Doğal Sağlık

Hematit Nedir, Özellikleri, Faydaları

24.10.2022
294
Hematit Nedir, Özellikleri, Faydaları

Hematit görünüş ve yapı itibariyle oldukça ilginç bir taştır. Uzaktan bakıldığında demir gibi sert duran, elimize aldığımızda epey ağır olan ancak bir o kadar da kırılgan ve narin bir yapıdaki mineraldir.

Demirin başlıca ögelerinden biri olan Hematit narin kristal bir yapıya sahiptir. Yaygın olarak kırmızı ve kahverengi olarak rastlanılır. Ayrıca griden siyaha ve sarıdan kahverengiye bir renk yelpazesine sahiptir. Görünüş itibariyle demiri andırsa da yere düştüğünde kolaylıkla kırılır. İçeriğindeki demirin fazla olması demir bulunması nedeniyle ağırlığı fazladır. Metalik parlaklığa sahip olan bu taş doğada genellikle opak olarak bulunur. Nadiren de olsa yarı saydam örneklerine rastlanır. Hidrotermal damarlarda ve magmatik kayaçlarda sıklıkla bulunmaktadır.

Hematit Nedir

Hematit taşı metal görünüme sahip olmasına rağmen “Kan taşı” ismiyle de anılmaktadır. Parlatıldıkça rengi daha belirgin hale gelmektedir. Dilim dilim kesildiğinde kırmızı görüntüsü halk arasında kan taşı ismini almasına sebep olmuştur. Bundan dolayı geçmişte kanamalarda kullanıldı, doğumlarda kadınların yanına alındı. Günümüzde hala belli bölgelerde kan dolaşımı için, kanamalarla ilgili durumlarda kullanılmaktadır.

Genel olarak cesaret, zenginlik ve güç gibi konularda etkin olan doğal taştır. Uzun yıllardır korkuyu ve öfkeyi bastırmak amacıyla kullanılmıştır. Cesaret verici özelliği dolayısıyla eski çağlarda savaşlarda askerlerin yanlarında neden olmuştur.

Hematit sözcüğü Yunanca “kan” kelimesinden gelmektedir. Bu ismi verilmesinin sebebi taşın dıştan siyah, parçalandığında ise koyu kırmızı renkte olmasından kaynaklanır. Diğer bir sebebi ise, içeriğinde yoğun miktarda demir içeriyor olmasıdır. Demirin kan hastalıklarına bilindiğinden ismini buradan aldığı düşünülmektedir.

Resmi olarak keşfi 1773 yılında Jean Babsiste Rome de I’lsle tarafından bulunmasıyla kabul edilmiştir. Vücudu ve zihni arındırıp dünyaya geri döndürmeyi amaçlayan, iyi derecede topraklamayı sağlayan bir taştır.

Hematit Taşı Özellikleri

Ağırlıklı olarak demir yataklarında bulunan Hematit ve demirle benzer özellikler gösterir. Bu sebepten dolayı demirle sık sık karıştırılabilir. Tortul kökenli bir mineraldir. Çelik yapımında da kullanıldığında doğal taşlar arasında değerli bir yere sahiptir. İşlenip parlatılmasıyla güzel bir görünüme kavuşan Hematit takı sektöründe de yaygın olarak kullanılır.

Negatif enerjiyi temizlemeye yardımcı olan bu taş, stres, endişe ve kaygı zamanlarında sakinleşmeyi sağlar. Koruyucu özelliği çok fazla olan bir taştır. Kök çakrayla çok iyi çalıştığından negatif enerjiyi pozitif enerjiye dönüştürür. Sosyal ilişkileri düzenleyip, özgüveni arttırır. Kişiye sağlıklı bir öz denetim mekanizması oluşturmada yardımcı olur. Diğer yandan da kendi sınırlarını aşmaya, ruhen özgürleşmeye, benzersiz armağanlara ulaşmasına yardımcı olur.

Dengeye ihtiyaç duyulduğunda, kaygı, stres ve sıkıntı durumlarında negatif enerjiyi atmak için Hematit taşı kullanılabilir. Tüm doğal taşlarda olduğu gibi tene temas etmesi etkisini arttırdığından bileklik, küpe ve kolye olarak kullanılmaktadır. Fiziksel olarak ise karaciğer karaciğer ve kan için detoks özelliğindedir.

Künye

Sertlik: 5-6

Özgül Ağırlık: 4,9 – 5,3

Kimyasal Formül ve Grubu: Fe2 O3 + (Mg, Ti), (Al, Cr, Mn, Si, Th) ve Oxides

Renk: Gri, Siyah – Metalik, kırmızı – kahverengi.

Çıkarıldığı Yerler: Brezilya, Kanada, Güney Amerika, Çin, İngiltere, Almanya.

Çakralar: Kök çakra

Hematit Taşı Faydaları

 • Bel soğukluğuna iyi geldiği bilinir,
 • Dalağın çalışma sistemini düzenler,
 • Kan dolaşımı sisteminde oldukça etkilidir.
 • Eklem romatizmalarını iyileşme sürecinde çok faydalıdır,
 • Saçların gür çıkmasını sağlayıp, sağlıklı görünmesini sağlar,
 • Hafızayı güçlendirir,
 • Zihni arındırarak karar verme mekanizmasını kuvvetlendirir,
 • Stresi ortadan kaldırarak, canlılık verir,
 • Karaciğer ve kan için detoks niteliğindedir,
 • Ruhun ve zihnin özgürleşmesini sağlar,
 • Kan akışını düzenler ve besinlerin en iyi şekilde emilimini sağlar,
 • İçeriğindeki alüminyum, manganez ve silisyum sebebiyle çelik yapımında kullanıldığından demir-çelik sanayinin aranılan maddelerindendir,
 • Empati yeteneğini geliştirir, dolayısıyla iletişimi kuvvetlendirir,
 • Gücü ve güvene duygusunu arttırır,
 • Arındırıcı özelliği dolayısıyla meditasyonda kullanılır,
 • Stresi, gerginliği ortadan kaldırır,
 • Aşırı heyecan, korku, üzüntü gibi duygu durum değişikliklerini ortadan kaldırır,
 • Sinir sistemini düzenler,
 • Romatizma ve eklem hastalıklarında etkilidir,
 • Hasarlı dokuları onarmakta yardımcıdır,
 • Dalak ve karaciğer hastalıklarına karşı etkilidir,
 • Alyuvar eksikliğinin giderilmesini sağlar,
 • İskelet sistemini güçlendirmede önemli rol oynar,
 • Tırnakların sağlıklı gelişimini sağlar,
 • Depresyon döneminde rahatlamayı sağlar,

İnsan sağlığına sağladığı sayısız faydalar dolayısıyla şifa taşları arasındaki yerini alır. Tüm doğal taşlarda olduğu gibi özelliklerinin tam ortaya çıkması için, doğal taşların orijinal olması ve temizlik, bakımlarının düzenli yapılması gerekir. Doğal taş alınacak mağazaların güvenilir olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Temizlemek için ise bir miktar sabunlu ılık suyla yıkamak gerekir. Ardından nemli bir bezle kurulamak yeterlidir.

Hematit Taşı Çıkarıldığı Yerler

Hematit taşı çoğunlukla demir madeni yataklarında bulunmaktadır. Magmatik kayalarda hidrotermal damarlarda rastlanmaktadır. Fakat en büyük rezerv kaynakları tortul kökenlidir. Dünyada en çok Kanada Quebec’ te bulunan Superior Gölü çevresindeki yataklardır. Demir gülleri olarak çoğunlukla İsveç ve Brezilya ülkelerinde çıkarılmaktadır. Takı ve aksesuar için uygun kaliteli Hematit taşı Almanya, İtalya, İngiltere, İspanya, Venezuela ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır.

Hematit Taşı Kullanım Alanları

İnsan sağlığı üzerinde pek çok faydası olduğu bilinen Hematit taşı şifa kaynağı ve süs eşyası olarak takı sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Kalp hastalıklarından cilt hastalığına, depresyondan karaciğer ve dalak hastalıklarına kadar birçok hastalığın şifa kaynağıdır. Fizyolojik yararlarının yanında manevi açıdan da rahatlatan özellikleri vardır. Ruhun ve zihnin arınmasını sağladığından, tüm negatif enerjileri vücuttan uzaklaştırır. Kişisel aksesuar olmasının yanında yaşanılan mekanlarda kullanılarak da ruhsal ve bedensel arınmayı sağlar. Ayrıca Uzakdoğu ülkelerinde ısıtılarak masaj yapımında da kullanılır. Bir diğer kullanım alanı da içeriğindeki mineraller dolayısıyla demir-çelik sanayiidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.