Yüz Felcine İyi Gelen Yiyecekler | Yüz Felci Geçirenler Evde Ne Yapmalı?

14.01.2021
7.277
Yüz Felcine İyi Gelen Yiyecekler | Yüz Felci Geçirenler Evde Ne Yapmalı?

Hayatımız boyunca çeşitli hastalıklar sebebiyle veya aniden yüz felci geçirme riski ile karşı karşıyayız. Böyle bir durumda acil olarak tıbbi olarak yardım almalı, ardından yüz felcine iyi gelen yiyecekler ile iyileşmeyi hızlandırmalıyız.

Havuç

Felç gibi hastalıklarla mücadele etme konusunda en yararlı besinlerden bir tanesi havuçtur. Harvard Üniversitesi 2008 yılında bu konu üzerine araştırma gerçekleştirmiştir. Yapıla araştırmaya göre hafta en az beş tane yiyenlerin felç ve benzeri hastalıklara yakalanma riski yüzde elli azalmaktadır. Yüz felci ile karşı karşıya olanlar antioksidan açısından zengin olan ve kan dolaşımını destekleyen havuç sebzesine beslenmelerinde yer vermelilerdir.

 • Havucun her gün tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
 • En yüksek faydayı elde etmek için haftada en az beş kez havuç tüketmeye özen gösterilmelidir.
 • Havucu besin olarak tüketmeyi sevmeyenler taze sıkılmış havuç suyu ile havucun faydalarından yararlanabilir.

Yüz Felcine İyi Gelen Yiyecekler; Avokado

Yüz Felcine İyi Gelen Yiyecekler

Yüz felcine ne iyi gelir: Felç hastalıklarından korunmak için günde yarım avokado yemek oldukça faydalıdır. Avokado içerisinde önemli ve faydalı yağlı asitler yer almaktadır. Avokado içerisinde bulunan bu asitler oksitlenmeyi önler. Aynı zamanda avokado hücresel yaşlanmaya da karşı koruyucu etki göstermektedir. Bu yüzden yüz felci ile mücadele edenler günlük olarak avokado tüketmelidir.

 • Önerilen miktar günde yarım avokado tüketilmesi yönündedir.
 • Avokadoyu ezip çeşitli baharatlarla tatlandırarak sandviçlerinizde kullanabilirsiniz.
 • Avokadoyu tek başına tüketemeyenler salatalarında sos olarak kullanabilirler.

Domates

Yüz Felcine İyi Gelen Yiyecekler

Yüz felci nasıl geçer: Domates içerisinde oldukça önemli antioksidanlar barındırmaktadır. Bunlardan en önemlisi lisofendir. Bu yüzden domates kan basıncını azaltır ve kan dolaşımının daha hızlı olması konusunda fayda sağlar. Yüz felci geçiren kişiler tıbbi tedavilerinin yanı sıra bitkisel tedavi olarak domates tüketimine dikkat etmelidir.

 • Mide rahatsızlıkları yaşayanlar için domates yasaklı besinler arasında bulunabilir. Bu yüzden rahatsızlığı bulunanların dikkatli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir.
 • Mide rahatsızlığı yer almayanlar günlük düzenli olarak domates tüketebilirler.
 • Çiğ olarak tüketilmesi daha faydalı olmaktadır.

Yüz Felcine İyi Gelen Yiyecekler; Yeşil Çay

Yüz felci için bitkisel çözüm olarak sayabileceğimiz besinler arasında ayrıca doğal antioksidan özelliği gösteren yeşil çay bulunuyor. Yeşil çay yaşlılık etkileriyle savaşır ve kolesterolü azaltır. Bu sebeple yeşil çay yüz felcine iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır. Yüz felci yaşayan veya felç riskinden korunmak isteyenler günlük olarak yeşil çay tüketebilirler.

 • Yeşil çay günlük olarak tüketime uygundur. Günde bir bardak yeşil çay içilebilir.
 • Yeşil çay faydalarını en çok yemeklerden yarım saat sonra tüketildiğinde göstermektedir.
 • Hem soğuk hem de zevkinize göre sıcak olarak tüketilebilmektedir.
 • Hazır (sallama) çaylar yerine kendi demleyeceğiniz yeşil çay daha etkili olacaktır.

Yulaf

Yüz felcine iyi gelen şeyler arasında yulaf sayılabilir. Yulaf vücudun ihtiyacı olan çinko ve demirin ulaşmasını sağlar. Kandaki şeker oranının düşmesine yardımcı olur. Yulaf aynı zamanda kolesterole de iyi gelmektedir. Yüz felci problemi ile karşı karşıya olanlar stresi de azaltma üzerinde etkisi bulunan yulaf ile beslenmelidir.

 • Yulaf sabah kahvaltı olarak tüketildiğinde daha fazla etkisini göstermektedir.
 • Yulafı az miktarda su veya süt ile pişirerek tüketebilirsiniz.
 • Tek başına yulafın tadını sevmeyenler pişirdikleri yulaf ezmesini kuruyemişler ve meyveler ile beraber tüketebilir.

Yüz Felcine İyi Gelen Yiyecekler; Sardalye

Yüz Felcine İyi Gelen Yiyecekler

Sardalye içerisinde bol miktarda vücudumuz için sağlıklı yağlar, D vitamini ve kalsiyum bulunmaktadır. Sardalye aynı zamanda beynimizi de korumaktadır. Yüz felcine iyi gelen yiyecekler arasında sayabileceğimiz yağda sardalyenin vücudumuz için sayısız faydası yer almaktadır.

 • Yağda sardalyenin haftada iki kez tüketilmesi önerilmektedir.
 • Sardalye kutusu açıldıktan sonra hepsinin tüketilmemesi durumunda kutusunda bekletilmemelidir. Metal olmayan farklı bir saklama kabı içerisinde daha sonra tüketmek için saklayabilirsiniz.

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası içerisinde fazla miktarda potasyum barındırmaktadır. Aynı zamanda folik asit açısından en zengin sebzeler arasında yer almaktadır. Brüksel lahanası kolesterol ile mücadele eder. Vücudumuzda biriken zararlı toksinlerin idrar yolu ile atılması konusunda büyük rol oynamaktadır. Bu sebeplerle Brüksel lahanası yüz felci için koruyucu etkiler göstermektedir.

 • Tuz ve toz biber ile birlikte 10-15 dakika kadar haşlayarak pişirilebilir.
 • Zeytinyağı ile sotelenerek tüketilebilir. Üzerine limon suyu eklerseniz daha lezzetli olacaktır.
 • Zeytinyağı, tuz ve karabiber ile karıştırılarak fırında pişirilebilir. Yaklaşık yarım saat içerisinde pişmiş olacaktır.
Yüz Felcine Sıcak İyi Gelir Mi?
Erkeklerde ve kadınlarda eşit derecede görülen mimik kaslarındaki istemli hareket kaybı olan yüz felci, yüzde asimetri gelişimine neden olur. Hastalığın rehabilite sürecinde masaj fasiyal egzersiz uygulanmaktadır. Aynı zamanda vazodilatasyon ağlayarak sinirdeki iskemiyi düzeltmeyi amaçlayan yüzeysel sıcak uygulaması ya da sıcak su torbası hastaların birçoğunda rahatlatıcı etki sağlar. Yüzeysel ısıtıcıların elektrik stimülasyonu 15 dakikalık seanslar şeklinde uygulanır.
Yüz Felci Nasıl Tedavi Edilir?
Aniden meydana gelen yüz felci hastalığında ilk tedavi sürecinde hastaya yüksek dozda kortizon uygulanır. Ardından kortizon yavaş atılarak azaltılır ve tedavi tamamlanır. Yüzde oluşan sinirlerdeki hasar durumuna göre ilaç tedavisinin süreci belirlenir inme kaynaklı yüz felci oluşmasında inme tedavisi uygulanır. 6 ay içerisinde hastanın iyileşmemesi durumunda estetik operasyonlar devreye girer.
Sakız Çiğnemek Yüz Felcine İyi Gelir Mi?
Yüz felci hastalığında etkin tedavi yöntemlerinden biri yüz ve çene kaslarını güçlendirmek için sakız çiğnemek ve balon şişirmektir. Sakız yüz kasları için benzersiz bir egzersizdir her yemek sonrası sakız çiğnenmesi halinde kolay hazmetme ve yağ alımında ciddi azalma yaşanır. Sakız çiğnemek yüz felci tedavisinde destekleyici olarak uygulandığı gibi aynı zamanda hastalığa karşı önleyici bir kalkan görevi üstlenir.
Yüz Felci Ne Kadar Sürede İyileşir?
Yüz felcinin iyileşme süreci hafif ve ağır olmasına göre farklılık gösterir. Hafif travmalarda hastalığın düzelmesi birkaç gün gibi kısa süre içerisinde hızlı ve tam olarak gerçekleşir. Urfa kadar da ise süreç bir kaç aya kadar uzayabilir. Sinir hasarının onarımı ortalama 1-2 mm/gün hızlı ile hesaplandığında iyileşme süreci 15 gün ile 18 ay arasında değişmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Yüz İçin Doğal Yağlar

Cildi Temizlemek İçin Doğal Yöntemler

Yaşlanma Karşıtı Kırışıklık Giderici Krem

Menopoza İyi Gelen Yiyecekler | Ne Seçilir?

Avokado Yağı Yüze Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.