Aytaşı Nedir, Özellikleri, Faydaları

06.10.2022
307
Aytaşı Nedir, Özellikleri, Faydaları

Aytaşı; Değerli taşlar, tarihi ve kültürel açıdan önemli olan doğal mücevher parçalarıdır. Yüzyıllardır süs eşyası, mücevher olarak kullanılan değerli taşların her birinin kendine özgü özellikleri ve faydaları vardır.

En popüler değerli taşlardan biri olan Aytaşı da kendine has özellikleri ve faydalarıyla birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Dünyanın hemen her yerinde bulunan bu özel taş, mavi renkten beyaza kadar, dalgalı ay ışığına benzer rengiyle bilinir.

Biraz kırılgan bir taş olmasına rağmen, takı anlamında Haziran doğum taşı olarak bilinir ve oldukça popüler seçimler arasında yerini alır.

Aytaşı Nedir?

Mücevherlerin kraliçesi olarak adlandırılan, değerli bir taş olan Aytaşı, yer kabuğu mineralidir ve feldspattan yapılır. Işığı kırması ve iç bileşeni dolayısıyla optik olarak adularesan etkisi gösterir.

Yin inanışına göre hem pasif hem de rahatlatıcı etkisi olduğu düşünülen bu değerli taşın, ayın enerjisini topladığına inanılır. Zodyak haritasında yengeç, terazi ve akrep burcunun taşı olan bu değerli taş; mavi, yeşil, siyah, pembe, gri, opalesan, sütlü beyaz gibi renklere sahiptir.

Su, toprak ve metal elementlerine ait olan taş, Feng Shui inancına göre kadınların ilahiliğini temsil ediyor. Yani Yin taşın enerjisini gösterir, içe dönük ve alıcı karakterdir. Bilinçaltınızı etkiler.

Aytaşı Taşı Özellikleri

Dünyanın en değerli taşlarından biri olarak kabul edilen taş; üzerine düşen ışığa bağlı olarak, çeşitli renkler gösterdiğinden adını aydan alır. Feldspat türü olan taş; olivin, piroksen ve playijoklaz gibi mineralleri içerir.

 • Bu mineraller taşa; mavi, mor, yeşil ve kahverengi tonları dahil olmak üzere, farklı renklerini verir.
 • Taş beyaz, sarı, açık mavi ve mavi olmak üzere çeşitli renklerde olabilir.
 • Beyaz, şeftali ya da sarı, gökkuşağı, gri, kedi gözü/mavi çeşitleri vardır.
 • Mohs sertliği ise 6 ila 6.5’dur.
 • Ender bulunan eterik mücevher minerallerine sahiptir.
 • Çoğu zaman kedi gözü etkisine sahiptir.
 • Adularesans sayesinde taşın üzerinde dalgalanma gibi ışıklanma yer alır.

En iyi çeşidi; hareketli, camsı saflık ve elektrik mavisine benzer ışıltılı renge sahiptir. Üzerinde kırkayak olarak adlandırılan çatlaklar vardır. Çok çeşitli boyutları ve karat ağırlıkları vardır.

Aytaşı Faydaları

Yüzyıllardır kullanılan doğal taşlardan biri olan Aytaşı, birçok faydasıyla bilinen değerli taşlardan biridir. Düzenli olarak takıldığında, negatif enerjileri fark etmenizi sağlar ve iyileştirme etkisi vardır.

Özellikle gece yolculuklarında, denizde yapılan yolculuklarda, doğum ya da hamilelik dönemlerinde koruma taşı olarak kullanılır. Çoğu zaman adet döneminde yaşanılan problemleri hafiflettiğine inanılır.

 • Anksiyete, depresyon ve uykusuzluk tedavisinde faydalı olduğu düşünülür.
 • Olumlu düşünmeyi ve yaratıcılığı teşvik ettiği bilinir.
 • Enerji yükseltici görevi görürken, stres ve kaygıyı azaltır.
 • Negatif enerjiye karşı iyi bir koruyucudur.
 • Zihinsel berraklığa ve odaklanmaya yardımcı olur.
 • Gerçek duygularınıza uyum sağlamanıza yardımcı olur.
 • Duygularınızı ve gerginliğinizi dengeler.
 • Sindirim sistemini temizler ve obeziteye karşı etkilidir.
 • Üçüncü göz ve kalp çakralarıyla bağlantılı olması dolayısıyla, sevgiyi ön plana çıkarır ve stresi yatıştırarak kişinin rahatlamasını sağlar.

Aynı zamanda bu değerli taş; doğurganlık sorunlarına çözüm bulurken, hormonal dengenin kurulmasını sağlar. Uyum ve dengeyi teşvik ederken, değişim zamanlarında daha rahat davranmanıza olanak tanır.

Çoğu zaman psişik yetenekleri ortaya çıkarırken, üçüncü göz ve taç çakraların birbiriyle bağlantısını sağlar. Akrep burçları iyi iyi eşleşme sunarken, teraziler için doğum taşı olarak bilinir.

Aytaşı Taşının Çıkarıldığı Yerler

Birçok farklı renk ve şekilde bulunan bu değerli taş, dünyanın birçok farklı yerinde çıkarılıyor ancak, en iyi kaynaklardan bazıları Sri Lanka ve Brezilya’dadır.

Sri Lanka ve Brezilya dışında; Avustralya, Hindistan, Madagaskar ve Myanmar’da da çıkarılır. Hindistan’ın güneybatı bölgesinde de çıkarılırken, ülkenin merkezi olan Bihar’da da mavi Aytaşı çıkarılıyor.

Kadınsı enerjinin ön plana çıktığı, ilahi bilgeliğe ulaştıran bir araç olması, ruhsal anlamda şifa vermesi konusunda popüler olan bu değerli taş, diğer değerli taşlardan daha nadirdir ve değerlidir. Bu nedenle kuyumcu ve koleksiyoncular tarafından toplanır.

Aytaşı Taşı Kullanım Alanları

Farklı kullanım alanları bulunan Aytaşı; bazı insanlar tarafından mücevher bazı insanlar tarafından ilaç ve merhem yapımında kullanılıyor. Çoğu zaman, insanları zarardan korumak için, muska olarak da kullanılıyor.

 • Çoğunlukla mücevherlerde ve koruma için muska amaçlı kullanılan taş, ruhsal enerji ve şifa için de bir kanal olarak kullanılır.
 • Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileriyle bilinir ve bu yüzden tıbbi uygulamalarda kullanım için popüler seçimlerden biridir.
 • Doğurganlığa yardımcı olması için yatak yanında tutulması gerekir.
 • Enerjinizi yükseltmek ve çakra temizliği için, bileğinize takabilirsiniz.
 • Feng Shui uygulamanız için mükemmel bir seçimdir.
 • Ev ve ofisinizde duygusal dengeyi kurmanıza yardımcı olur.
 • Cilt üzerinde kullanıldığında, bedeninizde doğal iyileştirici görevi görür.

Aytaşı koruyucu enerji olarak obsidiyenle birleştirilebilir. Ametist ile birleştirildiğinde sakinleşmenizi sağlar. Yanar döner doğanız varsa opal mücevherinin ışıltısını ve labradoritin sakinleştirici özelliğini alarak, vücudunuzun doğal frekansları üzerinde çalışmaya başlar.

Şifa kristali olarak tanımlanan bu değerli taş, düzenli olarak temizlenmelidir. Böylece taşın doğal halde kalması sağlanır. Üzerinde kalan enerjiyi temizlemek için suda nazik şekilde yıkamak yeterlidir. İyi enerji toplaması için pencere kenarına konarak ışığı emmesi sağlanır ya da gece ay ışığında bırakılarak, kendini yenilemesi sağlanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.