Doğal Sağlık

Nane Çayı Zayıflama | Nane Çayı Kilo Verdirir Mı?

26.02.2021
775
Nane Çayı Zayıflama | Nane Çayı Kilo Verdirir Mı?

Nane, yıllardır her derde deva bir bitki olarak bilinir. Gerek yaprakları gerekse baharat hali, pek çok sağlık sorununa alternatif bir tedavi yolu oluşturmuştur. Bu kullanışlı bitki şimdilerde de kilo vermek ve sağlıklı olarak zayıflamak isteyenlerin sıkça başvurduğu bir yöntem haline geliyor. Özellikle sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklara iyi gelen nanenin, sağlıklı kilo verme açısından da yararları bulunuyor. İşte biz de bu yazıda nane çayı zayıflama yöntemlerinden ve bu çayın diğer faydalarından bahsedeceğiz.

Nane Çayı Nasıl Kullanılır?

Nane çayı zayıflama yöntemi olarak kullanılmaya başladığı andan itibaren karşımıza bu konu ile ilgili bir sürü tarif çıkmaya başladı. Biz de sizler için en etkili, en sade ve en doğal tarifi aşağıda paylaşacağız.

 • Kuru nane çayı için malzemeler; 1 tutam nane yaprağı ve bir bardak kaynamış su.
 • Öncelikle bir bardak sıcak suyu bir demlik yardımı ile kaynatın.
 • Arkasından belirtilen miktarda kurutulmuş nane yaprağını bu su içerisine ilave edin.
 • Yaklaşık 15 dakika kadar demini almasını beklerken, ocağın altını kapatmayı da unutmayın.
 • 15 dakikanın sonunda demini almış olan nane çayınızı fazla bekletmeden tüketin.

Bu yalın tarifin ardından hemen kuru nane çayı faydaları listemize birlikte göz atalım:

 • İçerisinde bulunan A ve C vitaminleri cildi korur ve besler.
 • Yine içerisindeki yoğun C vitamini sayesinde; grip ve soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıkların tedavisinde baş sıralarda yer alır.
 • Mideye iyi geldiği, sindirimi düzenlediği için, mide bulantısı ve kusma gibi durumlarda en sık başvurulan alternatif tedavi yoludur.
 • Ağrı kesici özelliği sayesinde baş ağrısı, diş ağrısı ve karın ağrısı gibi ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.
 • Metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakılmasını kolaylaştırır.
 • Burun tıkanıklığı, farenjit ve boğaz ağrısı gibi sorunların tedavisinde kullanılır.

Tüm bunlar nanenin ve nane çayının en çok bilinen faydalarıdır. Bu tarifin ardından nane çayı zayıflama yöntemini denemiş olan insanların yorumlarını inceleyelim.

Nane Çayı Zayıflama

Nane Çayı Kullananlar

Nane çayı ile zayıflayanlar bu yöntemi hemen hemen tüm platformlarda öneriyorlar. Ancak, bazı insanlar da bunun aksini iddia ediyorlar. Çayın, diğer tüm faydalarının az çok işe yaradığını fakat kilo vermeyi sağlamadığını söyleyenlerin sayıda azımsanacak kadar değil. Fakat bilindiği üzere, farklı bitki türleri farklı bünyelerde daha etkili olabilir. Ya da bazısının 1 hafta içerisinde gördüğü etki, bir başkası tarafından 15 gün sonra görülebilir. O yüzden bir tedaviye ya da bu tip bitkisel çözümlere başlanmadan önce, bunu bilirsek daha motivasyonlu olabiliriz.

Nane Çayı İşe Yarıyor mu?

Tıpkı bu soru gibi nane limon çayı zayıflatır mı sorusunun cevabını merak edenlerin sayısı da çok fazla. Onlar için şöyle bir cevap verebiliriz. Bilindiği üzere limon, neredeyse her detox suyu malzemesinin ana maddesi. Çünkü hızlı kilo verilmesine yardımcı olan bir özelliği var. Asidik yapısı sayesinde yağların yakılmasını kolaylaştıran limon bir de nane gibi sindirim sistemini düzenleyen bir bitki ile karıştırıldığında sonuç oldukça iç açıcı olabiliyor. Yani bu sorunun cevabına bir kesinlik getiremesek de, düzenli antrenmanlar yapan ve çayı düzenli olarak tüketenlerin kilo vermesine yardımcı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Nane Çayı Zayıflama Şikayetleri

Nane çayı zayıflama yöntemi konusunda yüksek beklentileri olan insanlar ne yazık ki beklentilerini bu çay ile karşılayamamış. Hiçbir değişiklik olmadığını iddia eden insanların sayısı da en az nane ile zayıflayanlar kadar fazla.

Çoğu kişi gün içerisinde 4-5 kere tükettiğini belirterek bazı mide kaynaklı problemler yaşadığını iddia etmiş. Bu yorumdan sonra hemen şöyle bir açıklama yapalım. Uzmanlar, bitki çaylarının ya da bitkiler ile hazırlanan karışımların, asla belirtilen miktarlardan fazla tüketilmemesi gerektiğini söylüyorlar. Ayrıca, bitki çayı içerisine konulan her maddenin sağlık açısından faydalı olmayabileceğini ya da kafaya göre hazırlanan tarifleri tüketenlerin bazı sağlık sorunları ile karşılaşabileceğini de ekliyorlar. O yüzden her bitkiyi kafaya göre kullanmamakta ve her karşımı da istediğimiz miktarda içmemekte fayda var. Yoksa ilerleyen dönemlerde özellikle sindirim sistemimiz ile ilgili rahatsızlıklarla karşılabiliriz.

Nane Çayı Zayıflama Yorumları

Nane çayı zayıflama yöntemini denemeyenler, bu yolu tercih edenlerin deneyimlerini merakla inceliyor ve buna göre karar veriyorlar. Bu çayı kullananlar ise çeşitli sosyal medya platformlarında olumlu eleştirilerde bulunuyor. Ancak bu olumlu yorumları yapanların çoğu düzenli olarak egzersiz yaptıklarının da altını çiziyor.

Düzenli egzersizden sonra dikkat edilmesi gereken başka bir husus da çayın her gün düzenli olarak tüketilmesi. Eğer bir gün içilip diğer gün kullanılmazsa, faydalı sonuçlar elde edilemem ihtimali çok yüksek.

Naneye, tüm baharatçılardan ya da aktarlardan hatta market ve pazarlardan ulaşılması herkesin memnun olduğu bir durum. Evde pratik olarak çok rahat hazırlanan bu çay günde 2 kere aç karınla tüketilmeli. Bunu uyguladığınız takdirde, sindirim sisteminiz çalışmaya metabolizmanız hızlanmaya başlayacak ve vücudunuzdaki yağların yakılması kolaylaşacak.

İlginizi Çekebilir;

Nane Yağı

Nane Yağı İle Saç Bakımı

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir, İçilir?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer | Ne İçilir ve Yenir?

En İyi 10 Zayıflama Çayı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.