Doğal Sağlık

Zayıflamaya İyi Gelen Yiyecekler | Nasıl Zayıflarım?

14.01.2021
317
Zayıflamaya İyi Gelen Yiyecekler | Nasıl Zayıflarım?
Zayiflama Cayi

Günümüzün en yaygın problemleri arasında bulunan zayıflama isteği için her geçen gün yeni yöntemler geliştiriliyor. Fakat bu konuda zayıflamaya iyi gelen yiyecekler en çok tercih edilenler olmayı devam ediyor.

Bakliyatlar

Zayıflamaya iyi gelen yiyecekler arasında en büyük yeri bakliyatlar kaplıyor. Bakliyatlar içerisinde yüksek oranda protein ve lif içermektedir. Bu sebeple en doyurucu ve uzun süre tok tutan besinler arasında sayılır. Kilo vermek isteyenler diyetlerinde bakliyatlara yer vermelidir.

 • Tok tutan bakliyatlar odasında mercimek, nohut, siyah fasulye ve barbunya bulunmaktadır.
 • Günde bir veya iki öğün tüketilebilir.

Zayıflamaya İyi Gelen Yiyecekler; Avokado

Zayıflamaya İyi Gelen Yiyecekler

Zayıflamak için bitkisel çözüm olan avokado son yıllarda diyet listelerinde mutlaka yer alıyor. Avokado içerisinde vücudumuz için faydalı yağlar içermektedir. Faydalı yağlar vücudumuzda bulunan fazla yağların erimesine yardımcı olur. Ayrıca avokado yüksek oranda lif ve protein içermektedir. Bu yüzden oldukça doyurucu bir niteliği bulunmaktadır. Zayıflamak için oluşturacağınız diyet listelerinde uygun miktarda avokadoya yer verebilirsiniz.

 • Günlük tüketilmesi önerilen avokado miktarı yarım avokado kadardır.
 • Genellikle ezilerek ve içerisine tuz ve baharatlar eklenerek tüketilmektedir.
 • Sandviçlerinize sürerek veya salatalarınızda sos olarak kullanabilirsiniz.

Yulaf

Zayıflamaya ne iyi gelir: Vücudumuz için en sağlıklı besinler arasında bulunan yulaf fazla kilolarından kurtulmak isteyenler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. İçerisinde bol miktarda sağlıklı karbonat ve lif bulunmaktadır. Bu yüzden yağ yakımı hızlanmasına katkı sağlar. Aynı zamanda uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Bu yüzden zayıflamak isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

 • Uzmanlar tarafından yulaf tüketilmesi için en uygun zaman dilimi olarak kahvaltı önerilmektedir.
 • Yulaf süt veya yoğurt ile birlikte tüketilebilir.
 • Yarım bardak süt veya su ile pişirerek tüketebilirsiniz. Zayıflamak için kullanılması durumunda yağsız süt ile tüketilmesi daha uygun olacaktır.

Zayıflamaya İyi Gelen Yiyecekler; Yoğurt

Zayıflamaya iyi gelen yiyecekler arasında bulunan yoğurt vücudun kilo vermesini kolaylaştırıyor. Vücudumuz protein yakarken daha fazla kalori harcamaya yatkındır. Bu yüzden kilo vermek isteyenlerin protein oranı yüksek besinler tüketmesi gerekmektedir. Yoğurt protein oranı yüksek bir besin olarak zayıflamak amacıyla kullanılabilecek besinler arasında bulunmaktadır.

 • Zayıflamaya yardımcı olması için yoğurt tüketmek isteyenlerin yağsız yoğurt tercih etmeleri daha doğru bir seçim olacaktır.
 • Ev yapımı yoğurtlar probiyotik oranı açısından daha zengin olmaktadır. Bu yüzden ev yapımı yoğurtlar sindirimi kolaylaştırmak ve göbek yağlarını yakma konusunda daha fazla başarı göstermektedir.

Greyfurt

Zayıflamaya İyi Gelen Yiyecekler

Fazla kilolar nasıl geçer: fazla kilolarından kurtulmak isteyenlere greyfurt önerilmektedir. Greyfurt yağ yakma konusunda herhangi bir görev üstlenmiyor. Fakat tokluk hissi veren besinler arasında bulunduğu için zayıflamak isteyenler tarafından kullanılması önerilmektedir.

 • Greyfurt kullanarak zayıflamak isteyenler yemeklerden önce bir greyfurtun yarısını yiyebilirler.
 • Greyfurtun tok tutma özelliğinden faydalanmak için yemeklerden yarım saat kadar önce tüketilmesi gerekmektedir.

Zayıflamaya İyi Gelen Yiyecekler; Brokoli

Brokoli hemen hemen her hastalıkla savaşan yeşil yapraklı sebzeler arasında bulunuyor. Birçok amaçla kullanılabildiği gibi zayıflamak amacı ile de brokoli tüketilebilir. Oldukça düşük kalorili olan brokoli kilosunu korumak isteyenler veya kilo vermek isteyenler tarafından sıklıkla sağlıklı öğünler için tercih edilmektedir. İçerisinde bulundurduğu bol oranda lif kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

 • Brokolinin hastalıklarla savaşma gibi diğer faydalarından da yararlanmak için çiğ olarak tüketilmesi gerekmektedir. Pişirildiği takdirde faydalı besin değerlerini kaybedebilmektedir. Bu yüzden çiğ veya çok az haşlanmış şekilde tüketilmesi önerilir.
 • Tadını sevmediği için brokoli tüketemeyenler bol yoğurt ve baharatlarla daha lezzetli hale getirerek tüketebilirler.
 • Salata şeklinde kullanılması oldukça yaygındır.

Elma

Zayıflamaya İyi Gelen Yiyecekler

Zayıflamaya iyi gelen yiyecekler denildiğinde akla ilk gelenlerden bir tanesi elmadır. Elmanın özellikle kabuk kısmında yüksek oranda lif bulunmaktadır. Bu yüzden doyuruculuk oranı oldukça yüksektir. Zayıflamak isteyenler arasında güne elma ile başlamak oldukça yaygındır.

 • Diyet yapanlar için henüz tam olgunlaşmamış elma daha etkili olmaktadır. Olgunlaşmamış elmanın açlık hissini daha fazla bastırdığı gözlemlenmiştir.
 • Gün içerisinde fazla acıkmamak için sabahları tüketilmesi önerilmektedir.

Keçi Peyniri

Keçi peyniri yüzyıllardır Girit halkı tarafından zayıflamak amacıyla kullanılıyor. Girit altının kilo ortalamasına baktığımızda keçi peynirinin zayıflama konusunda başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Keçi peyniri içerisinde bol miktarda sağlıklı yağ asidi bulunmaktadır. Bu yüzden vücudu tok tutmaya ve zayıflamaya yardımcı olur.

 • Zayıflamak isteyenler günde 200 ile 300 gram arasında keçi peyniri tüketebilirler.
 • Keçi peyniri tek başına, sandviçlerin içerisinde veya salatalar ile birlikte kullanılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.