Doğal Sağlık

Zonaya İyi Gelen Yiyecekler | Zona Nasıl Geçer

14.01.2021
1.385
Zonaya İyi Gelen Yiyecekler | Zona Nasıl Geçer
Zayiflama Cayi

Zona suçiçeği hastalığına neden olan virüs sonra meydana gelen bir sinir iltihabıdır. Oldukça şiddetli ağrılara sebep olur. Belirtilerini hafifletmek için zonaya iyi gelen yiyecekler kullanılabilir.

Zonaya İyi Gelen Yiyecekler; Sarımsak

Zonaya İyi Gelen Yiyecekler

Zonaya ne iyi gelir: Zona hastalığının ortaya çıkardığı belirtileri hafifletmek için sarımsak kullanılabilir. Sarımsak zona hastalığı ile birlikte yaşanan ağrı ve kaşıntıların hafiflemesine yardımcı olur. Sarımsak bir doğal antibiyotik olarak zonaya sebep olan virüsün vücuttan daha hızlı atılması konusunda da rol oynar.

 • Zona hastalığı ile mücadele edenler sarımsağı çiğ olarak tüketirse ağrıları azalacaktır.
 • Direk sarımsak yerine sarımsaklı su da kullanılabilir.

Karabaş Otu ve Melisa Otu

Zonaya İyi Gelen Yiyecekler

Zona nasıl geçer:zona hastalığı geçirenler karabaş otu ve Melisa otu ile yapacakları kür sayesinde iyileşme sürecini hızlandırabilir. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği bu kür zona hastalığına en iyi gelen yöntemler arasında bulunmaktadır.

 • Bir bardak sıcak su içerisine bir tutam Melisa otu ve 5 tane karabaş otu eklenmelidir. 7 dakika demlenmesi beklendikten sonra süzerek içilebilir.
 • Akşam yemeklerinden birkaç saat önce tüketilmesi önerilmektedir.
 • Karışımın her tüketimde taze olarak hazırlanması gerekiyor.
 • Günde 1 defa tüketilmesi uygundur.

Zonaya İyi Gelen Yiyecekler; Hindistan Cevizi Yağı

Pek çok cilt bakım ürünlerinde kullanılan ve cildimiz için oldukça fayda sağlayan Hindistan cevizi yağı zona için bitkisel çözüm olarak gösterilebilir. Hindistan cevizi yağı hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildi rahatlatma özelliği taşımaktadır. Zona hastalığı cilt üzerinde leke ve kızarıklıklara yol açar. Bu belirtilerin azalması için Hindistan cevizi yağından yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda zona hastalığının sebep olduğu ağrıların ve yanma hissinin ortadan kalkmasına da yardımcı olur.

 • Ciltte oluşan tahrişlerin iyileşmesini sağlayacaktır.
 • Zona hastalığı geçirenler Hindistan cevizi yağını ilgili bölgeye masaj yapmak yolu ile uygulayabilir.
 • Günde bir veya iki kere uygulanabilir.

Meyan Kökü

Zonaya İyi Gelen Yiyecekler

Zona hastalığı iltihabi bir rahatsızlıktır. Meyan kökü bitkisel iltihabın kurumasına yardımcı olur. Bu yüzdenmeyan kökü zonaya iyi gelen yiyecekler arasında sayılabilir. Aynı zamanda zona hastalığının ortaya çıkardığı ağrıların dönmesine de yardımcı olacaktır. Meyan kökü ile sonra hastalığının sebep olduğu kaşıntı hissi de ortadan kalkar.

 • Meyan kökünü kaynattıktan sonra cildinize sürerek uygulamanız gerekmektedir.
 • Cildinize sürmek için hafif ılık bir kıvama gelmesini bekleyin. Kaynar haldeyken cildinize sürmemelisiniz.

Bal

Zona hastalığı çoğunlukla bağışıklık sistemi daha düşük olan kişilerde görülmektedir. Bu yüzden zona hastalığı geçirenler bağışıklık sistemini güçlendirecek olan besinlerden yardım almalıdır. Bal bağışıklık sistemini güçlendirdiği için zonaya iyi gelen yiyecekler arasında bulunuyor. Hastalık esnasında düzenli olarak bal tüketmek hastalığın daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

 • Zona hastalığı geçirenler bağışıklık sistemini güçlendirip hastalığı daha hızlı atlatmak için her sabah bal tüketebilir.
 • Bağışıklık sistemini gerçekten güçlendirmesi için tüketilen balın katkısız ve doğal özellik taşıması önemlidir.

Zonaya İyi Gelen Yiyecekler; Zerdeçallı Süt

Zona hastalığı geçirenler hem virüsü vücudundan atmak için hem de belirtilerini azaltmak için doğal ve bitkisel çözümlerden yardım alabilirler. Zerdeçallı süt virüsün vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu yüzden zonaya iyi gelen şeyler arasında zerdeçallı süt sayılabilir. Zerdeçalın antibiyotik etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden virüs ve bakterilere karşı kullanılabilir.

 • Hastalığın ilk ortaya çıkmaya başladı evrelerde zerdeçallı süt tüketilmesi ortaya çıkacak olan belirtileri için önlem niteliği taşıyacaktı Bu yüzden hastalık ilerlemeden tüketmeniz daha önemlidir.
 • Günde bir veya iki kere kullanılabilir.

Aloe Vera

Zona hastalığı için yardım alabileceğiniz bir diğer bitki aloevera. Aloevera cilt üzerinde hücre yenilenmesini daha hızlı gerçekleşmesine yardımcı olur. Bu sebeple zona hastalığının cilt üzerinde yarattığı hasarların daha hızla ortadan kalkmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda iltihapları kurutma özelliği bulunmaktadır. Hastalık ile gelir tekerleme ağrıların azalmasına da yardımcı olacaktır.

 • Evde aloevera bitkisi yetiştiriyorsanız yapraklarının içerisindeki jeli bir bıçak ve kaşık yardımıyla çıkartarak masaj yolu ile cildinize uygulayabilirsiniz.
 • İçerisinde aloevera bulunan kozmetik ürünler ve cilt kremleri de kullanılabilir.

Kuşburnu

Zonaya İyi Gelen Yiyecekler

Zona hastalığı için kullanılabilecek bir diğer bitki kuşburnudur. Kuşburnu hastalığın iyileşme sürecini hızlandırmasının yanı sıra ağrıların azalmasına da yardımcı olur.

 • Günde 1 defa tüketilebilir.
 • Kuşburnu çayının aşırı tüketilmesi vücutta başka olumsuz sonuçlara sebep olabilmektedir. Bu yüzden günde bir kereden fazla tüketmek isteyenlerin doktora danışarak tüketmesi daha sağlıklı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.