Doğal Sağlık

Mercan Nedir, Özellikleri, Faydaları

26.10.2022
320
Mercan Nedir, Özellikleri, Faydaları

Doğada kendiliğinden ortaya çıkan Mercan taşı Hayat Ağacı ve Koral isimleriyle de anılmaktadır. Doğal rengi ve kendine has özel motifleriyle mücevherat sektöründe değerli taşlar listesinde yer alır. Mücevherat ve takı yapımında çoğunlukla beyaz, kırmızı, pembe mercanlar kullanılır. Bunların arasında en değerli olan kırmızı mercandır. Özel olarak işlendiğinden muntazam bir parlaklığa sahiptir. Ağırlıklı olarak takı şeklinde kullanılır. Veya taş şeklinde süs eşyası yapılarak yaşanılan mekânlarda kullanılır. Asitlere ve ısıya duyarlı olduğundan kullanırken üzerinize ve eşyalarınıza renk bırakabilir.

Mercanlar saf kalsiyumdan oluşmaktadır. Kireçlenme ile toprağın altında farklı organizmaların iskelet haline getirmesiyle meydana gelir. Kuran-ı Kerim’ de bahsi geçen çok nesnelerden biri olma özelliğini taşır. Rahman Suresi’nde inci ile birlikte zikredilir ve Allah (cc) nimetlerinden olduğu söylenir.

Mercan Nedir

Kimyasal bileşiminin içinde çoğunlukla kalsiyum bulunan Mercan taşının içeriğinde magnezyum ve eser miktarda farklı mineraller vardır. Mercan taşı Yunanca çakıl ve küçük taş anlamına gelmektedir ve bitki görünümünde omurgasız canlı bir organizmadır. Dünyadaki tüm sıcak ve sığ denizlerde yaşayabilir. Literatürde Moonga veya Provaral olarak da geçmektedir. Vedik astrolojisine göre göre Mars’ı temsil etmektedir. Enerji, hırs, canlılık ve kan dolaşımına iyi geldiğinden şifalı taşlar arasından ön plana çıkmaktadır. Astrolojide Mars’ın gezegenler arasında savaş tanrısı olduğu düşünüldüğünden bu taşı taşıyanların enerji seviyelerinin Mars’ın enerji normlarına yükseldiğine inanılmaktadır.

Mercan Taşı Özellikleri

Mercan Eski Mısır’dan bu yana koruyucu bir taş olarak inanılmış ve kullanılmıştır. Bazı toplumlar tarafından zenginlik ve mutluluk getirdiğine inanılmış yanlarında bulundurulmuştur. Bunun yanında tüm topluluklar tarafından şifalı bir taş olduğuna inanılmıştır. Kendine has kırmızı rengiyle ruh ve beden sağlığını gençleştirip canlandırdığına inanılan Mercan taşının kaynağı ise oldukça ilginçtir. Bu taş denizde yaşayan canlıların iskeletinden oluşmaktadır. Özellikle sıcak denizlerde ve sığ yerlerde bulunmaktadır. Kuran-ı Kerim’de de özel olarak anılmaktadır. Eski Mısır’dan itibaren güç ve zindelik, zenginlik kaynağı olduğuna inanılır. Demir çağında ait mercan kalıntıları bulunduğu bilinmektedir. Bazı Kızılderili kabileleri ve Tibetliler kutsal bir taş olarak görmüşlerdir. Roma döneminde çocukları yaramalardan korumak amacıyla yanlarında taşımışlardır. Demir çağından kalma mercan kalıntılarına rastlanmıştır. Tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır.

Takı, süs taşı ve mitolojik çağlardaki kutsal taş sayılmasının yanında şifa taşı olarak da kullanılmıştır. Kolesterole ve cilt hastalıklarına iyi gelir. Kalp ve damar hastalıklarının düzene girmesinde çok faydalıdır. Günümüzde Çin alternatif tıbbında bir kanser türünün tedavisinde kullanılmaktadır. Sayısız şifa ve takı malzemesi olan bu taşın temizliğine bakımına da dikkat etmek gerekir. Organik bir taş olduğundan temizliğinde kesinlikle kimyasal maddeler bulunmamalıdır. Ilık suyla yıkayarak veya nemli bir bezle temizliği yapılabilir.

Künye

Sertlik: 3-4

Özgül Ağırlık: 2,68

Kimyasal Formül ve Grubu: CaCO3, Organik Bileşenler

Renk: Beyazdan kırmızıya, pembe ve turuncunun her tonu, opak, mat

Çıkarıldığı Yerler: Afrika, Avustralya, Batı Hint Adaları, Malezya, İtalya, Cezayir, Sicilya, İspanya, Japonya kıyıları ve Büyük Okyanus

Çakralar: Kök, alt karın, güneş sinir ağı

Mercan Taşı Faydaları

Farklı kültürlerde farklı şekilde anlamlar ve efsunlar yüklenen Mercan taşı insanlığın hep ilgi odağı olmuştur.

 • Kalbi ve dalağı güçlendirir.
 • Sosyal çevrede saygınlığı arttırır,
 • Zihni dinginleştirir, ruhsal farkındalığı arttırır,
 • Dikkat dağınıklığını ve odaklanma sorununu giderir,
 • Dengenin korunmasını sağlar,
 • Kırmızı ve pembe cinsi dikkat çekici görünümü olduğundan nazara karşı etkilidir,
 • Çocuk hastalıklarını iyileştirici ve koruyucu özelliği olduğuna inanılır,
 • Hafızayı güçlendirerek zekâ kıvraklığı verir,
 • Kan dolaşımı sisteminin düzenini sağlar,
 • Hormon sistemini kontrol altında tutar,
 • Ev ve ailedeki olumsuz ortamları ortadan kaldırır, huzur verir,
 • Kırmızı ve beyaz mercan öfkenin yatıştırılmasında oldukça etkilidir,
 • Kişinin kendine güveninin artmasını kendini doğru ifade edebilmeyi sağlar,
 • Bulunduğu ortamdaki negatif enerjiyi çektiğinden kişiye neşe ve enerji verir,
 • Depresyon, ansiyete, panik atak gibi ruhsal durum bozukluklarından kişiyi uzaklaştırır,
 • Antioksidan özelliği sayesinde iltihabi hastalıklara faydalıdır.

Sayısız faydası olduğu bilinen bu taşın tüm faydalarının görülebilmesi için taşın orijinal olması gerekmektedir. Birkaç farklı yolla orijinal olup olmadığı kontrol edilebilir.

Süt testi; Bir bardak sütün içine mercan taşı konulduğunda sütün rengi otantik kırmızı mercan rengine dönmelidir.

Sürtünme testi; Tırnaklar taşın üstüne sürtüldüğünde ses cama benzer bir ise muhtemelen orijinal değildir.

Zerdaçal testi; Çiğ zerdaçal ile taşın yüzeyi ovalandığında üzerinde kırmızı lekeler oluşuyorsa sahtedir. Renk aynı kalıyorsa gerçektir.

Mercan Taşı Çıkarıldığı Yerler

Doğada nadir olarak bulunduğundan çok değerlidir. Mercan taşını polip adı verilen deniz organizmaları oluşturur. Ege denizi, Akdeniz ve Kızıldeniz’de bulunur.

Çoğunlukla Batı Hint Adaları, Malezya, Afrika, İtalya, Cezayir, Japon kıyıları, Büyük Okyanus, İspanya ve İtalya gibi ülkelerde çıkarılır. Bu bölgelerde çıkarılıp işlenerek dünyanın farklı yerlerinde satışa sunulmaktadır.

Mercan Taşı Kullanım Alanları

Eski çağlardan beri insanlar tarafından birçok özellik yüklenen bu taş mitolojik çağlardan bu yana kutsal olarak görülmüştür. Güç ve zenginliği simgelediğine inanılmıştır. Bu sebeple takı veya süs taşı olarak kullanımı yaygın olmuştur. Efsanevi özelliklerinin dışında şifa taşları arasında da rağbet görür. Kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere ruhsal ve fiziksel birçok hastalığa iyi gelmektedir. Günümüzde Çin’de alternatif tıp olarak uygulanmaktadır. Kanserden, kan dolaşımına kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

Ayrıca mercan çok nadir bulunan bir taş olmasından ötürü çok değerlidir. Bundan dolayı mücevherat sektörünün aranılan taşları arasındadır. Kolye, küpe, yüzük olarak satışa sunulmaktadır. Oldukça da talep görmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.