Doğal Sağlık

Prematüre Bebeklerde Bağırsak Şişmesi | Prematüre Bebeklerde Karın Şişmesi Neden Olur?

08.09.2022
2
Prematüre Bebeklerde Bağırsak Şişmesi | Prematüre Bebeklerde Karın Şişmesi Neden Olur?

Normalde doğuma epey varken, birileri sabırsızlık ederek erkenden dünyaya gelmek niyetinde olabilir. Ancak anne karnındayken gelişiminin tamamlanması bu sabırsızlığın bir bedeli olarak ortaya çıkabilmektedir. Bebekler, her daim mucizevi bir oluşum- gelişim ve ilerleme süreci içerisindedir. Normal bir bebek için eğer büyük bir sorun meydana gelmezse, minik bedenindeki tüm organlarının gelişimi tamamlanmıştır diyebiliriz. Ancak erken doğum durumlarında ne yazık ki çoğu organ tam olarak dış dünyaya hazır olarak gelişemiyor. İşte bu da risk teşkil eden rahatsızlıkların yaşanmasına sebep olabiliyor. Bu yazıda da sık araştırılan durumlardan olan prematüre bebeklerde bağırsak şişmesi nedir, nasıl tedavi edilir gibi soruların yanıtlarını vereceğiz…

Prematüre Bebeklerde Bağırsak Neden Şişer?

İnsan, henüz anne karnında iken gelişimine başlar ve ne yazık ki bu süreç ölümüne kadar hiç durmadan devam eder. Ancak bazen bazı talihsizlikler anne karnında dahi olsa kendisini rahat bir şekilde belli edebiliyor. Buna en talihsiz örnek de prematüre olarak doğan bebeklerde meydana gelen bazı sağlık sorunları. Hatta bazıları öyle büyük sorunlar ki ne yazık ki tedavisi dahi olmuyor…

Peki, hem internet üzerinden aratılan hem de uzmanlara sık sık sorulan prematüre bebeklerde bağırsak şişmesi nedeni nedir? Bunun en belirgin sebebi, anne rahminde bağırsağın henüz gelişimini tamamlamış olmasıdır.

Prematüre Bebeklerde Bağırsak Şişmesi Riskli mi?

Bazen bebeklerimizdeki en ufak bir sorun bizlere dünyanın en büyük meselesi dahi gelebilmektedir. İşte bu durum aslında bazen sağlık açısından da fazla dikkate alınmamaktır. Eğer prematüre bebeklerde bağırsak şişmesi sorunu için şişkinlik, kabızlık ya da bunun gibi uzun süreli belirteler varsa bizce fazla uzatmadan uzman bir hekime görünün.

Sorunun yanıtına gelecek olursak, bebeklerde bağırsak şişmesi hakkında sizlere hastalığın aşamalarından da bahsetmemiz gerekecek. İlk olarak başlangıç seviyesinde erken teşhis durumunun olayı avantaja çevirdiğini söyleyelim. Ancak orta ve özellikle de ilerleyen hastalıklarda ne yazık ki sonuç her zaman istediğimiz gibi olmamaktadır.

Prematüre Bebeklerde Bağırsak Şişmesi Muayene

Prematüre bebeklerde bağırsak şişmesi durumunun NEK adı verilen bağırsak delinmesi ile bağlantılı olabileceği düşünülmektedir. İşte gerek delinme gerekse rahatsızlıklar hakkında merak edilenleri şu şekilde açıklayabiliriz:

Bağırsak şişmesi aslında çoğu zaman hastalığın kendisi değil, farklı bir rahatsızlığın önemli bir belirtisidir. Yukarıda da sık sık bahsettiğimiz üzere bağırsak delinmesi rahatsızlığı yaşandığında da aynı etkilerin gözlemlendiği görülmüştür. Peki, sebep ne olursa olsun tedavi sürecinde prematüre bebekleri ilk olarak hangi adım bekliyor?

Teşhis koymak ve ilaç tedavisine başlamak için ilk olarak bebeğin beslenmeden kesilmesi ve midesine bir sonda ile girilmesi gerekmektedir. Duruma göre eğer sadece iltihap söz konusu ise o an itibari ile antibiyotik tedavisine başlanarak hasta denetim altında tutulmaktadır.

S.S.S

Yeni Doğan Bebeklerin Bağırsakları Ne Zaman Düzene Girer?

Hem geç gelişmesi hem de bebeklerin bu organları kullanmayı geç öğrenmesi nedeni ile bağırsakların düzene girmesi 3-4 ay sürebilmektedir.

Bebeklerde Bağırsak Sorunları Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerdeki bağırsak rahatsızlıkları, iştahsızlık, huzursuzluk ve ayakları karına çekme gibi belirtiler ile algılanabilir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.