Cilt Bakımı

Yüzdeki Sarkıklara Doğal Çözümler

Yüzdeki sarkmalar ortalama olarak 30 yaşından sonra görülmeye başlanır. Ancak cilt bakımına ve sağlığına özen göstermeyen kişilerde çok daha erken yaşlarda yüz sarkıklıkları görülmektedir. Bazı kadınlar 40 yaşında bile mermer cilt dediğimiz pürüzsüz bir cilde sahip olabilir. Ancak bunun tam tersine bazı bayanlarda da erken yaşlarda yüz sarkmaları görülebilir. Yüzdeki sarkıklara doğal çözümler bularak siz de önleminizi alabilirsiniz. Yüz sarkmasına neden olan etkileri bulabilir ve doğal yöntemlerle ya da kullandığınız yardımcı kozmetik ürünlerle bunun önüne geçebilirsiniz.

Ameliyatsız Yüz Sarkma Önleyici Çözümler Nelerdir?

Ameliyatlar yüksek oranda yüz sarkması için tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Ancak ameliyat sonrası birey sosyal hayattan bir süre uzak durmak zorunda kalmaktadır. Yaşanılan zaman kaybı ve acı nedeniyle ameliyatsız yöntemler de yüz sarkması için kullanılır. Ameliyat dışındaki diğer yöntemler: lazerler, PRP, dolgu kullanımı, botoks, fokuslu ultrason, radyofrekans, iple yüz askılama işlemi ve yüz mezoterapisi gibi yöntemlerdir.

Yüz sarkmasının çözümü için lazer dışı cihazları da kullanabilirsiniz. Kullanılan işlemlerin çoğunun sonucu aynıdır. Çoğu yöntem cilt ve cilt altı dokusunu yeniler. Cilt altı dokusunda bulunan kolajenler, elastik olan lifler ve benzeri maddeleri yeniler. Bu da cildin toparlanmasına neden olur. Sarkmaya sebep olan kas, cilt altı yağı ve kemik dokularında da yenilik yaratan botoks ve benzeri uygulamalar kullanılabilir. Yüz sarkması için fokuslu ultrason, dolgu ve ip yöntemleri de tercih edilir.

Ameliyatsız sarkma tedavisinde de başarılı sonuçlar elde etmek için cildin yapısına göre hareket edilmesi gerekir. Yüz sarkmasında sarkma derecesinin belirlenmesi öncelikli işlemlerdir. Sarkma derecelerine göre tedavilerin etkinliği planlanır. Ameliyatsız tekniklerin yüzü en çok 2 derece toplayacağını bilmeniz gerekir.  Ancak 60 yaş üstüne baktığımızda sarkma derecesi ortalama 5’tir. Yeni yöntemlerde yani ameliyatsız yöntemlerde 40 yaş üstü bireyler daha olumlu sonuçlar alırken aynı durum 60 yaş üstü bireyler için geçerli değildir.

1-2 derece toparlama etkisi olan diğer yöntemlerle bir arada kullanılarak 5 derecelik bir yüz toparlama etkisi yaratılabilir. Örnekle anlatmak gerekirse, alt yüz için etkili olan fokuslu ultrason ve orta yüzü toparlayan dolgular birarada kullanıldığında ortalama 4 derecelik bir toparlanma yaşanabilir.

Sarkık Yanakları Kaldırmak İçin Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

Yanaklarınızın zamanla gevşekleştiğini düşünüyorsanız siz de bazı egzersizler yaparak bunun önüne geçebilirsiniz. Kendinizi daha güzel hissedeceğiniz sıkılaştırma egzersizleri sayesinde yüz gevşekliğinizi giderebilir ve ileride oluşacak sarkıklara engel olabilirsiniz. Sıkılaştırma yöntemleri yüz için de kullanılabilir. Bunun için bir aynanın önünde durarak 10 saniye boyunca abartılı şekilde gülebilirsiniz. Ardından dinlenerek bu egzersizi tam 5 kere tekrarlayabilirsiniz. Son olarak elinizi kullanarak yüzünüze masaj yapın ve kan dolaşımını hızlandırın. Yanaklarınızdan kemiklerinizin üstüne doğru dairesel hareketlerle masajı yapabilirsiniz.

Yapımı basit olan ve çok sayıda insanın bildiği yöntemlerden biri de avokadodur. Avokadonun cilt için pek çok yararı vardır ve onlardan biri de nemlendirici, sıkılaştırıcı özelliğidir. Kasların beslenmesine yardımcı olan avokado, balla karıştırıldığında ciltte sıkılaşmaya neden olacaktır. 15 dakika boyunca uygulayabileceğiniz bu yöntemi haftada birkaç kez deneyebilirsiniz.

Yüzdeki sarkıklara doğal çözümler için yoğurt da kullanabilirsiniz. Sade yoğurtla beraber aloe verayı da kullanabilirsiniz. 4 yemek kaşığı yoğurt ve iki yemek kaşığı aloe vera ile karışım hazırlayabilirsiniz. Düzgün beslenme de yüz sarkmaları için etkili olacaktır. Bu nedenle düzenli su içmeye ve beslenmeye özen göstermeli, doğal yöntemlerle cildinizin sarkmasını engellemelisiniz diyebiliriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı