Mide Ağrısı Nasıl Geçer | Mide Ağrısı İçin Evde Ne Yapılabilir?

14.01.2021
685
Mide Ağrısı Nasıl Geçer | Mide Ağrısı İçin Evde Ne Yapılabilir?

Hemen herkes zaman zaman mide rahatsızlığı yaşar. Sık görülen semptomlar mide bulantısı, hazımsızlık, kusma, şişkinlik, ishal veya kabızlıktır. Mide ağrısının birçok potansiyel nedeni vardır ve tedavi altta yatan nedene bağlı olarak değişir. Neyse ki, çeşitli yiyecekler hazımsızlığa neden olabilir ve daha iyi ve hissetmenize yardımcı olabilir. Mide Ağrısı Nasıl Geçer bu gibi durumlarda hayat kurtarıcı tedavi yöntemidir.

Zencefil

Anti-inflamatuar özelliklerine ve diğer sağlık yararlarına ek olarak, zencefil sindirime yardımcı olur ve mide ağrısı hafifletme özelliğine sahiptir. Taze zencefil en güçlü formdur ve onunla basit bir çay yapmak bile oldukça etkilidir. Bu nedenle Mide ağrısına iyi gelen bitkisel çözüm zencefildir.

 • Taze zencefil çayının için birçok tarif olsa da, en iyi sonuçlar için zencefilin soyulması ve rendelenmesi önerilmektedir.
 • Taze zencefil mevcut değilse, piyasada birçok zencefil çayı çeşidi vardır.
 • Günde 2-3 fincana kadar tüketilebilir.
 • Zencefilin baharatlı olabileceğini unutmayın, bu nedenle baharatlı yiyeceklere duyarlıysanız, zencefil takviyeleri satın almayı düşünebilirsiniz.
 • Çoğu sağlıklı gıda mağazasında, hap olarak bulunabilen veya tentürde infüze edilebilen takviyeler içerir.
 • Şekerle dolu olduğu için zencefilli gazoz içmeniz tavsiye edilmemektedir.
 • Bazı zencefil şekerleri gerçek zencefil içerir, ancak çoğu mideyi rahatsız edebilecek türdedir ve uygun değildir.

Nane

Mide Ağrısı Nasıl Geçer; Zencefil gibi, taze nane de mideyi yatıştırmak için en iyisidir ve ihtiyacınız olan tek şey bir bardak ılık su ve çay yapmak için birkaç nane dalıdır. Sadece bir nane yaprağını çiğnemek de işe yarar ve nane teknik olarak bir ot olduğu için çoğu ortamda iyi yetişir. Mide ağrısına ne iyi gelir diye düşünüyorsanız naneyi mutlaka denemeniz gerekir.

 • Ayrıca çay veya nane takviyeleri satın alabilirsiniz.
 • Nane şekerleri genellikle yüksek oranda şekere sahiptir, bu nedenle normal nane şekeri satın alırsanız malzemeleri kontrol ettiğinizden emin olun.
 • Nane ayrıca sindirime yardımcı olur, iştahı uyarır ve özellikle taze nane ile çay yaparsanız, adet krampları için de en iyi ilaçlardan biridir.

Meyan Kökü veya Rezene

Meyan kökü ve rezene iki farklı bitki olmasına rağmen, onları bir araya getirebilirsiniz çünkü tatları birbirine çok benzer. Meyan kökü, rezene veya anason tadını sevmiyorsanız, mide ağrısına iyi gelen yiyecekler listesine göz atabilirsiniz. Meyan kökü ve rezene, belki de en kolay ve en yaygın form olan birçok bitki çayında bulunur; bununla birlikte, takviye olarak da bulunabilirler.

 • Çiğ rezene seviyorsanız, bir yemekten sonra hazımsızlık veya şişkinliği hafifletmek için taze bir dilimini çiğneyebilirsiniz.
 • Meyankökü fazla tüketildiğinde kan basıncını arttırır ve ülserleri tetikleyebilir.
 • Doğal ” mide rahatlatıcı ” çayların çoğu meyan kökü ve rezene içerir, bu nedenle endişeleriniz varsa malzemeleri kontrol etmeniz önerilmektedir.

Mide Ağrısı Nasıl Geçer; Papatya Çayı

Mide Ağrısı Nasıl Geçer; Papatya çayı sadece ağrıyan bir mideyi yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda sinirleri de sakinleştirebilir. Mide ağrısına ek olarak uyumakta zorluk çekiyorsanız, ev yapımı papatya çayı tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir. Mide ağrısına iyi gelen yiyeceklerin yanı sıra papatya çayı tüketmekte oldukça faydalıdır.

 • Kurutulmuş papatya çiçekleri genellikle sağlık gıda mağazalarında veya aktarlarda satılır, ancak en yaygın bitki çaylarından biri olduğu için herhangi bir bakkalda rafta papatya çayı kolayca bulabilirsiniz.
 • Ekstra bir mide yatıştırıcı ve lezzet için limon ekleyin.

Limon Suyu

Limon, satın alabileceğiniz çok yönlü meyvelerden biridir. Evde nane, zencefil veya başka otlar yoksa yarım limonu bir bardak ılık suya sıkın.

 • Taze limonunuz yoksa limon suyunu da kullanabilirsiniz, ancak sadece birkaç çay kaşığı tüketmek yeterlidir.
 • Ekşiye toleransınız varsa doğrudan yemek te mide ağrısını geçirmeye yardımcı olmaktadır.

Mide Ağrısı Nasıl Geçer; Sıcak Pirinç Kompres

Sıcak Pirinç Kompres, mide ağrısı ve krampları yatıştırmanın en iyi yollarından biridir. Evde ısıtma pediniz yoksa ihtiyacınız olan tek şey eski bir çorap ve biraz pirinçtir. Isıttığınız pirinçleri midenin üzerine koyarak ağrıyı hafifletebilirsiniz.

 • Deliksiz kalın çorap kullanmayı deneyin ve pişmemiş pirinçle doldurun.
 • Çok sıkı bir şekilde bağlamazsanız, tahılların hareket etmesi için daha fazla alan sağlamış olursunuz.
 • Ucunu bağlayın ve yaklaşık bir dakika mikrodalgada bekletin.
 • Karnınızın üzerine yerleştirin.
 • Pirinçten daha uzun süre sıcak kalan keten tohumlarını da kullanabilirsiniz.
Mide ağrısını en çabuk ne keser?
Mide ağrısı yaşanıldığı takdirde kesinlikle mide ağrısını dinginleştirmeye fayda sağlayan çeşitli yiyecekler tüketilmeli. Mide ağrısının şiddetine göre de bir doktor kontrolünde olmanızı tavsiye edilir. Süt, yoğurt, tarçın, kimyon, armut, nane ve zeytinyağı mide ağrısına en iyi gelen yiyeceklerdir. Midenize rahatlattığı gibi ağrının şiddetini de azaltır.
Şiddetli mide ağrısı neyin belirtisi?
Evde belirli ürünler tüketilerek mide ağrısı giderilebilir. Bunun için bol bol su tüketmeniz gerekir. Su vücudun en önemli ihtiyacıdır ve her derde devadır. Papatya çayı antienflamatuar özelliği sayesinde midede oluşan ağrıyı azaltmaya yardım eder. Alkol ya da sigara gibi kötü alışkanlıkları olan kişiler, bu alışkanlıklardan uzak durulmalı.
Evde mide ağrısına ne iyi gelir?
Mide ağrısı şiddetli bir yanma hissi ile beraber oluştuğu takdirde evde bu durum önlenebilir. Genel olarak stres ya da yanlış beslenmeden dolayı kaynakları bundan dolayı beslenme alışkanlığınızı düzenli bir hale getirmelisiniz. Aşırı sigara, aşırı alkol ve aşırı kafein tüketimi de mide ağrısına sebep olur. Bu tüketimler de aza indirildiği takdirde mide ağrısı da zamanla azalır.
Mide acısı nasıl geçer?
Nane, beyazpirinç, yanmış tost ekmeği, elma sirkesi ve rezene çayı mide rahatsızlığı yaşayan kişiler için en iyi doğal çözümlerdir. Midede bulunan ağrı yerini acıya bıraktığı takdirde mide yumuşatma adına fayda sağlayan ürünler tüketilmeli. Bunlar daha çok bitkisel çaylardır. Bitkisel çaylar mide yumuşatma ve mide rahatlama adına kesinlikle önerilir.

İlginizi Çekebilir;

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir, İçilir?

Rezene Çayı ve Zayıflama

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Covid-19 Mide Bulantısı Yapar Mı?

Nane Yağı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.