Cilt Bakımı

Zayıflatan Bitki Çayları Hangileri?

Bitki çayları özellikle sağlıklı beslenmeye önem veren, spor yapan ve zayıflamak isteyen kişilerin sıklıkla gündeme aldıkları konulardan biridir. Çok çeşitli bitki çayları bulunmaktadır ve doğal özellikli olduklarından sağlığa da birçok olumlu faydaları vardır. Zayıflatan bitki çayları da mutlaka bilinçli olarak ve kullanımlarına dikkat edilerek tüketilmelidir aksi takdirde yarardan çok beklenmedik olumsuz sonuçlara yol açabilmektedirler. Zayıflatan bitki çayları hangileri?

Zayıflatan Bitki Çaylarının Özelliği Nedir?

Zayıflatan bitki çayları  farklı özelliklere sahip olmaktadır. Bazıları daha yararlıyken bazıları ise kısa sürede zayıflamaya yardımcı oldukları gibi uzun sürede zarar verebilirler. Müshil gibi etki yapan zayıflama çayları aslında yağ yakmamaktadır hızlı bir şekilde vücuttaki suyu atarlar.

Kafein içeren bazı zayıflama çayları ise günlük olarak tüketilmeye daha uygundur. Şişkinliği azaltır aynı zamanda yağ yakımına yardımcı olur.

Bunlar arasında yeşil çay en çok bilinenidir. Yeşil çay özellikle egzersiz ile beraber iyi bir şekilde yağ yakıcı haline dönüşebilir.

Şimdi genel olarak zayıflatan bazı bitki çayları hakkında bilgi verelim.

Hangi Bitki Çayı Nasıl Etki Yapar?

Yeşil Çay

Zayıflatan ve yağ yakan bitkisel çayların başında yeşil çay gelir. Yağ yakmanın ve kilo verdirmenin dışında da birçok bilinen faydası vardır.

Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli biçimde yeşil çay tüketen ve egzersiz yapan insanların vücutlarındaki yağ yakımlarının hızlandığı ve daha sağlıklı bir bedene kavuştukları gözlemlenmektedir.

Yeşil çayın içinde antioksidan bolluğu mevcuttur. Bu da metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Beyaz Çay

Beyaz çayın faydaları oldukça fazladır. Zayıflama açısından en temel etkisi ile alınan yağların vücut tarafından emilmesini azaltmaktır. Bu sayede yağ depolanmasını ve kilo almayı önleyici bir özellik sergiliyor. Günde 2 fincan beyaz çay ile formda kalmak mümkün olabilir, tabi beslenmeye de genel anlamda dikkat edilmelidir.

Yaban Mersini Çayı

Yaban mersinin özellikle beyin sağlığı açısından yararı kanıtlanmıştır. Aynı zamanda bu bitkinin çayı da zayıflama için etkilidir. Bunun nedeni ise kan şekerini dengeleme özelliğine sahip olmasıdır. Yemek yemeden önce bir fincan yaban mersini çayı içmeniz durumunda açlığınız biraz azalacağından çok fazla yemekten sakınmış olursunuz.

Olong Çayı

Olong çayı araştırmalara göre yağ yakıcı özelliği barındırmaktadır. Metabolizmayı hızlandırmak için özellikle kadınların sıklıkla içtikleri bir bitki çayıdır. Olong çayı ile daha rahat kilo vermek mümkündür.

Nane Çayı

Aşırı iştahı bastırmak ve sizi fazla kilodan korumak için en etkili bitki çayları listesinde nane çayı da yer almaktadır. Nane çayının birinci özelliği iştahı baskılamasıdır. Sadece koklamak bile iştahı azaltıcı bir etki yapıyor.

Mate Çayı

Mateine vücuttaki sıcaklığı yükseltici bir etkiye sahiptir. Bu sayede normal seviyenin üstünde bir kalori yakmak mümkündür. Metabolizmanızı bu çay sayesinde bariz biçimde hızlandırabilirsiniz. Bir başka önemli özelliği ise bu çayın tok olma hissini uzun saatlere yayabilmesidir. Araştırmaya göre kilolu insanlar mate çayını düzenli olarak tükettiklerinde içmeyenlere oranla %40 gibi yüksek bir oranla daha fazla kilo vermişlerdir.

Biberiye Çayı

Biberiye çayı da yeşil çay gibi spor ve egzersizle oldukça iyi sonuç vermektedir. Hem diyetinize hem de spor yapmanıza ayrıca yardımcıdır çünkü vücudunuzun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminleri sağlayabilir. Biberiye çayı ile kan dolaşımı hızlanır. Bu da size enerji verir; bu fazladan enerjiyi sporda performansınızı yükselterek kullanabilirsiniz.

Kuş Otu Çayı

Zayıflatan bitki çayları hangileri? Kuş otu çayı pek de yağ yakan çaylar arasında sayılmaz ancak biraz müshil etkisi sayesinde ödem atmaya yardımcı olur ve vücudu hafifletir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı