Doğal Sağlık

Amazonit Nedir, Özellikleri, Faydaları

04.10.2022
318
Amazonit Nedir, Özellikleri, Faydaları

Amazonit adını Amazon nehrinden alır, şekil ve yapısıyla onu anımsatır. Su tonu renkleriyle adını Amazon’ dan alan taş aslında Amazon yakınlarında bulunmaz, Brezilya’nın Minas Gerais kentinde bulunur. Buna rağmen bu taşın Amazon yöresi halkıyla yüzyıllara uzayan bağları vardır. Kadın savaşçıların kullandığı bu taş, M.Ö 10 yıllarında kalkanlarını süsledikleri söylenmektedir.

Parlak yeşil ve mavimsi yeşil eski Mısırlılar arasında da yaygın olarak kullanılmıştır. Kral Tutankhamun’un mezarında rastlanan altın ölüm maskesinin, amazonit taşlarıyla süslendiği görülmüştür. Umut taşı olarak bilinen Amazonit taşı kullanan kişilere umut ve inanç getirmesi dolayısıyla yıllardır saygı görmektedir. Özellikle Mezopotamya kültüründe sık kullanıldığı görülmektedir. Mücevher koleksiyonlarının yanında dekor amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Kralların tahtlarını ve evlerini bu taşlarla süsledikleri tarihe düşen notlar arasındadır.

Amazonit Nedir

Feldspat mineralinin mavimsi yeşil tonundaki cevher formudur cevabı olacaktır. Feldspat mineralinin içeriğinde bulunan kurşun ve suyun muhteşem kombinasyonu sayesinde büyüleyici amazonit kristali, turkuaz yeşil rengi ile ruhu dinlendirir, sakinleştirir, yatıştırır.

Kariyerinizde ve özel hayatınızda sıkıntılar yaşıyorsanız, hayal kırıklığına uğramaktan korkuyorsanız umut ve iyimserlik taşı olan amazonit sizlere yardımcı olacaktır.

Amazonit Taşı Özellikleri

Doğada saydam veya yarı saydam halde bulunan amazonit taşı ısıya karşı oldukça dayanıksızdır. Mohs sertlik derecesine göre sertliği 6’ dır. Yarı değerli taşlar kategorisinde olsa da faydaları düşünüldüğünde oldukça faydalı bir taştır. Günümüzde süs eşyası yapımında, oymacılıkta ve mücevher yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Amazonit taşı dış etkilere karşı oldukça hassastır. Çok fazla dokunulduğunda rengi solar ve sıcaktan hiç hoşlanmaz. Görüntü itibariyle yeşim taşını andıran amazonit başak ve kova burçlarını temsil etmektedir. Çakralarda ise boğaz çakrasını etkilediği bilinmektedir.

Umut taşı olarak hayatımıza giren kristal, şahane bir tezahür aracıdır. Suyun akışkan enerjisine sahip taş, yaşam yolculuğunuz boyunca karşılaştığınız sorunların, aksiliklerin ve engellerin üstesinden gelmekte sizlere rehberlik edecektir. Korku, endişe ve şüpheden kaynaklanan düşük enerjiyi pozitif enerjiye çevirerek umut ve iyimserlik duygularını yayarak duygu durumunuzu dengeleyecektir. Bu şekilde kristaliniz, sıkışmış, yorulmuş hissettiğinizde bakış açınızı değiştirerek yeni bir yol çizmenize yardımcı olacaktır.

Künye

Sertlik:6 – 6,5

Özgül Ağırlık:2,56 – 2,57

Kimyasal Formül ve Grubu: K, Al, Si, O + Cu, Na, Pb ve Silikat

Renk: Yeşil, yeşilimsi, mavi, opak, yarısaydam

Çıkarıldığı Yerler: Brezilya, ABD, Rusya, Madagaskar ve Hindistan

Çakralar: Boğaz

Taşın etkisini arttırmak için dönem dönem temizlenmesi gerekmektedir. Akan su altında 5 dk yıkanabilir veya tütsü ile aranılabilir. Amazonit ile yapılan takılar nemli bezle silinip kurutularak temizliği yapılabilir. Matlaşmaması için ısıdan uzak tutulması gerekmektedir.

Amazonit Taşı Faydaları

 • Kalp, sinir sistemi ve kaslar dahil olmak üzere bedeni güçlendirir.
 • Aşırı duygu değişimlerini önler,
 • Negatif enerjiyi nötr hale getirir,
 • Sinir sisteminde belirgin rahatlama sağlar,
 • Değişimlerin kabullenip hayata geçirilmesinde yardımcı olur,
 • Diş çürümeleri ve kalsiyum yetersizliklerine faydalıdır,
 • Sosyal iletişim becerisini arttırır,
 • Çakraları düzenleyip, dinginleşmeyi sağlar,
 • Algılama ve kavrama gücünü arttırır,
 • Stresi azaltıp huzuru arttırır.
 • Kalp ve boğaz çakralarıyla uyumlu çalıştığından o bölümlerde rahatlama sağlar.

Amazonit taşı görüntüsü itibariyle nehri andırdığından, estetik görüntüsü insana huzur sükûnet verir. Psikolojik ve fizyolojik birçok faydası bulunmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz faydalarının yanında doğumda sancıları ve ağrıları azalttığı da düşünülmektedir. Duygusal olarak da dinginlik, sakinlik ve huzur verdiğinden kırgınlık ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Gerginliğe, strese ve sinir sistemine çok iyi gelir. Akıl gücünü olumlu kullanarak anlamayı ve algılamayı kolaylaştırır. Bu sebeple öğrencilerin özellikle kullanması tavsiye edilmektedir. Bu kadar faydası göz önüne alındığından değerli taşlar kategorisinde olmasına şaşamamak gerekir. Her üründe olduğu gibi maalesef bu taşında piyasada sahtesi bulunmaktadır. Alırken güvenilir yerlerden temiz etmeye veya uzman birinden destek almaya özen göstermek gerekmektedir.

Amazonit Taşı Çıkarıldığı Yerler

Dünyanın farklı yerlerinde oluşan ve çıkarılan Amazonit taşı ulaşılması kolay taşlardandır. Çıkarılan bazı ülkeler ise; Amerika Birleşik Devletleri, Madagastar, Brezilya ve Hindistan olarak sayılabilir. Adını aldığı Amazon nehri yakınlarının aksine Brezilya’nın Minas Gerias şehrinde oldukça fazla çıkarılmaktadır.

Keşfedişinin 4000 yıl öncesine dayandığı sanılan Amazonit taşı, küçük prizmalar ve büyük kütleler halinde bulunmaktadır. Geçmiş dönemlerde zenginlik, güç ve saygınlık göstergesi olarak kullanılan bu taş günümüzde faydaları dolasıyla sıkça kullanılmaktadır.

Amazonit Taşı Kullanım Alanları

Doğal taşları satın alırken çok dikkatli davranmak gerekir. Doğal taşların faydasının ve etkisini görülebilmesi için hakiki olması gerekmektedir. Aksi halde istenilen faydanın alınmamasına hem de boşa para harcanmasına sebep olmaktadır. Diğer taşlarda olduğu gibi Amazonit taşında da piyasada çok fazla sahte taşla karşılaşmak mümkündür. Gerçekliği anlamanın iki yolu vardır. Amazonit taşı mavi, turkuaz ve yeşil tonlarındadır. Bu renk tonlamalarının dışında bir renkle karşılaştığınızda sahte olma riskini unutmamak gerekir. Bir diğer yöntem ise taşın çizili çizilemediğinin kontrol edilmesidir. Çok sert yapıda olmayan Amazonit yine de kolay çizilmeyen bir yapıdadır. Tırnak veya bozuk para ile denediğinizde taşın üzerinde çizik oluşuyorsa sahtedir.

Estetik bakımdan gayet güzel bir görünüme sahip olan Amazonit taşı yüzyıllar boyu psikolojik ve fizyolojik faydalarından dolayı inanlar tarafından kullanılmıştır. Dolayısıyla farklı milletlerde ve farklı inançlarda farklı sebeplerle olsa kullanılmaya devam etmiştir.

Eski zamanlarda yaygın olarak kapı ve taht süslemelerinde kullanıldığı gözlemlenmiştir. Günümüzde ise çoğunlukla takı sektöründe kullanılmaktadır. Üzerinde amazonit taşı bulunan bileklik, kolye, küpe ve yüzük olmak üzere bir çok takı bulunmaktadır. Erkeklerde ise bileklik ve teşbih seçenekleriyle beğeni toplamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.