Azurit Nedir, Özellikleri, Faydaları

08.10.2022
358
Azurit Nedir, Özellikleri, Faydaları

Değerli olabilecek birçok farklı taş türü vardır. Bazı taşlar dekorasyon veya takı olarak kullanılabilirken, diğerleri onları farklı amaçlar için kullanışlı kılan benzersiz özelliklere sahiptir. Hem takı hem de şifa amacıyla kullanılan Azurit taşı da değerli taşlar sınıfındandır. Karbonat, hidrojen, bakır, oksijenle reaksiyona girdiğinden göz alıcı mavi rengiyle de biliniyor.

Mavi tonlarının zıtlığını bütünüyle üzerinde taşıyan bu değerli taş; üçüncü göz çakrasını da etkin hale getirir ve içsel anlamda bilgeliğe ulaşmanıza ve yaratıcılığınızın ön plana çıkmasına da olanak tanıyor.

Azurit Nedir?

Yüzyıllardır değerli taş olarak kullanılan bir mineral olan Azurit; rengi açık maviden koyu maviye kadar değişen, iyi şans getirdiği ve negatif enerjiye karşı koruduğu düşünülen, şifa yönü kuvvetli taşlardan biridir.

Antik bir taş olarak bilinen prizmatik taş, koleksiyoncular için de mükemmel tercihler arasında yer alıyor. Çoğunlukla yeşil malakit taşıyla karıştırılan taş, dekoratif olarak sıklıkla tercih ediliyor.

İnce kristaller şeklinde bulunan taş, masif biçimde oluşur. Her şekilde mavi renkli olan taş, aynı zamanda malakitlerle birleştiğinde yeşil ve kubritlerde kırmızı rengi alır.

Azurit Taşı Özellikleri

Genellikle malakit, lapis lazuli ve malakit gibi minerallerle birlikte bulunan mavi/yeşil mineral olan bu değerli taş, jeolojik özellikleriyle de oldukça önemlidir.

 • Facetable kristaller olarak her zaman küçük olurlar ve nadiren de olsa 1 karattan daha ağır bir taştır.
 • Değerli taş karbonat, bakır grubundandır.
 • Mohs ölçeğinde 3.1 ila 2/4 sertlik derecesine sahiptir.
 • Açık yeşil, zümrüt yeşili, siyah/yeşil ve koyu mavi renklerindedir. Çizgi halinde gök mavisi renge sahiptir.

Ancak taş ham halde bulunurken zehirli bir taştır ve bu yüzden işleme, öğütme, kesme ve parlatma işlemleri sırasında dikkatli olunmalıdır.

Azurit Faydaları

Koyu mavi renge sahip doğal olarak oluşan mineral olan Azurit; zihni ve bedeni olumsuzluk, stresten koruduğuna inanılan taşlardandır. Ancak tüm faydaları bunlarla sınırlı değildir.

 • Yüzyıllardır kaygı, depresyon ve stres için, doğal çare olarak kullanıldı.
 • Zihinsel netliği ve odaklanmayı artırmaya yardımcı olabilir.
 • Uykusuzluk ve baş ağrılarını tedavi etmek için kullanıldı.
 • Bağımlılık ve diğer davranış bozukluklarını tedavi etmek için, ek bir terapi olarak kullanılabilir.
 • Bazı insanlar; vücudun etrafındaki enerji alanına denge getirerek, fiziksel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabileceğine inanır.
 • Sinirleri sakinleştirmeye ve genel refahı artırmaya yardımcı olan, topraklama etkisine sahiptir.
 • Uyku kalitesini artırmaya ve rahatlamayı desteklemeye yardımcı olduğuna inanılır.
 • Anksiyete gibi sağlık sorunları için, doğal çare olarak kullanılır.
 • Çoğu insan, bu değerli taşın daha yüksek güçlerle bağlantı kurmalarına yardımcı olabileceğine inanıyor.
 • Böbreklere, safra kesesine, karaciğere, dalağa, dişlere, tiroide ve kemiklere iyi gelir.
 • Cildi iyileştirerek hücresel anlamda onarım yapar.

Hücrelerin iyileşmesine yardımcı olurken, beyni daha iyi oksijen akışını sağlar. Migren ve baş ağrılarının yanı sıra demans gibi dejeneratif etkili hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

İç görünün ortaya çıktığı taş, aura temizliğinde ve çakra şifasında da kullanılıyor. Taşın mavi rengi ise; boğaz çakrasını iyileştirmeye yarar ve zenginlik sağlar. Zodyak haritasında yay burcuyla alakalı olan taş; hafızayı güçlendirir ve psişik güçlerin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Aynı zamanda Zodyak haritasında kova burcuyla da ilişkili olan bu değerli taş kişiye; düşünce, denge, soğukkanlılık sağlar.

Azurit Taşının Çıkarıldığı Yerler

Üçüncü göz çakrasını açan, psişik güçleri uyararak, geçmişi hatırlamaya yardımcı olan taş, ruhani olarak da bağlantı sağlar. Özellikle medyumlar tarafından tercih edilen taş; insanların anne karnındaki bebekle iletişim kurmasına ve bebeğe bilgelik katması için kullanılır.

Bu değerli taş, dünyanın birçok yerinde bulunuyor.

 • Amerika’da Arizona, Bisbee ve Morenci’de bantlı ve masif malzeme olarak bulunur. Kristal şeklinde New Mexico ve Kelly’de çıkarılır.
 • Fransa’da büyük gruplar ve ince kristaller şeklinde çıkarılır. Özellikle satranç taşı yapmak için kullanılır.
 • Avustralya’da Queensland, Muldiva-Chillagoe bölgesinde bulunur ve özellikle ortalama 9 gram ağırlığında kristaller şeklinde bulunur.
 • Namibya Tsumeb bölgesinde, küçük parçalar, ince kristaller şeklinde çıkarılır.
 • Meksika Zacatecas’da ince ve küçük kristaller şeklinde bulunur.

Bu bölgelerin dışında; Çin, Yunanistan, Rusya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, İtalya, Fas, Peru, Laos ve Fas’ta da çıkarılır. Bu özel taşı sadece su, yumuşak temizleme malzemesi ve yumuşak fırçayla temizlemeniz gerekir. Asit içerikli temizleyicilerden uzak durulmalıdır.

Azurit Taşı Kullanım Alanları

Mavi renge sahip, çoğunlukla şifa amacıyla kullanılan Azurit taşı, farklı amaçlar için de kullanılıyor. Meditasyon yaparken, alanınızın daha kutsanmasını ve ruhani bağla daha çabuk iletişime geçmenizi sağlar.

Özellikle Feng Shui uygulamasına inananlar için bu değerli taş, ruh halinizi ve modunuzu değiştirebilir. Bulunduğunuz mekandaki sıkışan enerjiyi temizlemek için mükemmel bir araçtır.

Bu yüzden ev ve ofislerde sıklıkla kullanılır. Cennetin taşı olarak da adlandırılan bu özel taş; kalp ve boğaz çakranızda iyileştirmeler sağlar. Mavinin en güzel tonlarını bulacağınız bu özel taş, takı olarak da sıklıkla tercih ediliyor.

Takılardan hoşlanıyorsanız; bileklik, parmağınızda yüzük, boynunuzda kolye olarak tercih edilebilir. Direkt cilt üzerine temas ettiğinde yüksek titreşimler sayesinde içsel tıkanıklıkları temizler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.