Doğal Sağlık

Apofilit Nedir, Özellikleri, Faydaları

06.10.2022
320
Apofilit Nedir, Özellikleri, Faydaları

Yüzyıllar boyunca çeşitli amaçlarla kullanılmış birçok taş vardır. Bu taşlardan bazıları değerli kabul edilir ve satıldığında yüksek fiyat alabilir. Değerli taşlar, yüzyıllardır mücevher, mühür ve diğer dekoratif objeler olarak kullanıldı. En değerli taşlardan biri olan Apofilit, benzersiz özellikleriyle birçok kişinin zihni sakinleştirerek olumsuz düşüncelerden arındırdığına inanılan taşlardan biridir.

Apofilit Nedir?

Yeşil, berrak ve kahverengi/sarı tonlarında, 3 tip mineral grubunu bünyesinde barındıran Apofilit; Rene Just Hauy tarafından 18 ila 19.yüzyıllar arasında keşfedildi. Hindistan, Kanada, Grönland ve İtalya madenlerinde bulunan kristal grubu taşın yeşil renginin en nadiri olduğu da iddia edilir.

Yunanca pul pul dökülme anlamına gelen Apophylliso kelimesinden türetilen kristal; yerkabuğunun %90’ınını içeren silikat mineral grubunun da adıdır. Antik zamanlardan bu yana Yunanlılar, Hintliler, Mısırlılar ve Romalılar tarafından şifa niyetinle kullanılan taş, mucizevi olarak adlandırılır.

Apofilit Taşı Özellikleri

Birçok faydası bulunan değerli taş; kübik, prizmatik, piramidal şekildedir. Nadir şekilde ortorombik sistemde kristalleşme özelliği gösterir. Çoğu zaman renksiz, beyaz, uçuk sarı, uçuk ve koyu yeşil, pembe, kırmızımsı ve grimsi renkler bulunur.

İsmini; kuvvetli ateşle ısıtıldığında pul pul dökülme eğilimi gösterdiği için Yunanca Apophylliso kelimesinden alır. Çok nadir olarak 10 karattan büyük boyut olduğunda kaba durur.

Çok nadir taşlardan değildir ve ulaşılması kolaydır. Ancak ulaşılması ve nadir olduğu bazı renk versiyonlarına sahiptir. En nadirleri arasında yeşil renk vardır. Taşın en yaygın görünen renkleri arasında berrak renk ve beyaz renk vardır.

Apofilit Faydaları

Değerli taşlar arasında yer alan Apofilit taşı; dünyanın farklı yerlerinde bulunurken, bazı özellikleriyle de şifa veren taşlar arasında yer aldığı biliniyor. Taşın doğal stres giderici olarak hareket etmek ve vücutta pozitif enerjiyi teşvik etmek gibi faydaları vardır.

 • Enerji iyileştirme özelliklerine sahip olduğu söylenir ve ayrıca kaygı, stres gidermeye yardımcı olduğu bilinir.
 • Dekorasyon için ve herhangi bir odada odak noktası olarak kullanılabilir.
 • Çakraları arındırmaya ve dengelemeye yardımcı olabilir ve genellikle kristal şifa törenlerinde kullanılır.
 • Zihinsel ve fiziksel rahatlamaya yardımcı olur.
 • Sakinleştirici ve dengeleyici enerji, aurayı koruma ve berrak rüyayı teşvik etme gibi faydaları vardır.
 • Kan basıncını ve kalp atışını düzenlerken, dolaşımı artırır.
 • Negatif enerjiden koruyan, ev veya ofise sağlık getiren güçlü koruma taşıdır.
 • Gücü ve iradeyi geri kazandırmasının yanı sıra; üzüntü, motivasyon ve ilgi eksikliği yaşayan kişiler için önerilir.
 • Kişilerin stresten, korkudan ve kaygıdan kurtulmasına yardımcı olur.

Dünyanın birçok yerinde bulunan taş; negatif enerjiye karşı korunmaya yardımcı olmak ve zihinsel berraklığı ve odaklanmayı geliştirmek dahil olmak üzere, birçok faydalı özelliğe sahiptir.

Aynı zamanda anksiyete ve depresyonla mücadele edenlerin yanı sıra, uykusuzluk çekenlere de yardımcı olduğu söylenir. Doğal sakinleştirici özellikleri hem zihin hem de beden için faydalıdır.

Apofilit Taşının Çıkarıldığı Yerler

Dünyanın birçok farklı yerinde bulunan taşın çıkarılması; madencilik, taş ocakçılığı veya petrol ve gaz sondajı sonucunda meydana gelir.

 • Mumbai, Hindistan, Maharashtra’da renksiz ve yoğun şekildedir. Elma yeşili renkli kristaller çıkarılır.
 • Amerika’da Washington, Colorado, Virginia, Michigan, Oregon, New Jersey ve Pensilvanya’da çıkarılır.
 • Kanada, Nova Scotia ve Fundy Körfezi’nde bulunur.
 • Meksika, Guanajutao, Zacatecas, Chilhuahua ve San Martin’de çıkarılır.
 • Avustralya, İsveç, Bulgaristan, İtalya, Rusya, Güney Afrika, Japonya, İrlanda, Almanya, Brezilya, Çin, Finlandiya, Faroe Adaları’nda da çıkarılır.

Taş çok hassastır ve kolayca zarar görebilir. Taşı temizlerken yumuşak bir fırça kullanılır. Fırçayla birlikte hafif deterjan ve ılık su kullanılmalıdır. Taşı adaçayı ya da farklı ve sizi sevindiren ruhani bitkilerle buharlaştırarak temizleyebilirsiniz.

Kristal hızlı şekilde enerjileri toplar ve bu enerjiyi boşaltmak istediğinizde pul pul dökülen taşı temizlemek için, yumuşak fırçayla hafif şekilde fırçalamalısınız. Taşın daha iyi enerji yayması için, ay ışığına tutarak, tüm enerjiyi emmesini sağlayabilirsiniz.

Apofilit Taşı Kullanım Alanları

Hayatın birçok alanında kullanılan Apofilit taşı, yüzyıllardır şifa taşı olarak kullanılıyor. İnsanlar enerji tıkanıklıklarını gidermek, iletişimi ve ilişkileri geliştirmek, sezgi ve psişik yetenekleri artırmak için tercih ediyor.

Taş ev ve ofislerde farklı amaçlar için kullanılabiliyor.

Ev ve ofislerde kullanım şekilleri;

 • Taşın büyüleyici ve yatıştırıcı özellikleri sayesinde ev ya da ofisinizin karanlık bir köşesini aydınlatmasını sağlayabilirsiniz.
 • Parlak beyaz ışığı sayesinde ruhani anlamda da ruhunuza şifa niyetiyle kullanabilirsiniz.
 • Ev ya da ofisinizin belli odasında farklı bölümlere ya da ev ve ofisinizin tüm bölümlerine meditasyon yaparken Apofilit piramidi yerleştirerek, meditasyonunuzun tam olarak gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Takı olarak kullanım şekilleri;

 • Taşın iyileştirici özelliği sayesinde bilezik olarak kullanabilirsiniz. Direkt teninize bastırıldığında, doğru sonuçları verir.
 • Ametist ya da clear Quartz taşlarıyla birleştirildiğinde kozmik enerjiyle bağlantı kurabilirsiniz.
 • Taşı hematit taşıyla birleştirerek taktığınızda, şeffaf renkli taşınız topraklama ve koruma hissini üst seviyeye çıkarır.

Psişik yeteneklerini keşfetmenizi sağlayacak kristal taş; ruhsal yönden uyanışınızı, doğal neşeye kavuşmanızı ve yaşama sevincinizi artırmaya birebirdir. Aynı zamanda taş günümüzde hala koleksiyonerler için önemli olurken, şifa ve meditasyon aracı olarak kullanılmaya devam ediyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.