Okb Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler | Takıntı Hastalığına Hangi Bitkiler İyi Gelir?

14.01.2021
4.862
Okb Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler | Takıntı Hastalığına Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Obsesif kompulsif bozukluk olan OKB, ön kapıyı kilitleyip kilitlemediğinizi veya ellerinizi yıkadığınızı tekrar tekrar kontrol etmek gibi zorlayıcı davranışlara yol açan mantıksız korkular ve düşüncelerle karakterize bir anksiyetedir. Bu ritüeller geçici bir rahatlama sağlar, ancak yoğun kaygı bir kısır döngüye neden olur. Yapılan araştırmalara göre, etkili tedavi ile OKB’Lİ insanlar tam ve başarılı bir hayat yaşayabilirler. Yiyecek değişiklikleri, semptomları yönetmede diğer tedavi formlarını destekleyebilir. Bu nedenle sizler için hazırlanan Okb Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler listesine göz atmanız önerilmektedir.

Kepekli Tahıllar

Kepekli tahıllar, tahılın tüm besleyici bileşenleri içerir, daha fazla besin sağlar ve kan şekeri üzerinde rafine edilmiş tahıllardan daha hafif bir etkiye sahiptir. OKB hastalığına iyi gelen yiyecekler arasında olan kepekli tahıllar mutlaka tüketmeniz gereken ürünlerdir. Karbonhidrat açısından zengin gıdalar olarak, kepekli tahıllar vücudunuzun serotonin üretmesine yardımcı olabilir (sakinliği teşvik eden iyi hissettiren bir beyin kimyasalları).

 • Kapsamlı araştırmalar OKB semptomlarını iyileştirmek için tam tahılları yemeyi, beyaz ekmek ve şeker gibi rafine edilmiş yiyecekleri sınırlandırmayı ve sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumayı önerir.
 • Besleyici örnekler arasında yulaf, arpa, kahverengi pirinç, yabani pirinç, quinoa ve patlamış mısır bulunur.
 • Ekmek, makarna ve tahıl satın alırken, kepekli tahılların ana bileşenler olarak listelendiğinden emin olmak için beslenme etiketlerini kontrol edin.

Az Yağlı Süt Ürünleri

Süt ve yoğurt gibi az yağlı süt ürünleri, kan şekeri dengesini ve sakinliği teşvik eden amino asit triptofanı destekleyen değerli miktarda protein içerir. Buda OKB nasıl geçer sorusunun en belirgin cevapları arasındadır.

 • Yatmadan önce atıştırmak için ideal olan, protein açısından zengin yiyecekler karbonhidratlar içerir, çünkü karbonhidratlar triptofanı beyninizde daha erişilebilir hale getirir.
 • Anksiyete ve uyku zorluklarını azaltmak için, az yağlı süt, tam tahıllı gıdalar veya granola ile yoğurt gibi dengeli yemekler ve atıştırmalıklar tüketin.

Okb Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler; Meyve Ve Sebzeler

Meyve ve sebzeler, vücudunuzun enfeksiyonlara ve hastalıklara direnme yeteneğini destekleyen beta-karoten ve C vitamini gibi antioksidanların en iyi kaynaklarıdır. Yani OKB hastalığına iyi gelen yiyecekler arasındadır.

 • OKB belirtilerini iyileştirmek için, meyve ve sebze bakımından zengin bir yemek yemek ve aşırı yağdan kaçınmanız önerilmektedir.
 • Meyve ve sebzeler su ve lif bakımından zengin olduğundan, yemekler arasında tokluk hissine katkıda bulunurlar ve aşırı yemeye karşı korunmaya yardımcı olur.
 • Özellikle besin açısından zengin çeşitler arasında kirazlar, turunçgiller, domatesler, yapraklı yeşillikler, brokoli, dolmalık biber, Brüksel lahanası ve kabak bulunur.

Balık, Ceviz Ve Keten Tohumu

Balık, ceviz ve keten tohumu protein ve çeşitli yararlı besinler sağlar. Somon, ringa balığı, göl alabalığı, halibut ve uskumru, öğütülmüş keten tohumu ve ceviz gibi soğuk su balıkları, beyin fonksiyonunda önemli bir rol oynayan esansiyel omega-3 yağ asitlerinin ana kaynaklarıdır. Ceviz ve keten tohumu OKB hastalığına bitkisel çözüm için büyük rol oynar.

 • Araştırmalar devam etse de, omega-3 yağları OKB’den fazla etkilenen insanlar için olağanüstü faydalar sağlayabilir.
 • En iyi potansiyel sonuçlar için, düzenli olarak soğuk su balıklarını sağlıklı yemeklere dâhil edin.
 • Ceviz ve keten tohumu, besleyici atıştırmalık yiyecekler ve smoothies, yoğurt, tahıllar ve unlu mamullere katkı sağlar.

Okb Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler; Kızarmış Yiyecekler

Kızarmış yiyecekler sadece sindirimi zor değil, aynı zamanda çok az beslenme oranına da sahiptir. Kötü yiyecek seçimlerini sağlıksız pişirme süreçleriyle birleştirmek, OKB belirtilerinizi şiddetlendirmenin kesin yoludur. OKB hastalığına ne iyi gelir diye düşünüyorsanız kızartma kaçılması gereken en kötü besin kaynağıdır.

 • Patates kızartması, tavuk ve soğan halkaları gibi kızarmış yiyeceklerin çoğu hidrojene yağda pişirilir.
 • Bu sadece belinizde bir rakam değil, aynı zamanda kalbiniz ve hastalığınız için de korkunçtur.

Uzak Durulması Gerekenler; Alkol

Hepimiz ara sıra bir içkinin tadını çıkarırız, değil mi? Ama akşam yemeğinde bir bardak şarap üç bardak şarap ve tatlıya dönüştüğünde ne olur? Aşırı alkol almanın veya hiç almamanın, OKB hastalığı belirtileri için tetikleyici neden olarak gösterilmektedir.  (bazı araştırmalara göre) OKB hastalığına iyi gelen yiyecekler listesine göz atarken alkolden uzak durmanız gerektiğini unutmayınız.

 • Alkol, beyindeki serotonin (feel good chemical) seviyelerini olumsuz yönde etkileyerek yanlış zihinsel ve fiziksel işlevlere yol açan bir toksindir.
 • Alkol ayrıca vücudu ve sinir sistemini etkiler ve aşırı duyarlılığa, artmış kalp hızına, düşük kan şekeri seviyelerine ve akut dehidrasyona neden olabilir.
 • Birkaç meslektaşınızla akşam yemeğine gidiyorsanız, bu sefer içki menüsünü atlamak isteyebilirsiniz.
Obsesif kompulsif bozukluğu olan birine nasıl davranılır?
Obsesif kompulsif bozukluğu olan bireyler, düşüncelerini ve bunlardan dolayı kaynaklanan takıntıları kişilerin istekleri doğrultusunda oluşmaz. Bu sebeple kişilerin yargılanmaması gerekmektedir. Bu durumlar olağan bir şekilde karşılanmalıdır. Kişilere destek verilmesi ve yalnız hissetmemesi sağlanmalı ve bu rahatsızlık için yorum yapma hakkına sahip olan kişilerin yetkililer olduğu unutulmamalıdır. Aksi takdirde bu takıntılar ve düşünceler daha fazla büyüyerek kişileri çok rahatsız edebilmektedir.
Obsesif kompulsif bozukluk geçer mi?
Obsesif kompulsif bozukluklar çeşitli sebeplerden oluşabilecek zihinsel rahatsızlıklardır. Bu sürecin geçmesi kişilere ve elbette aldıkları tedaviye göre değişim gösterebilmektedir. Ancak OKB hastalığına sahip olan bireylerin hiç iyileşmeme gibi bir durumları yoktur. Bu kalıcı bir hastalık değildir. Ancak bu durumda olan kişiler aldıkları tedavileri doğru bir şekilde uygulamazlarsa iyileşme süreci uzayabilmektedir.
OKB hastalığı tamamen iyileşir mi?
OKB hastalıklarında iyileşmeme gibi bir durum yoktur ancak bu kişilere ve hastalığa göre değişim göstermektedir. Bu durumda olan kişiler yetkili doktorlara görünerek belirli tedavileri olmaları gerekmektedir. Bu süreçte yakınlarının da yardımları çok önemlidir. Onları farklı olduğuna, hasta olduğuna inandırmamalı bu durumu normal karşılamaları gerekmektedir. Aksi halde kişiler kendilerini iyice yalnızlaştırarak daha uzun süre bu durumun içinde kalabilirler.
OKB atakları ne kadar sürer?
OKB hastalıklarından birine sahip olan kişilerde hızlı ve vakit kaybetmeden başlanan tedavilerin kişilere yararı çok fazladır. Ancak büyük bir çoğunluk bu durumu kabullenip, uzman bir destek almaya karar verene kadar uzun yıllar geçmektedir. Bu sebeple takıntılar büyüyebilir ve çözüm süreci daha fazla uzayabilir. OKB rahatsızlıkları olan kişilerin bu süreç içerisinde geçirdiği vakit altı ay ve daha fazla sürebilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Strese İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir?

Ceviz Suyu Diyeti | Ceviz Suyu Diyeti Yapanlar

Ceviz Suyu Saç Bakımı

Astıma İyi Gelen Yiyecekler | Astımın Düzelmesi İçin

Gut Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.