Anasayfa / Faydalı Besinler / Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal, safran ve köri gibi uzun yıllar tıbbi açıdan fayda sağlayan özel baharatlar arasındandır. Doğuda yıllar boyunca birçok hastalığı tedavi etmek için kullanıldı, bu baharat özellikle Hindistan’da birçok Hint yemeklerinde kullanıldı. Zerdeçal uzak doğuda üretilmekte olan özel bir baharattır. Curcumin Zerdeçalın aktif bileşenidir güçlü ve garantili vitaminler içeren curcuminin insan üzerinde onlarca faydası bulunmaktadır.

Curcumin Maddesi Nedir?

Curcumin, doğada bulunan en güçlü herbisitlerden biridir. Zerdeçal curcumin’den daha hafiftir ve bu maddenin mutfakta kullanım için uygun olduğunu söyleyebiliriz.Demir ve manganez açısından zengindir. Aynı zamanda uyku ve depresyonun düzenlenmesine fayda sağlar, ayrıca serotoninden B6 vitamini salınımını inhibe eder ve diyet lifi bakır ve potasyum açısından zengindir. Curcumin ayrıca kasların daha hızlı ve daha hızlı hareket etmesine yardımcı olarak daha fazla kas yorgunluğu sağlayarak egzersiz performansına yardımcı olabilir. Zerdeçalın yararlarından biri, antienflumat etkisi(önemli ölçüde azaltılmış iltihap ) zerdeçal tüketenlerin ilgisini çekmiştir. Kronik iltihap, modern tıbbın birçok hastalığının başlangıç ​​nedeni olarak adlandırılır. Zerdeçal bu konuda çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Antienflumatu (inflamasyon azaltma) işlevi çok güçlüdür ki birçok anti-enflamatuar ilaçlara karşı eşit derecede etkilidir. Bu nedenle vücudunuz hastalıkla mücadele esnasında ve tedavi sırasında zerdeçal sizi çok iyi bir şekilde destekleyebilir. Bu yüzden hastalığın negatif etkilerini azaltabilir ve hastalığımızın hızla iyileşmesine yardımcı olabiliriz. Vücudumuzun bağışıklık sistemi günlük aktivitelerinde meydana gelen serbest radikallere karşı hücrelerin korunmasına yardımcı olur. Ancak bu serbest radikaller aynı zamanda zarar verebilir ve hızlı yaşlanmaya hatta kanser DNA’sına neden olabilir.

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkileri

Özellikle mevsimlik geçişlerde çocuklar ve yetişkinlerin zerdeçalın düzenli kullanımına dikkat etmeleri önemlidir. Zerdeçal serbest radikalleri koruduğu ve serbest radikallerin oluşumunu önlediği için bağışıklık desteğimiz de önemlidir. Zerdeçal metabolik hızlanma etkisine sahiptir. Zerdeçaldaki zerdeçal malzeme, yağ yakmasına yardımcı olan safranın akışını destekler. Bu nedenle sindirim ve sindirim problemleri için çok etkili bir yemdir. Yağlı yiyecekler için de önerilir, çünkü yağlı gıdalar zerdeçal yardımıyla sindirimin kolayca çözülmesinde yardımcı olur.

Bunlara da göz at

Evde Enerji Veren İçecek Hazırlama

Vücudumuzun çok büyük bir  kısmının su olduğunu düşünürsek sıvı tüketiminin çok önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Hepimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.