Doğal Sağlık

Zekaya İyi Gelen Yiyecekler | Zeka Geliştiren Besinler

14.01.2021
828
Zekaya İyi Gelen Yiyecekler | Zeka Geliştiren Besinler

Beyin gelişimi konusunda öne çıkan birçok besin bulunuyor. Zekaya iyi gelen yiyecekler hafızanın güçlenmesine ve beynin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor.

Bitter Çikolata

Zekaya iyi gelen yiyecekler arasında en tatlı olanı bitter çikolata. Bitter çikolataların içerisinde bol miktarda antioksidan ve magnezyum bulunuyor. Bu sebeple bitter çikolata beyne oksijen taşıma görevini üstlenerek beynin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına fayda sağlıyor. Bu yüzden zekâ yükseltmek için bitter çikolata tüketilebilir.

 • Uzmanlar özellikle önemli sınavlardan önce bitter çikolata tüketilmesini önermektedir.
 • Kronik olarak unutkanlık gibi beyin ile ilgili problemler yaşayanlar günde 1 parça bitter çikolata tüketebilirler.

Zekaya İyi Gelen Yiyecekler; Çilek

Zekaya İyi Gelen Yiyecekler

Zekaya ne iyi gelir: çilek hafızayı güçlendirmesi ve bunamayı geciktirmesi sebebiyle beyin sağlığını olumlu yönde etkileyen yiyecekler arasında bulunmaktadır. İçerisinde bol miktarda fisetin bulunmaktadır. Bu madde beynin daha verimli ve daha yoğun olarak çalışmasını sağlar. Dolayısıyla zeka problemleri için kullanılabilir.

 • Hafıza problemleri yaşayanlar günde birkaç tane çilek tüketebilir.
 • Taze olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Patates

Zekaya İyi Gelen Yiyecekler

Zekâ sorunları nasıl geçer: Zekâ veya hafıza ile ilgili problemler yaşayanlar patates tüketmeye dikkat edebilir. Patates yavaş ve dengeli bir şekilde kan şekerinin yükselmesi konusunda yararlı bir besindir. Bu yüzden zekaiçin tüketilmesi gereken besinler arasında bulunmaktadır.

 • Haşlanmış veya fırında hazırlanmış şekilde tüketilebilir.
 • Patatesi yağda kızartmanız durumunda beyin için faydalı olan özelliklerini yitirebilmektedir.
 • Patates besin değerleri ve kalori açısından yüksek bir besindir. Bu yüzden fazla kilo problemi yaşayanların ve kilo almaya meyilli olanların dikkatli tüketmesi önerilir.

Zekaya İyi Gelen Yiyecekler; Kuruyemişler

Zekâ için bitkisel çözüm olarak kuruyemişler oldukça büyük bir başarı ortaya koymaktadır. Kuruyemişlerin içerisinde yüksek miktarda faydalı yağ asitleri bulunmaktadır. Bu sayede kuruyemiş hafıza sorunlarının önüne geçer ve hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Sınavlara hazırlananlar veya zeka ile ilgili problem yaşayanlar düzenli olarak kuruyemiş tüketmeye dikkat edebilir.

 • Beyin sağlığı için tüketilmesi gereken kuruyemişler e vitamini oranı açısından yüksek olan kuruyemişler olmalıdır.
 • Zeka için ceviz, badem, fındık, kaju, yer fıstığı gibi kuruyemişler tüketilebilir.
 • Ay çekirdeği, keten tohumu ve susam da zihne iyi gelen besinler arasında bulunmaktadır.
 • Kuruyemişlerin günlük olarak bir avuç kadar tüketilmesi önerilmektedir.
 • Kalori oranı açısından yüksek olan kuruyemişler fazla tüketilmesi durumunda kilo alma gibi sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden önerilen miktarların üzerine çıkmamaya dikkat etmelisiniz.

Tahıllar

Tahıllar b vitamini açısından yüksek olduğu için beyin sağlığını olumlu etkileyen besinler arasında bulunuyor. Zeka yükseltmek ve hafıza sorunlarına çözüm bulmak için beslenme düzeniniz içerisinde tahıllara yer verebilirsiniz.

 • Kahverengi pirinç, darı ve arpa gibi tahıllar zekayı güçlendirmesi amacıyla kullanılabilir.
 • Sık sık unutkanlık gibi problemler yaşıyorsanız beyaz onun ile yapılmış ekmekler yerine tam tahıllı ekmekleri tercih etmelisiniz.

Yağlı Balıklar

Yağlı balıklar içerisinde bol miktarda yağ asitleri, çinko, vitamin ve mineraller barındırmaktadır. Bu sebeple bu balık cinsleri dikkat eksikliği, unutkanlık gibi problemler için oldukça faydalıdır. Zeka sorunlarına en iyi gelen şeyler denildiğinde akla ilk olarak omega 3 geliyor. Bu yüzden hafıza ve zeka problemi yaşayanlar bol bol omega-3 açısından zengin olan balık türlerini tüketmeye özen göstermelidir.

 • Omega 3 en çok somon, dil balığı, sardalya ve pisi balığı gibi balık türlerinde bulunmaktadır.
 • Balık tüketemeyenler takviye balık yağı veya balık yağı hapı da kullanabilir.

Zekaya İyi Gelen Yiyecekler; Yumurta

Yumurta içerisinde beyin için gerekli olan a vitamini, D vitamini ve b grubu vitaminleri içermektedir. Ayrıca içerisinde tirozin bulunmaktadır. Tirozin beynin sinyal alıp sinyal göndermesi konusunda görev üstlenmektedir. Bu sebeple yumurta zekageliştirmek ve hafıza güçlendirmek için tercih edilebilecek besinler arasında yer almaktadır.

 • Zekaya iyi gelen yiyecekler arasında bulunan yumurta yüksek oranda protein içerdiği için fazla tüketilmesi durumunda vücut için zararlı sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu sebeple dikkatli tüketilmesinde fayda bulunmaktadır.
 • Haşlanmış veya omlet şeklinde tüketilebilir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler beyne yararlı vitamin ve mineraller içerek zeka konusunda olumlu etkiler göstermektedir. Beyni ve hafızayı güçlendirirler.

 • Yeşil yapraklı sebzeler arasında bulunan brokoli bol miktarda k vitamini içermektedir. Bu sayede beynim daha verimli ve daha hızlı çalışması konusunda önemli rol üstlenir.
 • İçerisinde a vitamini, c vitamini, e vitamini ve k vitamini bulunan ıspanak da beyne en faydalı yeşil yapraklı sebzeler arasında bulunmaktadır.
Beynin Daha İyi Çalışması İçin Ne Yemeli?
Beyni besleyerek hafızayı güçlendirmeye destek olan gıdalar içerisinde ilk sırayı et suyu almakta. İçeriğinde kompleks karbonhidrat barındırdığından dolayı tam tahıllar, hafızayı güçlendirmeye yarayan B6 vitaminine sahip lifli besinler tüketilmelidir. Yeşil çay, meyve, sebze, kakao, Omega 3 yağ asidi, yumurta, yoğurt, sardalya balığı, somon, üzüm suyu, çilek, brokoli, patates, kuruyemiş, zencefil, kimyon ve soya tüketilmelidir.
Zeka Geliştirici Besinler Nelerdir?
Zekayı geliştiren ve hafızayı güçlendiren yiyecekler listesinde ilk sırayı çilek alır, içeriğindeki fisetin maddesi sayesinde zihnin daha fazla ve verimli çalışmasını sağlar. Bitter çikolata içeriğindeki magnezyum ve antioksidanlar ile beyne oksijen taşır. Tahıllar kan şekerini dengeleyerek beynin harekete geçmesini destekler. Zekanın daha verimli çalışmasına olanak sağlayan patatestir, kuruyemiş unutkanlığı azaltır, yoğurt odaklanmayı güçlendirir.
Zekayı En Çok Ne Geliştirir?
Bilimsel olarak zekanın geliştirilmesi sağlayan yöntemler aynı zamanda beyin sağlığını korumaya da yardımcı olur. Zeka geliştirme de en etkili olan yöntem su içmektir, yeterli miktarda içilen su vücuttaki sıvı dengesini sağlar ve beyine oksijen gitmesini destekler. Düzenli uyku, müzik dinlemek, motosiklet kullanmak, video içerikli oyunlar oynamak, yabancı dil öğrenmek ve zeka oyunları oynamak zekayı en çok geliştiren yöntemdir
Çocuğun Zihninin Açılması İçin Ne Yemeli?
Çocukların hem sağlıklı olmalarını hem de zihninin açılmasını sağlayan düzenli ve dengeli beslenmedir. Özellikle ilkokula giden çocuklar da en önemli öğün kahvaltıdır, her öğünde et, süt sebze ve meyve ile baklagil ve tahıl grubuna yer verilmelidir. Karbonhidrat ve yağdan yüksek besinlerden uzak durmak gerekir, fast food gıdalarda sınırlandırmalar yapılmalı ve yemek listesi sürekli kontrol edilmelidir.

İlginizi Çekebilir;

Patates Diyeti | Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Balık Yağının Cinselliğe Faydaları

Gerginliğe Ve Strese İyi Gelen Yiyecekler

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir?

Balık Yağı Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.