunluğa İyi Gelen Yiyecekler

Kronik olarak yorgunluk ve halsizlik yaşayanlar için sabah kahvaltıları büyük önem taşımaktadır. Bu kahvaltılarda yorgunluk onuşunda etkili olan besinleri tercih etmelisiniz. Portakal suyu güne enerjik başlamanız için en etkili seçenekler arasındadır. Portakal içerisinde b ve c vitaminleri barındırdığı için vücuda enerji verme konusunda oldukça başarılıdır.

 • Her sabah uyandığınızda bir bardak portakal suyu tüketebilirsiniz.
 • Paketli meyve suları yerine taze sıkılmış portakal suyu tercih edilmelidir.

Kahve

Kahve içerisinde bolca kafein barındırdığı için yorgunluk hissettiğinizde size enerji verecektir.

 • Fazla kafein tüketimi vücut için zararlıdır. Bu sebeple dikkatli tüketilmelidir.
 • Kafeinin verdiği enerji geçici nitelik taşımaktadır. Etkisi ortadan kalktıktan sonra daha yorgun hissetmenize sebep olabilir.

Yorgunluğa İyi Gelen Yiyecekler; Havuç

Yorgunluk için bitkisel çözüm arayışında olan günlük olarak havuç tüketebilirler. Havuç içerisinde bolca a vitamini barındırdığı için gün içerinde hissedilen yorgunluk sorunu havuç tüketerek ortadan kaldırılabilir. Bağışıklık sitemini desteklediği için kronik halsizlik sorununa da iyi gelmektedir.

 • Günde bir adet havuç çiğ olarak tüketilebilir.
 • Salatalarınızda bir adet havuç kullanabilirsiniz.
 • Havucu direk tüketmeyi sevmeyenler yorgun hissettiklerinde havucun suyunu sıkarak meyve suyu şeklimde tüketebilir. Tadını sevmeyenler havuç suyu içerisine az miktarda bal da karıştırabilir. Bal da enerji veren besinler arasında bulunmaktadır.
Aşırı yorgunluk hissi nasıl geçer?
Aşırı yorgunluk ve halsizlik hissi yaşayanlar için belirli yöntemler bulunur. Aşırı yorgunluk hissini fındık, cevizli çörek otu gibi evde bulunan çeşitli besinler geçirmektedir. Besinler içeriğindeki yüksek gıdalar ile birlikte halsizliğe iyi gelir. Bununla birlikte gün içerisinde sürekli olarak halsizlik şikayeti yaşadığınız takdirde de bu ürünleri tüketebilirsiniz.
Halsizlik ve yorgunluk nasıl geçer?
Halsizlik ya da yorgunluk hissi gün içerisinde yapılan kısa bir şekerleme ile birlikte geçilebilir. Tercihen spor yapıyorsanız, spor sonrası istirahat önerilir. Vücut yorgunluğunuzu yürüyüş yaparak en aza indirebilirsiniz. Mate ya da nane yapraklarıyla demlenen çay, vücutta uyarıcı bir etki oluşturduğu için tamamen kan şekerini dengeler ve kendinizi enerjik hissetmenize yardımcı olur.
Üstündeki yorgunluk nasıl atılır?
Üzerinizde bulunan yorgunluk melisa çayı, papatya çayı, nane yaprakları ile demlenen çayla birlikte atılır. İçeriğindeki kan şekeri dengeleme etkisi ile birlikte günü daha enerjik hissetmenizi sağlar. Bununla beraber yeşil ve beyaz çay içmek de vücuttaki yorgunluğu azalttığı gibi tamamen rahatlamanıza yardımcı olur. Böylelikle üstünüzdeki yorgunlukta atılır.
Halsizliğe ne iyi gelir evde?
Ev içerisinde bulunan çeşitli ürünlerle halsizlik ya da yorgunluğun giderilmesi mümkündür. Fındık, ceviz, badem gibi çeşitli kuruyemişler tüketebilirsiniz, Çörek otunu tercihen direkt olarak tercihen de kaynatılmış bir şekilde tüketmekte, halsizliğe iyi gelen yöntemler arasındadır. Soğan ya da sarımsak tüketmeniz de tercih edilir.

İlginizi Çekebilir;


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.