Doğal Sağlık

Mesaneye İyi Gelen Yiyecekler | Mesane Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız?

14.01.2021
2.953
Mesaneye İyi Gelen Yiyecekler | Mesane Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız?

Bunu sık sık düşünmesek te mesanemiz ve böbreklerimiz sağlığımız için oldukça önemlidir. Mesaneye iyi gelen yiyecekler ve içecekler tüketmek çoğu zaman hayati önem taşır. Böbreklerinizi ve mesanenizi ihmal etmek, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek hastalığı ve idrar kaçırma gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Endişe verici bir şekilde, böbrek hastalığının kalp hastalığı riskinizi arttırdığı bilinmektedir.

60 yaşın üzerindeyseniz, diyabet veya kronik obeziteniz varsa bu özellikle önemlidir. Böbrek problemleri ve böbrek hastalığı riski daha fazla olduğu için yüksek tansiyonunuz varsa da bir zorunluluktur. Mesaneye iyi gelen şeyler aşağıda maddeler halinde listelenecektir.

Fındık, Tohum Ve Baklagiller

Kepekli tahıllar, baklagiller, sebzeler, fındık ve meyveler gibi bitki besinlerinden günlük gıda alımının daha yüksek bir yüzdesini oluşturabilirsiniz. Doğal, işlenmemiş bir kaynağa ne kadar yakın olunursa, bu besin grupları o kadar etkili olabilir. Fındık, tohum ve baklagiller, yüksek lif içerikleri nedeniyle mesane sağlığı için oldukça önemlidir.

 • Yemeniz gereken fasulye çeşitleri siyah fasulye, bölünmüş bezelye, barbunya fasulyesi, mercimek, nohut ve pinto fasulyesidir.
 • Her birinin tek bir yarım bardak porsiyonu 6-8 gram lif taşır ve günlük tüketime uygundur.

Mesaneye İyi Gelen Yiyecekler; Meyve Ve Sebzeler

Hemen hemen her narenciye meyvesi sebzelere ek olarak sizin için en iyi besin kaynağıdır. Meyve ve Sebzeler doğal şeker ve yüksek lif sayesinde kilonuzu dengede tutarken mesaneye iyi gelen yiyecekler arasında enfeksiyon riskini en aza indiren gıdalardır.

 • Lif bakımından en yüksek olanlar bezelye, kabuklu tatlı patates ve brokolidir.
 • Haftada 3 kez tüketilmesi oldukça önemlidir.

Ekmek, Tahıl Ve Pirinç

Öğütülmemiş buğday kepeği tercih mesaneye ne iyi gelir sorusunun cevabıdır. Ve şekerli kekler yemek yerine, tahıl olarak tüketilebilir birçok gıda mevcuttur. Ekmek, tahıl ve pirinç yüksek protein ve yumuşak besinler olduğu için mesane sağlığı için oldukça faydalıdır.

 • Tam buğday makarnasının (bir fincan pişmiş) 6 gram tüketilmesi uygundur, ancak içeriğindeki tahıl oranı kahverengi pirincin yarısı kadardır. Porsiyon ölçümü yaparken bu göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Haftada 2 kez tüketimi uygundur.
 • Sabah kahvaltıları için tek öğün şeklinde yenmesi önerilmektedir.

Mesaneye İyi Gelen Yiyecekler; Su

Mesane problemi nasıl geçer diye düşünüyorsanız, bol su tüketmeyi unutmamanız gerekir. Aşırı aktif mesaneye sahip birçok insan, daha az idrara çıkma ihtiyacı duyacaklarını umarak içtikleri sıvı miktarını azaltır. Ağız yoluyla daha az sıvı idrar şeklinde daha az sıvı ile sonuçlanırken, daha az miktarda idrar daha yüksek konsantre olabilir ve bu nedenle mesane yüzeyini tahriş eder ve etkili bir aktif mesane tedavisi değildir.

 • Günde en az 1.5 lt tüketmek hayati önem taşır.
 • İçerisine limon veya çilek gibi lifli meyveler koyarak tüketilebilir.

Et Ve Balık

Taze etin yağsız kısımları, balık ve kabuklu deniz ürünleri gibi kabul edilebilir. Zeytinyağı, keten tohumu ve avokado gibi sağlıklı tekli doymamış yağlara sahip asitsiz yiyecekler mesaneyi oldukça yatıştırır. Bu nedenle et ve balık grubuna dâhil her şey mesaneye iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Kızılcık Çayı

Kızılcık suyu, asit, yüksek C vitamini içeriği ve antibiyotik özellikleri nedeniyle böbrek taşları ve idrar yolu enfeksiyonları için yaygın bir ilaçtır. Kızılcık çayı, mesane için bitkisel çözüm olarak kullanılır. Mağazalarda satılan çaylar, meyvelerden, saplardan ve yapraklardan yapılan ev kızılcık çayına oranla daha düşük atioksidan içerir. Böbreklerdeki kalsiyum birikintilerini yavaşça çözmenin yanı sıra, kızılcık çayı kan damarlarındaki kalsifikasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Günde 2 bardak tüketilmesi uygundur.
 • Bal ile birlikte içilebilir.
 • Küçük çocuklarda tüketilmeden önce doktora danışılması gerekmektedir.

Mesaneye İyi Gelen Yiyecekler; Yeşil Çay

Yeşil çay, kötü bakterilerin neden olduğu doku hasarını azaltan bakteriler, virüsler ve birçok mantar dâhil olmak üzere birçok patojenik mikroorganizmanın çoğalmasını yavaşlatan güçlü antioksidanlar içerir.  Bu nedenle mesaneye iyi gelen yiyecekler ve içecekler kategorisine girer. Yeşil çay aynı zamanda böbrek, mesane ve idrar yolu enfeksiyonları için yararlı olan bir idrar söktürücüdür.

 • Anne adayları için kullanıma uygun değildir, kanamaya yol açabilir.
 • Mesane sorunu yaşayan insanlar için kullanıma uygundur.
 • Günde 2 bardak tüketilebilir.
 • Kaynamış suyun içinde 10 dakika beklettikten sonra içilmesi uygundur.
 • Limon sıkılarak olduğu gibi tüketilebilir.
İdrar enfeksiyonuna hangi yiyecekler iyi gelir?
İdrar enfeksiyonunda ananas, karpuz, rezene ve kereviz gibi yiyecekler tüketilmeli. Bununla beraber kuşkonmaz, salatalık, enginar ya da su içeriği bakımından yüksek olan ürünlerde önerilir. İdrar yolu enfeksiyonlarında bu yiyecekler doğal diüretik etkiye sahip oldukları için doktorlar tarafından da önerilmektedir. Düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Bunlar dışında herhangi bir yiyecek tüketileceği takdirde doktor kontrolünde olması fayda sağlar.
Idrar yolu enfeksiyonuna hangi bitki çayı iyi gelir?
İdrar yolu enfeksiyonunda evde bulunan bitkisel çaylar iyi gelmektedir. Bunlar böğürtlen çayı, kızılcık suyu, karnabahar kürü ve turna yemişi çayıdır. İdrar yolu enfeksiyonunun önüne geçtiği gibi kişinin rahatlamasına da fayda sağlar. Bu çaylar dışında farklı çaylar tüketileceği takdirde de doktor kontrolünde olmalısınız. Aksi yan etki göstermemesi adına günde iki fincan yeterlidir.
Mesane neden tahriş olur?
Mesanenin tahriş olmasındaki en temel etmen enfeksiyondur. İdrarın dışarıya taşması sonrasında mesanenin tahriş olması mümkündür. Mesane duvarının iltihaplanması ve tahriş olması, enfeksiyonla birlikte ortaya çıkar. Bu sebepten dolayı idrar sonrasında temizleme önemlidir. İdrardan kaynaklanan bakteriler, enfeksiyonla birlikte mesane tahrişine sebep gösterdiği için genital bölge bakımına dikkat edilmeli.
Mesane ağrısı nasıl olur?
Mesane idrar sonrasında oluşan alerjik süreçle birlikte başlar. Bununla beraber normal olan ağrı, beraberinde daha şiddetli bir hale dönüşür. Mesanedeki ağrılar idrar sonrasındaki temizlenmeden dolayı kaynaklanır. İdrar sonrasında doğru temizleme yapılmadığı takdirde yangınsal ya da alerjik sürecin artışa geçmesi de görülebilir.

İlginizi Çekebilir;

İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen Yiyecekler

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

İdrar Tutukluğu Nasıl Geçer?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.