Havlit Nedir, Özellikleri, Faydaları

26.10.2022
319
Havlit Nedir, Özellikleri, Faydaları

Manyezit olarak da anılan Havlit, kalsiyum borosilikat hidroksit mineralidir. Tüm boyutu kaplayan siyah kılcal damarları mevcuttur. Kahverengi renk tonunda veya beyaz olarak da karşılaşılabilir.

Havlit ilk olarak 1868’ de ünlü kimyager Henry How tarafından Nova Scotia kasabası yakınlarında Winsdor’da bulunmuştur. İsmini de kimyagerin soyadından alır. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, Almanya, Sırbistan ve Türkiye de dâhil birçok ülkede bulunur. Ağırlıklı olarak diğer değerli taşların taklidi olarak kullanılır. Farklı mineral içeriğine sahip olması dolayısıyla çeşitli renklere rahatlıkla boyanabilir. Bu sebeple mücevhercilerde, şifalı taş satan mağazalarda ve bir takım kuyumcularda satışı çok fazladır. Orijinal bir Havlit taşını alırken rengine ve sertlik derecesine dikkat etmeniz gerekir.

Havlit Nedir

Huzur ve sakinlik taşı olarak tanınan Havlit taşı, geçmişten bu yana süs eşyası, takı olarak kullanılmıştır. Geçmiş yıllarda vücuttaki kalsiyum dengesi üzerinde etkili olduğu düşünülmüş, kemik ve diş sağlığını koruduğuna inanılmıştır. Bunların dışında öfke ve kızgınlığı engellediği, sanatsal duyarlılığı da arttırdığına inanılır.

Aynı zamanda huzur, barış, yoğun ilmi düşünce ve öfke kontrolünü sağlar. Manevi olarak büyümeyi ve olgunlaşmayı sağladığı bilinir. Narsisizm, bencillik ve benmerkezcilik duygularının önüne geçer. İç dünyamızdaki muhasebeleşmeyi, ruhsal dinginliği ve netliği sağlar. Huzurlu ve dingin bir forma sokarak manevi olarak büyümeyi ve olgunlaşmayı sağlar. Dikkat dağınıklığını ve hiperaktivitenin önüne geçer.

Havlit Taşı Özellikleri

Havlit taşı beyaz ve opak bir yapıya sahiptir. Nadiren kristal yapıda görülebilir çoğunlukla doğada opak halde bulunur. Yumuşak ve gözenekli yapısından kaynaklı olarak takı sektöründe sıklıkla kullanılır. Kırılma ve çizilmelere karşı dayanıklıdır.

Genelde strese karşı etkili olduğu bilinir ve bu amaçla kullanılır. Orijinal taşta beyaz üzerine siyah çizgili bir taştır bu haliyle mermeri andırmaktadır. Kolay bulunup, kolay boyanabilen bir mineral yapısı olduğundan mavi renge boyanarak Turkuaz (Firuze) taşı olarak satılmaktadır. Bu sebeple doğal taş alırken güvenilir yerlerden almak önemlidir.

Bu taşın işlenmemiş halinde yamuk yumrular bulunur. İçinde gri, siyah veya kahverengi damarlara sahip beyaz bir taştır. Mermere yakın bir görüntü sergilemekle birlikte bazı Havlit taşları düz beyaz renktedir. Boyayı en fazla emebilen gözenekli yapısı onu imitasyon olarak kullanım konusunda aranılan bir taş yapmıştır. Özellikle sahte Turkuaz yapımında sıklıkla kullanılır. Turkuazdan daha düşük sertlik ve seviyesine ve kırılganlığa sahip olması işlene bilirliği arttırdığından tercih edilmektedir. Ayrıca piyasada ucuz olarak bulunması maliyeti de düşürdüğü için tercih sebebi olmaktadır.

Tüm doğal taşlarda olduğu gibi bu taşın da belirli aralıklarla temizlenip kötü enerjilerden arındırılması gerekmektedir. Oldukça yumuşak bir yapıya sahip olduğundan kullanım ve temizlik esnasında dikkatli olunmalıdır. Metal ve köşegen cisimlerle birlikte kullanılmamalıdır. Bu çizilmesine neden olur. Temizliğini yaparken nemli bir bez ile temizlenmeli enerjilerinden arındırılması için ise tütsüleme ya da tuz lambasının yanında bekletme yöntemi kullanılabilir. Temizlik esnasında kesinlikle kimyasal temizleyiciler kullanılmamalıdır. Bu tarz kimyasallar doğal taşların mineral yapısını bozduğundan tavsiye edilmez.

 Künye:

Sertlik: 2,5 – 3,5

Özgül Ağırlık: 2,5-2,6

Kimyasal Formül ve Grubu: Ca,B,SiO,(OH)

Renk: Beyaz

Çıkarıldığı Yerler: ABD, Kanada

Çakralar: Tepe ve Alın (üçüncü göz)

Havlit Taşı Faydaları

 • Sanatsal duyarlılığı ve faaliyetleri arttırır,
 • Huzur ve sükûnet verir,
 • Narsizm ve bencilliği önler,
 • Strese karşı koruyucu niteliğindedir,
 • Kalsiyum dengesinde önemli rol oynar,
 • Dişler ve iskelet sisteminde oldukça faydalıdır,
 • Kişinin manevi ruh halini düzenlemesini sağlar,
 • Stres ve kaygıyla başa çıkmada yardımcıdır,
 • Öfke kontrolünü sağlar ve kızgınlık nöbetlerini engeller,
 • Hafızayı güçlendirip, zihnin netleşmesini sağlar,
 • Kanı toksinlerden arındırıp, kan dolaşımın sağlıklı düzeyde kalmasını sağlar,
 • Uykusuzluk sorunlarının aşılmasında rol oynar,
 • Hormon dengeleyicidir. Hormonel dengenin sağlanıp, sağlıklı işleyişini kontrol eder,
 • İskelet sistemine faydalı olduğundan eklemlerin güçlenmesini de sağlar,
 • Kırık, çıkık veya burkulmalarda iyileşme sürecini kısaltır,
 • Kalp ve tansiyon hastalıklarına karşı korur,
 • Kas ve eklem ağrılarını iyileştirir,
 • Migren ve baş ağrılarını iyileştirir,
 • Kişinin özgüvenini arttırır, sosyal iletişim becerisini güçlendirir,
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar,
 • Uyumadan önce yastığın altına konulursa, kötü rüyaların görülmesini engeller.

Vücudun negatif enerjiden arınmasını ve ruhsal dinginliğe ulaşmasını sağlar. Farklı âlemlerle iletişimi sağladığı bilinen Havlit taşı aynı zamanda pisişik bir taştır. Bu taş ile çakraların açılması sağlanabilir, üçüncü göz çakrasına bağlanarak bilgelik ve sezgi merkezine sahip olunabilir. Sakinlik verdiği bilinen Havlit taşlarından özellikle mavi havlit stresi ve gerginliği emen bir yapıdadır. Kaygı, sıkıntı, stres, korku tüm negatif düşüncelerin uzaklaşmasını sağlar. Uyku problemlerinde sıkça başvurulan bir doğal tedavi yöntemidir. Sağladığı huzur, dinginlik ve sükûnet sebebiyle uykuya geçişi hızlandırır. Negatif duygu ve düşünceleri bünyeden uzaklaştırır.

Havlit Taşı Çıkarıldığı Yerler

Havlit taşı kalsiyum ve bor minerallerinin çukur ve ceplerde buharlaşmasıyla oluşur. İlk Olarak 19. Yüzyılda bir alçı ocağında bulunmuştur. O günden bugüne kadar 30 farklı bölgede rastlanılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Sırbistan ve Türkiye gibi ülkelerde rezerve rastlanmıştır. Ülkemizde ise daha çok İç Anadolu Bölgesi’nde yoğunlukla çıkarılmaktadır.

Havlit Taşı Kullanım Alanları

Sertlik derecesi 2,5 olan Halit taşı gözenekli ve yumuşak yapısından dolayı, mücevher sektöründe değerli taşların imitasyonu olarak kullanılmaktadır. Gözenekli yapısı boyanın sağlıklı şekilde emilmesini sağlar. Yumuşak olması ise taşın rahatlıkla işlenmesine olanak sağlar. Bu avantajlarından dolayı takı sektöründe de sıkça kullanılır. Aynı zamanda şifa taşı olarak da kullanıldığından doğal taş olarak da işlenip satılmaktadır. Özellikle bileklik, yüzük, küpe ve kolye sıkça kullanılanlardandır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.