Mide Balonu İçin Hangi Doktora Gidilir | Devlet Hastanesinde Mide Balonu Var Mı?

22.02.2022
1.021
Mide Balonu İçin Hangi Doktora Gidilir | Devlet Hastanesinde Mide Balonu Var Mı?

Mide Balonu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide balonu olarak bilinen intragastrik balon uzun süredir hastaların zayıflaması için kullanılan tıbbi işlemlerden biridir. FDA yani Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylı bir geçici işlemdir. Bu süreçte hastalara herhangi bir cerrahi uygulama gerçekleştirilmemekte ve kilo verme maksadıyla uygulanmaktadır. Mide balonunun işlevine bakıldığında ise bir öğünde fazla yemek yeme durumunu önlemektedir. Böylece kişinin yiyeceği yemek miktarını kısıtlama görevini gördüğünden kilo kaybı sağlanmaktadır.

Vücut kitle endeksi normalin üstünde olan ve herhangi bir hayati rahatsızlığı olmayan kişiler için uygun bir tedavidir. Peki, mide balonu için hangi doktora gidilir? Mide balonu genel ve metabolik cerrahi alanına girdiğinden dolayı obezite cerrahisi alanındaki doktorlar tarafından yapılmaktadır. Op. Dr. Ceyhun Aydoğan bu alanda başarılı bir şekilde çalışmalarını sürdüren hekimlerden biri olmaktadır.

Mide Balonu Hangi Dönemde Kullanılmaya Başlandı?

Mide balonu 1990 yıllarından günümüze kadar geçen süreçte sıklıkla kullanılmaya başlayan bir yöntem olmuştur. Mide balonu sayesinde herhangi bir cerrahi uygulama gerçekleştirilmeden 6 – 12 aylık bir süreçte zayıflama sağlanmaktadır. Ancak bu uygulamanın yapılacağı hastanın sağlık durumunun tetkik edilmesi ve diğer alternatif yöntemlerin kullanılmaması halinde yapılmaktadır. Oldukça eski bir zayıflama yöntemi olması bakımından da güvenle mide balonu uygulamasını yaptırabilirsiniz. Bu süreçte mide balonu için hangi doktora gidilir sorusu merak edilmektedir. Bu alanda başarıyla çalışma sağlayan Op. Dr. Ceyhun Aydoğan tarafından mide balonu işlemini yaptırabilirsiniz.

Mide Balonu Çalışma Şekli

Mide balonunun çalışma şekli ve mide balonu için hangi doktora gidilir konuları fazlasıyla merak edilen başlıca soru işaretleridir. Genel olarak mide balonu sistemi lateks içermeyen silikon bazlı bir malzemeden yapılmaktadır. Yumuşak bir dokuya sahip ve şişirilmemiş bir aparattan oluşmaktadır. Şişirilmemiş hali ile hastanın ağzından mideye takılabilmektedir. Geçici bir süreliğine midede yer alarak hastanın zayıflamasında etkili olmaktadır. Günümüz teknolojisiyle birlikte mide balonları ayrıca yutulabilir kapsüller şeklinde de karşımıza çıkmaktadır.

Mide balonunun çalışma şekli ise hastanın midesinde yer kaplamasından kaynaklı olarak kısa sürede tokluk hissi oluşturmaktadır. Bununla birlikte tüketilen sıvı ve yiyeceklerin sindirimini yavaşlatmaktadır. Bu da tokluk hissinin uzun süre devam etmesini sağlamaktadır. Bu konuda yardım alabileceğiniz isimler arasında Op. Dr. Ceyhun Aydoğan en iyi hekimlerden biri olarak bizleri karşılamaktadır.

Mide Balonu Çeşitleri Nelerdir?

Uzun süredir kilo vermek için kullanılan yöntemlerden biri olan mide balonu farklı çeşitlere de ayrılmaktadır. Bu bağlamda mide balonu çeşitleri kişilerin sağlık durumlarına ve değerlerine göre tercih edilmekte ve uygulanmaktadır. Mide balonu çeşitlerinin neler olduğunu sizlere aşağıda maddeler halinde sıraladık. Belirtmiş olduğumuz mide balonu çeşitlerinin hepsi günümüzde başarılı bir şekilde hastalarda uygulanmaktadır.

 • OrberaTM
 • Reshape DuoTM
 • The Spatz3 Adjustable Balloon System
 • Elipse Mide Balonu
 • Obalon Balloon System
 • MedSil
 • Medicone

Tüm çeşitleriyle mide balonu için hangi doktora gidilir sorusu bu bağlamda merak konusudur. Genel cerrahi ve obezite cerrahisi tarafından mide balonu tedavileri başarıyla gerçekleştirilmektedir. Bu alanda önde gelen isimlerden biri olarak karşımıza Op. Dr. Ceyhun Aydoğan çıkmaktadır.

OrberaTM Tipi Mide Balonu Özellikleri

Başlıca mide balonu çeşitlerinden biri olarak bizleri OrberaTM tipi mide balonu uygulaması karşılamaktdır. FDA tarafından 2015 yılında onay alan OrberaTM mide balonu endoskopi yardımıyla mideye yerleştirilmektedir. OrberaTM mide balonu Apollo Endosurgery tarafından bulunmuş bir işlemdir. 1 balon mideye endoskopiyle yerleştirilir ve 6 ay boyunca midede bırakılır. 6 ayın sonucunda ise yine endoskopi uygulaması ile hastanın midesinden çıkartılmaktadır.

OrberaTM mide balonu için hangi doktora gidilir sorusunun yanıtı diğer tüm mide balonu uygulamalarıyla aynıdır. Genel veya obezite cerrahileri tarafından mide balonu çeşitleri ve işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda Op. Dr. Ceyhun Aydoğan adından fazlasıyla söz ettiren isimlerden biri olmaktadır.

Elipse Mide Balonu Nasıldır?

Mide balonu tedavileri arasında en çok uygulanan mide balonu çeşitlerinden bir diğeri ise Elipse mide balonudur. Elipse mide balonu tedavisi henüz FDA tarafından onay almamıştır. Ancak CA tarafından onaylı olduğundan dolayı birçok hekim tarafından uygulanmaktadır. Polimer film bazlı bir yapıdan oluşan mide balonu elipse mide balonu olarak nitelendirilmektedir. Yutularak mideye yerleştirilen bir balondan oluşmaktadır. Maksimum 4 aylık bir süreç sonrasında elipse mide balonu çıkartılmaktadır. Elipse mide balonu doğal bir yöntem olan dışkı yoluyla vücuttan atılmaktadır.

Elipse mide balonu için hangi doktora gidilir veya kimler yaptırabilir soruları sorulmaktadır. Bu konuda detaylı bilgilendirme alabilmek ve tedaviye uygun olup olmadığını anlamak için Op. Dr. Ceyhun Aydoğan ile irtibata geçebilirsiniz. Bu alanda oldukça deneyim sahibi olan Doktor Ceyhun Aydoğan mide balonu tedavilerini gerçekleştirmektedir.

Mide Balonunu Kimler Kullanabilir?

Alternatif bir zayıflama yöntemi olarak karşımıza çıkan mide balonu tedavisinin kimlere yapılması uygun görülmektedir? Bu konudaki soru işaretleri kilo problemi olan hastalar için oldukça önemli bir noktaya vurgu yapmaktadır. Öncelikle belirtmeliyiz ki mide balonu işlemi 18 yaşından büyük kişilere uygulanmaktadır. Aynı zamanda daha öncesinde spor yaparak veya diyet yaparak sonuca varamamış hastalar için tercih edilmektedir. Daha önce obezite operasyonu geçirenler için önerilmemektedir.

Mide balonu için hangi doktora gidilir ve kimler yaptırabilir? Mide balonu genel cerrahiler tarafından uygunluğunuza bakılarak gerçekleştirilen bir tedavidir. Bu bağlamda öncelikle Op. Dr. Ceyhun Aydoğan ile irtibata geçerek mide balonu uygulamasına uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Mide Balonu İçin Uygun Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Bir kişinin mide balonu tedavisine uygun olup olmadığını anlayabilmesi için kendine test yapması ilk etapta yeterlidir. Aşağıda sizlere belirttiğimiz durumların çoğunluğuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, ilgili doktorunuz ile iletişim kurabilirsiniz.

 • Kilo vermek için uzun vadeli kararlılık gösterme
 • Büyük bir mide fıtığı
 • Ameliyattan önce aşırı asit reflüsü oluşma durumu
 • Alkol veya uyuşturucu bağımlılığı
 • Kronik steroid veya bağışıklık sistemini baskılayıcı bir tedavi durumu
 • Hamilelik veya emzirme döneminde veyahut hamile kalmayı planlama süreci
 • Daha önce obezite ameliyatı deneyimi

Belirtmiş olduğumuz durumları değerlendirdikten sonra mide balonu tedavisi için uygunluğunuzu doktorunuz ile görüşebilirsiniz. Mide balonu için hangi doktora gidilir sorusunun yanıtı Op. Dr. Ceyhun Aydoğan’dır. Kendisi bu alanda oldukça profesyonel bir şekilde mide balonu uygulamalarını yapmaktadır.

Mide Balonu Takma İşlemleri

Mide balonunun takılma süreci oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunun için öncelikle hastanın mide balonuna karşın gösterebileceği yan etkiler tespit edilmektedir. Uygun ortam sağlandıktan ve muayeneler yapıldıktan sonra mide balonu yerleştirme yapılmaktadır. Bu süreçte mide balonunun mideye takılma süreci tamamen hastanın seçmiş olduğu mide balonu türüne göre değişmektedir. Genellikle bu işlemler 30 – 40 dakikalık kısa bir süreç içerisinde tamamlanmaktadır. Ayrıca gerekli görüldüğü durumlarda hastaya anestezi de uygulanmaktadır.

Genel anlamda mide balonu hakkında bilgi almak, mide balonu için hangi doktora gidilir sorusuna yanıt bulmak için Op. Dr. Ceyhun Aydoğan’la irtibat kurabilirsiniz. Bulunduğu konum bakımından Doktor Ceyhun Aydoğan mide balonu takma operasyonlarını başarıyla gerçekleştiren isimlerden biridir. Tüm mide balonu tedavi sürecini bu sayede başarıyla tamamlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.