Doğal Sağlık

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler | Unutkanlığa Hangi Meyve İyi Gelir?

14.01.2021
604
Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler | Unutkanlığa Hangi Meyve İyi Gelir?

Unutkanlığa iyi gelen yiyecekler: Unutkanlık, çeşitli olaylar ve kişiler hakkında yaşanan hatırlamama durumudur. Unutkanlık stres, beslenme bozuklukları, yaş gibi sebeplerden dolayı bu rahatsızlık görülmektedir. Unutkanlığa iyi gelen yiyecekler tüketerek hafızanızı güçlendirebilirsiniz.

Balık

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler

Unutkanlığa ne iyi gelir? Unutkanlığa iyi gelen besinlerden biri de balıktır. İçinde bulunanlar omega 3 hafızaya iyi gelmektedir.  Özellikle somon, sardalya, uskumru gibi çeşitlerde omega 3 bulunmaktadır.  Kan şekerini düzenleyerek,  kalp ve damar sağlığını korumaktadır. Öğrenme kabiliyetlerini arttırarak zeka gelişimini desteklemektedir. Balık, Omega 3 kemik ve dokuların iyileşmesini sağlayarak hasar gören yapıları düzenlemektedir. Hem depresyon hem de unutkanlığın giderilmesinde en çok tercih edilen besinlerden biridir. Protein bakımından zengin olan balık,  yeni dokuların ulaşması için uygun ortamı sağlamaktadır.

 • Kandaki pıhtılaşmayı önleyerek unutkanlık riskini azaltır.
 • Balığı fırına atarak kendi yağında tüketebilirsiniz.
 • Haftada 2 3 kez yiyebilirsiniz.

Bitter Çikolata

Unutkanlık nasıl geçer? Herkesin severek tükettiği bitter çikolata hafızayı güçlendiren besinlerden biri olarak dikkat çekiyor. İçinde yer alan polifenoller sayesinde beynin düzenli bir şekilde çalışmasına yardım etmektedir. Çikolatanın içinde serotonin hormonu bulunmaktadır. Bu hormon stres ve depresyona engel olarak unutkanlık için iyi gelmektedir. Bu nedenle hafızanızı güçlendirmek için bitter çikolata yiyebilirsiniz.

 • Günde 1 2 defa tüketebilirsiniz.
 • Tatlıların içinde kullanabilirsiniz.
 • Eriterek sos haline getirebilirsiniz.
 • Sütlü yerine %80 kakaolu tercih edin.

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler; Domates

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler:  İçinde antioksidan özellikleri bulunan domates unutkanlığı önleyerek hafızayı güçlü bir hale getirmektedir. Beynin dengeli ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırmaktadır. İçerisinde bulunan likopen sayesinde vücuda birçok fayda sağlamaktadır. Kalsiyum, demir, bakır ve manganez gibi çeşitli mineraller bulunmaktadır. Magnezyum ve fosfor mineralleri beyin gelişimi için son derece önemlidir. Vücuda dışarıdan gelen yabancı maddelere karşı güçlü bir koruma sağlamaktadır. Unutkanlık rahatsızlığını önler.

 • Salatalarda ve yemeklerde tüketebilirsiniz.
 • Haftada 4 5 kez domates yiyebilirsiniz.
 • Sos haline getirip yiyebilirsiniz.

Ispanak

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler

Unutkanlık için bitkisel çözüm: İçerisinde bulunan mineraller ve C vitamini sayesinde beynin çalışmasını düzenlemektedir. Aynı zamanda folik asit sayesinde hafızayı güçlendirmektedir. Potasyum, kalsiyum, protein açısından zengin olan ıspanak dengeli ve düzenli beslenme için önerilen yiyeceklerden biridir. Vücut işleyişini düzenleyen ve dengeleyen ıspanak unutkanlık açısından tüketilmesi gereken yiyeceklerden biridir.

 • Ispanağı çiğ bir şekilde salatada kullanın.
 • Haşlayarak suyunu içebilirsiniz.
 • Haftada 2 3 gün yiyebilirsiniz.

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler; Tarçın

Hem kokusuyla hem de tadıyla herkesin tercihi olan tarçın konsantrasyonu arttırarak beyinde olumlu sonuçlar yaratmaktadır. Zihnin çalışma düzenini ayarlayarak vücutta denge sağlamaktadır. Unutkanlık yaşayan insanların tüketmesi gereken bir üründür. Tarçın hafıza kaybı yaşayanların vazgeçilmez yiyeceğidir. Magnezyum, potasyum, kalsiyum, B6 gibi birçok mineral içeren tarçın depresyon ve psikolojik bozukluklara engel olmaktadır.

 • Tarçını toz halinde içeceklere ekleyebilirsiniz.
 • Tarçın çubuklarını demleyerek bitki çayı yapabilirsiniz.

Nar

Unutkanlığa iyi gelen şeyler: Vücuda giren yabancı maddeler konusunda etkili olan nar, içerisinde bulunan antioksidan maddesiyle hafızayı güçlü bir hale getirmektedir. Demir, sodyum, fosfor ve C vitamini açısından önemli bir meyve olan nar beyin gelişiminde etkilidir. Kan dolaşımını hızlandırarak, aktif bir hale getirmektedir. Hafızayı güçlendirmek ve unutkanlık riskini ortadan kaldırmak için nar suyu tüketmelisiniz.

 • Narı sıkarak günde 1 bardak nar suyu için.
 • Narı taze olarak tüketebilirsiniz.
 • Bitki çaylarına karıştırarak kullanabilirsiniz.

Kabak Çekirdeği

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler

Magnezyum ve çinko konusunda ön plana çıkan kabak çekirdeği güçlü bir antioksidan ortaya koyar. Öğrenme ve hafızayı güçlendiren mineraller unutkanlık problemlerini ortamdan uzaklaştırmaktadır. Beyin gelişimini etkileyerek kan değerlerini düzene sokmaktadır.

 • Günde 1 bardak kabak çekirdeği tüketebilirsiniz.
 • Tatlı ve keklerde kullanabilirsiniz.

Unutkanlığa İyi Gelen Yiyecekler; Yumurta

Unutkanlığa iyi gelen yiyecekler: Kahvaltılıkların sevilen ürünü olan yumurta hafızanın güçlenmesi için beyne birçok katkıda bulunmaktadır. B, D, E ve B12 vitaminleri bulunan yumurta insan zihni ve algılama konusunda birçok katkı sağlamaktadır. Öğrenme becerilerini güçlendirerek unutkanlık sorununa engel olmaktadır. Özellikle yumurtanın sarısında bulunan kolin beyin üzerinde gelişim sağlamaktadır.

 • Yumurtayı haşlayarak tüketebilirsiniz.
 • Günde 1 veya 2 tane yiyebilirsiniz.
 • Salatanın üzerinde kullanabilirsiniz.

Mercimek

Potasyum, folat, demir gibi minerallere sahip olan mercimek unutkanlık hastalığı olan insanların tüketmesi gereken ürünlerden biridir. Özellikle folat hafızayı güçlendiren önemli minerallerden biridir. Sinirler arasındaki geçişi düzenleyerek beyin gelişimini dengelemektedir.

 • Haftada 1 2 kez tüketebilirsiniz.
 • Sebze ve meyvelerle beraber yiyin.
 • Haşlama yaparak yiyebilirsiniz.
Unutkanlık için hangi vitamin?
Unutkanlığın birçok sebebi olabilmektedir. Bu sebeplerden bir tanesi ciddi hastalıklardır. Eğer bir kişi çok fazla ve uzun süreli bir unutkanlık yaşıyorsa bu kişilerin doktora gitmeleri gerekmektedir. Ancak genellikle bazı vitaminlerin kişilerin vücutlarında azalması nedeniyle de unutkanlık ortaya çıkabilmektedir. Bu vitaminlerden en önemlisi B12’dir. Vücutlarında B12 vitamini eksikliği olan kişilerin unutkanlık yaşaması çok doğaldır.
Unutkanlık ve Dalgınlıga ne iyi gelir?
Unutkanlık ve dalgın olma durumları kişilerin hayatlarını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Ancak bu durumun önüne hesaplamaların elle yapılması, kişilerin farklı farklı bulmacalar çözmesi; telefon numarası, şiir ya da şarkı sözlerini ezberleme gibi yöntemlerle geçilebilir. Bu yöntemler kişilerin zihinlerini her zaman çalışır vaziyette bulunduracağından zihinde tembellik oluşmaz. Ayrıca unutkanlığı ve dalgınlığı etkileyen bir başka konu ise zararlı maddelerin tüketilmesidir. Bu maddelerinde tüketilmesinin durdurulması gerekmektedir.
Unutkanlık için ne iyi gelir?
Unutkanlık her zaman korkulacak bir hastalığın habercisi olmamakla beraber süreklilik arz ettiği sürede kişilerin bir hekime başvurmaları gerekmektedir. Ancak genel takdirde vücutlarında B12 vitamininin azaldığı kişilerde de unutkanlık görülebilmektedir. Bu vitamini içeren sebze ve meyvelerin tüketimi arttırılabilinir. Ayrıca zihni tembellikten kurtaracak oyunlar oynanabilir, zihinsel aktiviteleri arttıracak puzzle yapmak gibi hobiler kazanılabilir.
Hafızayı güçlendirmek için neler yemeliyiz?
Stres, yoğun çalışma süreçleri ve günlük hayatın içinde gelişen yorucu olaylar gibi farklı sebeplerle kişilerin zihinleri olumsuz şekilde etkilenebilmektedir. Bu sebeple kişilerin zihin ve hafıza problemi çekmeye başlamaları kaçınılmaz bir son olabilmektedir. Ancak doğal yiyeceklerle hafıza güçlendirilebilmektedir. Bu yiyeceklerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz; balık, bitter çikolata, domates, ıspanak, tarçın, nar, kabak çekirdeği, yumurta ve mercimek.

İlginizi Çekebilir;

Hafıza Güçlendirme

Nar Çiçeği Çayı Zayıflama | Nar Çiçeği Çayı ile Kilo Verme

Nar Kabuğu İle Saç Bakımı

Kabak Detoksu | Kabak Detoksu Nasıl Yapılır?

Kuşburnu Çekirdeği Yağı | Kuşburnu Yağı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.