Çölyak Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler | Çölyak Hastaları Ne Yememeli?

14.01.2021
924
Çölyak Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler | Çölyak Hastaları Ne Yememeli?

Çölyak hastalığı hayat boyu glutenden uzak bir diyet yapmayı gerektiren önemli bir hastalıktır. Bu hastalık ile mücadele edenler çölyak hastalığına iyi gelen yiyecekler ile beslenmelidir.

Çölyak Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler; Glutensiz Tahıllar

Çölyak nasıl geçer: Maalesef çölyak hayat boyu diyet yapmayı gerektiren bir hastalıktır. Tedavisi ömür boyu sürmektedir. Çölyak hastalığını tamamen ortadan kaldıracak bir bitki veya ilaç henüz keşfedilmemiştir. Fakat çölyak hastalığı yaşayanlar tüketmesi ve tüketmemesi gereken besinlere dikkat ettikleri takdirde sorun yaşamazlar. Çölyak hastaları içerisinde gluten bulunan tahıllardan uzak durmalı ve glutensiz tahıllar ile beslenmelidir.

 • Pirinç, pirinç unu, nişasta, darı, patates unu, kestane unu, soya unu, keçiboynuzu çekirdeği unu, mısır unu, nohut unu, soya fasulyesi, keten bitkisi ve karabuğday çölyak hastalığının tüketebileceği tahıllar arasında yeri almaktadır.
 • Çölyak hastaları mısır unu veya glutensiz unlar ile yapılan ekmek ve diğer hamur işi ürünleri tüketebilirler.
 • Çölyak hastaları arpa, çavdar, yulaf, buğday, kepek ve malttan kesinlikle uzak durmalıdır.

Çölyak Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler; Meyve

Çölyak hastalığına ne iyi gelir: Çölyak hastalarının tüketmesi ve tüketmemesi gereken besinleri bilmesi ve hayat boyu buna göre beslenmesi gerekmektedir. Meyve çölyak hastalarının tüketebileceği besinler arasında yer almaktadır. Pek çok gıdadan mahrum kalan çölyak hastaları vücutlarının ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almak için bolca meyve tüketmelidir.

 • Doğada yetişen hiçbir meyvenin içerisinde gluten bulunmamaktadır.
 • Bazı işlenmiş meyvelerde buğday proteini, modifiye gıda nişastası gibi gluten içeren maddeler kullanılabiliyor. Bu sebeple çölyak hastaları bu gibi işlenmiş meyvelerden uzak durmalıdır.

Protein

Çölyak hastalığına iyi gelen şeyler arasından içerisinde gluten bulunmayan protein ürünleri sayılabilir. Sağlıklı olmak için yedikleri her şeye dikkat etmeleri gereken çölyak hastaları beslenmelerinde bolca proteine yer vermelidir.

 • Çölyak hastaları fasulye, bezelye, mercimek ve yer fıstığı tüketerek protein alabilir.
 • Kuruyemiş ve tohumlar çölyak hastaları için serbest olan protein kaynakları içerisinde yer almaktadır.
 • Çölyak hastaları kırmızı et ve kanatlı et tüketebilirler. Deniz ürünleri de kullanılabilir.
 • Soya ile hazırlanan gıdalar çölyak hastaları için serbesttir.
 • Çölyak hastalarının içerisinde ekmek bulunan köfte, bulgur ile hazırlanmış yemekler, un ile hazırlanmış balıklar ve sosisten uzak durması gerekmektedir.

Çölyak Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler; Sebze

Çölyak hastalığına iyi gelen yiyecekler arasındasebze sayılabilir. Sebzeler içerisinde gluten bulunmadığı için çölyak hastalarının tüketebileceği besinler arasında yer almaktadır. Oldukça da faydalı olduğu için çölyak hastaları bolca sebze tüketmelidir.

 • Doğada yetişen taze sebzeleriniz içerisinde gluten bulunmadığı için çölyak hastaları her türlü sebzeyi tüketebilir.
 • İşlenmiş sebzeler içerisinde gluten içeren maddeler kullanılabildiği için dikkatli olunmalıdır.
 • Bazı sebze yemekleri yapılırken içerisinde gluten içeren maddeler kullanılabiliyor. Bu yüzden çölyak hastaları sebze yemeği de olsa tüketmeden önce içerisindekileri kontrol etmelidir.

Süt Ürünleri

İçerisinde gluten bulunmayan süt ürünleri çölyak hastalığına iyi gelen yiyecekler arasında sayılabilir. Çölyak hastaları paketini kontrol ederek en çok süt ve süt ürününü tüketebilirler.

 • Çölyak hastalarının tüketebileceği süt ürünleri arasında tereyağı, yoğurt, peynir, süzme peynir, krem peynir ve süt bulunuyor.
 • Bazı paketli yoğurtlar, sütlü tatlılar ve sütlü çorbalar içerisinde bulgur veya tahıl içeren ürünler kullanılabilmektedir. Bu yüzden çölyak hastaları bu konuda dikkatli olmalıdır.

Yağlar

Çölyak hastalığı için bitkisel çözüm henüz kesin olarak bulunmamış olsa da sağlıklı beslenerek hastalığın olumsuz etkileri ortadan kaldırılabilir. Çölyak hastaları bu sağlıklı beslenme düzeni içerisinde gluten bulunmayan yağları tüketebilirler.

 • Tereyağı, ayçiçeği yağı, fındık yağı, kanola yağı, mısırözü yağı ve susam yağı içerisinde gluten bulunmamaktadır.
 • Hindistan cevizi yağı ve avokado yağı içerisinde de gluten bulunmuyor. Bu yağlar hem yemeklerde hem de kozmetik amaçlı olarak kullanılabilir.

İçecekler

Çölyak hastaları yemeklerin yanı sıra içecek konusunda da gluten konusunda dikkatli olmalı ve içerisinde gluten bulunmayan içecekleri tercih etmelidir.

 • İçerisinde gluten bulunmayan içecekler arasında vücudumuzun oldukça ihtiyaç duyduğu su yer alıyor.
 • Çölyak hastaları kahve ve çay tüketebilirler.
 • Yüzde yüz doğal meyve suları içerisinde gluten bulunmamaktadır. Fakat paketli meyve suları içerisinde gluten bulunduran maddeler bulunabiliyor. Bu sebeple paketli gıdalar alınırken içindekiler kısmı mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Limonata, soda ve enerji içecekleri içerisinde gluten bulunmadığı için çölyak hastalarının tüketebileceği içecekler arasındadır.

Çölyak hastaları bira içmemelidir. İçerisinde arpa ve malt bulunan içecekler yasaktır.

Çölyak hastalığı ne yememeli?
Çölyak hastalığına yakalanan kişiler, belirli besinlerden uzak durmalı. Burada glutensiz ürünler tüketilmeli. Buğday, çavdar, arpa, yulaf ya da bu tarz gıdalar tüketmemek önemlidir. Patates, pirinç unu ya da soya çölyak hastalığı için tüketilebilecek yiyeceklerdir. Ancak hububat, makarna ya da işlenmiş gıdalar önerilmez.
Çölyak hastaları süt içebilir mi?
Çölyak hastaları süt ya da süt ürünlerini tüketmemeli. Buğday gluten açısından oldukça yüksek besin grubuna sahiptir. İnekler içinde gluten intoleransı fazlasıyla yer edinir. İnek sütü içerisinde yer edinen noktada da, Çölyak hastalığı artışe geçebilir. Bu sebepten dolayı teşhis konulmaya başlanıldığı andan itibaren yaklaşık 2 ay boyunca süt ya da sütle yapılan ürünlerin tüketilmesi tavsiye edilmez.
Çölyak hastalığı insanı öldürür mü?
Çölyak oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Öldürücü bir hastalık olarak da yer edinir. Çölyak rahatsızlığında herhangi bir tanı konulamadığı takdirde ölüme yol açar. Tanı koyulmakla birlikte erken teşhis de önemlidir. Çölyak hastalığının tek çözüm yolu diyettir. Diyet uygulanmalı, bunun haricinde doktor kontrolünde de olunmalı.
Çölyak hastası irmik yiyebilir mi?
Çölyak hastalığının tedavisi içerisinde en önemli çözüm yolu, gluten içeren yiyeceklerin beslenme alışkanlığından tam anlamı ile çıkarılmasıdır. Bu kesin bir detaydır. Gluten içeren besinlerin burada bilinmesi hasta tarafından önemlidir. Çölyak hastalığı tedavisinde buğday, arpa, çavdar ve bunlarla yapılmış yiyecekler tüketilmemeli. İrmikte gluten içeren besinlerden yapıldığı için çölyak hastalığı tedavisinde önerilmez.

İlginizi Çekebilir;

Astıma İyi Gelen Yiyecekler | Astımın Düzelmesi İçin

Diyabete İyi Gelen Besinler | Ne İyi Gelir?

Okb Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir?

Wilson Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.