Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Yiyecekler | Karaciğer Yağlanmasını Ne Yok Eder?

14.01.2021
770
Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Yiyecekler | Karaciğer Yağlanmasını Ne Yok Eder?

Karaciğerinizi iyi durumda tutmak çok önemlidir, çünkü vücut için çok farklı işler yapar. Protein ve safra üretir, ayrıca vitamin, mineral ve karbonhidrat depolar. Aynı zamanda alkol ve ilaç gibi toksinleri parçalayan organdır. Vücudunuzda hiç organ kalmamış olsa bile karaciğerin bir kısmı ile hayatta kalabileceğinizi biliyor muydunuz?  İşte karaciğer yağlanmasına iyi gelen yiyecekler …

Yulaf Ezmesi

Bol miktarda lif içeren yiyecekler karaciğerinizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olabilir. Güne başlamak için harika bir yol mu arıyorsanız, yulaf ezmesini mutlaka denemelisiniz. Ayrıca araştırmalar, karaciğer yağlanmasını önlemenin en iyi yolu olan ekstra kilo ve karın yağından kurtulmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 • Günde 2 kâse tüketilebilir.
 • Süt veya yoğurt ile karıştırılabilir.

*Karaciğer yağlanmasına iyi gelen şeylerden bir diğeri ise yağlı yiyeceklerden uzak durmaktır. Özellikle Fasfood tüketimi karaciğerinizin yağlanmasını tetikleyeceği için kötü bir seçimdir. Doymuş yağ oranı yüksek yiyecekler, karaciğerinizin işini yapmasını zorlaştırabilir. Zamanla iltihaplanmaya yol açabilir, bu da karaciğer sirozu olarak bilinen karaciğerin skarlaşmasına neden olabilir.

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Yiyecekler; Brokoli

Karaciğerinizi sağlıklı tutmak istiyorsanız menülerinize bol miktarda sebze ekleyin. Brokoli bu stratejinin bir parçası olabilir. Bazı çalışmalar, bu gevrek yiyeceklerin sizi karaciğer yağlanması gibi hastalıklarından korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 • Brokoli, dilimlenmiş badem veya lahana ile karıştırılarak ta tüketilebilir.
 • Balzamik sirke ile kavrulabilir.
 • Haşlanarak salatası yapılabilir.

Kahve

Onsuz bir gün bile yaşayamıyorsanız, karaciğeriniz için faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız. Araştırmalar, günde iki ila üç bardak kahve içmenin karaciğerinizi çok fazla alkol veya sağlıksız bir diyetin neden olduğu hasarlardan koruyabileceğini göstermektedir. Bazı araştırmalar, karaciğer kanseri riskinizi azaltabileceğini göstermektedir.

 • Günde 3 fincana kadar tüketilmesi uygundur.
 • Şekersiz olarak tüketmek daha sağlıklıdır.
 • Çok fazla tatlı karaciğerinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Çünkü işinin bir kısmı şekeri yağa dönüştürmektir.

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Yiyecekler; Yeşil Çay

Yeşil çay, Kateşin adı verilen bir tür antioksidan ile doludur. Kendiniz çay demleyip sıcak içerseniz daha fazla kateşin elde etmiş olursunuz. Paketli ya da hazır olan yeşil çaylar aynı etkiye sahip değildir. Ayrıca yeşil çay karaciğer yağlanması için bitkisel çözüm arayanların en çok tercih ettiği içecektir.

 • Kaynamış suya 1 tatlı kaşığı ekleyerek demlenmeye bırakabilirsiniz.
 • Günde 3 fincana kadar tüketilebilir.

Su

Şüphesizdir ki karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir sorusunun cevabı su’dur. Karaciğer yağlanması için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri sağlıklı kiloyu vücutta tutmaktır. Gazlı içecekler veya spor içecekleri gibi şekerli içecekler yerine su içme alışkanlığına sahip olmak karaciğeri korumanın yanı sıra zararlı kiloyu da vücuttan atmaya yardımcı olur.

 • Günde 2lt tüketilmesi önerilmektedir.
 • İçerisine limon veya diğer meyveler eklenerek tüketilebilir.

Greyfurt

Greyfurt yemek, karaciğeri beslemek için harika bir yoldur, çünkü iltihabı azaltan ve hücreleri koruyan güçlü antioksidanlar içerir. Greyfurttaki iki ana antioksidan olan naringenin ve naringin, kronik inflamasyon nedeniyle karaciğerde aşırı bağ dokusunun biriktiği tehlikeli bir durum olan hepatik fibroz gelişme riskinizi azaltabilir. Karaciğer yağlanmasına iyi gelen yiyecekler arasında ilk sıradadır.

 • Özellikle Naringin, karaciğerin hem alkolü metabolize etme hem de alkolün bazı zararlı etkilerine karşı koyma yeteneğini geliştirmek için de iyidir.
 • Kahvaltılarda tüketilmesi önerilmektedir.

Yaban Mersini

Yaban mersini karaciğeri güçlendiren gıdalardır, çünkü onlara karakteristik mavi renk veren antioksidanlar olan antosiyaninler içerirler. Hayvanlarda yapılan çok sayıda çalışma, karaciğerin, yaban mersini, bunların özü veya suyu bakımından yüksek bir diyetten yararlandığını göstermiştir.

 • Sadece 3-4 haftalık günlük yaban mersini tüketimi, bağışıklık hücresi tepkisini ve antioksidan enzimleri arttırmaya yardımcı olmaktadır.
 • Yapılan araştırmalar, skar dokusunun, lezyonların ve fibroidlerin büyümesini yavaşlattığını göstermektedir.
 • İnsanlarda, yaban mersini ekstraktının karaciğer kanserinin büyümesini engellediği görülmüştür.

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Yiyecekler; Üzüm

Üzüm, karaciğer yağlanması nasıl geçer sorusunun belki de en etkili cevabıdır. Hem hayvanlarda hem de insanlarda yapılan çalışmalar, üzümlerin veya üzüm çekirdeği özlerinin karaciğer dostu gıdalar olduğunu bulmuştur. Kırmızı ve mor olanlar özellikle çeşitli sağlıklı elementler içerir, en dikkat çekici olanı resveratroldür. Enflamasyonu azalttığı, hasarı önlediği, antioksidan seviyelerini arttırdığı ve karaciğer fonksiyonunu iyileştirdiği bulunmuştur. Bu nedenle karaciğere iyi gelen yiyecekler’in ilk sıralarında yer almaktadır.

 • Meyve kadar çekirdeklerin özü de oldukça faydalıdır.
 • Aktarlardan veya eczanelerden satın alınabilir.
 • Meyve olarak çekirdeği ile birlikte tüketilmesi daha iyi sonuçlar vermektedir.
Karaciğer yağlanması olan ne yemeli ne yememeli?
Karaciğer yağlanması yaşayan kişiler, belirli ürünleri tüketebildiği gibi belirli ürünlerden de kesinlikle uzak durmalı. Şarküteri ürünleri diğer bir ifadeli sosis, salam sucuk ve sakatattan uzak durulması önemlidir. Kuruyemiş tüketimi azaltılmalı. Kızartılmış ürünlerde, uzak durulması gereken besinlerdir. Bunun dışında dengeli ve düzenli beslenilmeli. Yeşillik tüketilmeli. Bol bol spor yapılmalı. Karaciğer yağlanması böylelikle riskli bir durum haline gelmez.
Karaciğeri en hızlı ne temizler?
Karaciğer yağlanmasını en hızlı bol bol su tüketmek temizler. Temizlenmesi ve yenilenmesinin en önemli yolu günde yaklaşık 8 bardak su tüketmektir. Bunun dışında böbrek sağlığı açısından da su tüketimi önemlidir. Vücudun nemli olması adına yardımcı olur. Karaciğerin temizlenmesi için doktorların önerisi ile günde iki buçuk litre su tüketilmesi temizler.
Karaciğer yağlanmasına ne temizler?
Karaciğer yağlanması, karaciğerin temizlenmesi ile birlikte gerçekleşir. Bunu yeşilliklerle sağladığınız gibi gün içerisinde bol bol su tüketmekle de sağlayabilirsiniz. Bitkisel ürünler tüketebilirsiniz. Melisa çayı, zerdeçal çayı, adaçayı ve yeşil çay her türlü derde şifa olduğu gibi karaciğer temizlenmesi adına da önerilir.
Karaciğerin en iyi dostu nedir?
Karaciğerin en iyi dostu, su ve yeşilliktir. Evde bulunan bitkiler tamamen kaynatılıp gün içerisinde çay yerine tüketilebilir. Bu karaciğeri temizlediği gibi vücudun rahatlaması adına da yardımcı olur. Aynı zamanda bol bol su tüketilip, spor yapılmalı. Düzenli olarak spor yapıldığı takdirde karaciğer nefes almaya başlar. Su tüketimi günde iki buçuk litre olacak şekilde yer edilmeli. Kilo ve yaş durumunuza göre de doğru egzersizler uygulamalısınız.

İlginizi Çekebilir;

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer?

Düşük Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Strese İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir?

Sedef Hastalığı Tedavisi

Gerginliğe Ve Strese İyi Gelen Yiyecekler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.