Strese İyi Gelen Yiyecekler | Aşırı Strese Ne İyi Gelir?

14.01.2021
770
Strese İyi Gelen Yiyecekler | Aşırı Strese Ne İyi Gelir?

Strese iyi gelen yiyecekler: Stres, kişinin herhangi bir olumsuz durum karşısında fiziksel veya psikolojik olarak yaşadığı sıkıntılara verilen isimdir. Stresin çeşitli boyutları bulunmaktadır. Herkes kendi yaşantısına göre çeşitli konularda stres yaşamaktadır. Ancak önerilen bazı yiyecek ve bitkilerle stresin önüne geçmek mümkündür.

Muz

Strese İyi Gelen Yiyecekler

Strese ne iyi gelir? Günümüzün sorunu olan stres herkesin yaşadığı bir problemdir. Strese iyi gelen yiyecekler arasında muz bulunmaktadır. Orta boyda bir muz yiyerek hem tok hissedersiniz. Hem de psikolojik stresi azaltabilirsiniz.  Serotonin üretimini sağlayarak kan şekerini dengeleyecektir. Rahat ve keyifli bir gün geçirmenizi sağlar.

 • Muzu tek başına tüketebilirsiniz.
 • Çeşitli tatlı ve keklerle karıştırarak kullanabilirsiniz.
 • Muz ile ilgili içecek hazırlayıp içebilirsiniz.
 • Günde 3 4 defa yemeyin.

Portakal

Strese İyi Gelen Yiyecekler

Stres nasıl geçer? Herkes tarafından tüketilen bir meyve olan portakal, stres yönetimi için önerilen ürünler arasında yer almaktadır. İçerisinde yer alan C vitamini bağışıklık sistemini düzenlemektedir. Vücudu daha dirençli ve sağlam hale getirmektedir. Portakal yedikten sonra streste ve tansiyonda azalma görüldüğü çeşitli uzmanlar tarafından ortaya koyulmuştur.

 • Günde 1 defa taze portakal tüketebilirsiniz.
 • Portakalı çeşitli kek ve tatlılarla beraber kullanabilirsiniz.
 • Aynı zamanda suyunu sıkarak içebilirsiniz.

Somon

Strese iyi gelen yiyecekler: Sağlık açısından en önemli gıdalardan biri olan somon, stres sahibi insanlar için tercih edilmesi gereken faydalı gıdalardan biridir. İçinde bulunan omega 3 ve çinko sayesinde depresyon gibi sorunlar kısa sürede çözüme kavuşmaktadır. Kullanılan antidepresanların önüne geçerek kişiyi dirençli bir hale getirmektedir.  Bağışıklık sistemini düzenleyerek psikolojik sorunlar konusunda fayda sağlamaktadır.

 • Balığı kızartma yapmayın.
 • Çeşitli yemek ve çorbalarda tüketebilirsiniz.

Strese İyi Gelen Yiyecekler; Ispanak

Stres için bitkisel çözüm: Özellikle koyu yeşil renginde olan bitkilerden biri olan ıspanak, depresyon ve stres için yenilmesi gereken ürünlerden biridir.  Dopamin ve serotonin üretimini destekleyerek, folik asitlerle beraber direnci yükseltir. İçinde bulunan folikasitin depresyonu azalttığı çeşitli çalışmalarla ortaya koyulmuştur. Aynı zamanda içinde magnezyum bulunması stresi arttıran etmenlerin düzenlenmesinde son derece etkili bir yöntemdir.

 • Ispanak yemeği yapılarak tüketilebilir.
 • Ispanağı çeşitli salata ve soslarda kullanarak yiyebilirsiniz.

Yaban Mersini

Strese iyi gelen bitkilerden biri de yaban mersini olarak bilinir. İçinde antosiyaninpigmentlerinin üretilmesi kişinin hafızasını geliştirerek morali yükseltmektedir. Oluşan stres ve depresyon seviyesinin azalması konusunda oldukça etkilidir.

 • Yaban mersini bitki çayı yapılarak içilmektedir.
 • Aynı zamanda çeşitli bitkilerle karıştırılarak tüketilmelidir.

Avokado

Stres için önerilen meyvelerden avokado vücut için gerekli meyvelerdendir. Kişinin bağışıklık sistemini düzenleyerek besleyici bir etki yaratmaktadır. Açlık hissine engel olarak kan şekerinin düzenlenmesini sağlıyor. Stres seviyesinin azalmasında en çok tercih edilen ürünlerden biri de avokadodur.

 • Taze bir şekilde günde bir defa tüketebilirsiniz.
 • Suyunu sıkarak içecek olarak kullanabilirsiniz.

Strese İyi Gelen Yiyecekler; Siyah Çikolata

Strese iyi gelen şeyler: Herkes tarafından sevilerek tüketilen bitter çikolata stresin azalması konusunda tercih edilmektedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini düzenleyerek kişiye mutluluk sağlamaktadır. Enerji sağlayan ve keyif veren tadıyla stres için önerilen yiyecekler arasındadır. Siyah çikolata beyaz çikolataya oranla daha fazla antioksidan içermektedir. Haftada 2 kere yediğiniz siyah çikolata kan basıncını düşürmektedir. Cildinizi gençleştirerek, yaşlanmanın önüne geçmektedir. Siyah çikolata yediğinizde vücudunuzda endorfin hormonu salgılanmaktadır. Bu sebeple psikolojide düzelme ve mutluluk görülür. Daha keyifli ve neşeli olursunuz. Stresi azaltan seçenekler arasında bulunmaktadır.

 • Günde 1 2 parça siyah çikolata tüketebilirsiniz.
 • Keklerin üzerine veya içine sos yaparak kullanabilirsiniz.

Yoğurt

Stres, toplumun yaşadığı sorunlardan biridir. Engellemek için süt ve süt ürünlerini sıklıkla tercih etmelisiniz. Ürünlerin içinde tirosin adında değişik bir madde bulunmaktadır. Bu madde beyin içerisinde serotonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Nitekim bu hormon stresi uzaklaştıran, keyif ve mutluluk sağlayan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yoğurt ve süt ürünlerini tüketmeniz önerilir.

 • Yemekle beraber karıştırarak kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca taze bir şekilde alıp tüketebilirsiniz.

Strese İyi Gelen Yiyecekler; Yeşil Çay

Strese iyi gelen yiyecekler: Strese iyi gelenler arasında yeşil çay da bulunmaktadır. Kişinin sinir sistemini düzenleyerek stresi azaltmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Herhangi depresyon veya psikolojik sorunlarla karşılaşan insanlara yeşil çay önerilmektedir. Birçok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelen bu bitkistres sahibi kişilere önerilmektedir.

 • Yeşil çayı günde bir defa tüketebilirsiniz.
 • Çeşitli bitkilerle demleyebilirsiniz.
Stres atmak için ne yemeli?
Günümüzde yaygın bir hastalık haline gelen stres kişileri çok fazla etkilemektedir. Neredeyse her hastalığın başlı başına bir sebebi olan stresi engellemek için doğal yöntemler vardır. Bir kişi, içerisinde strese iyi gelebilecek çeşitli vitamin ve minareli bulunduran yiyecek ve içecekler tüketebilir. Bu yiyecekler; muz, somon, portakal, avokado, ıspanak, yaban mersini, yeşil çay, siyah çikolata ve yoğurttur.
Yogurt strese iyi gelir mi?
Bazı yiyeceklerin içerisinde, kişilerin vücutlarında mutluluk hormonunun bolca üretilmesini sağlayan maddeler bulunmaktadır. Yoğurt gibi süt ve süt ürünlerinin de içerisinde bu hormonun salgılanmasını sağlayan tirosin maddesi bulunmaktadır. Bu madde sayesinde kişilerin stres ve mutluluk oranı ters orantıda artıp azalır. Tirosin hormonu arttıkça serotonin hormonu da artacağından stres oranı azalacaktır.
Stresi azaltmak için neler yapılabilir?
İlk öncelikle kişiler kendilerine iyi gelmeyen ortamlardan ve kişilerden uzaklaşmalıdır. Bu sayede kişiler stresin ana kaynağından uzaklaşmış olacaktır. Ancak bu durum gerçekleştirilemiyorsa kişiler kendilerini mutlu edecek bir takım alışkanlıklar, hobiler kazanabilir ya da içinde bulundukları duruma farklı bir pencereden bakmayı deneyebilirler. Bunların yanında mutluluk hormonlarını daha fazla salgılamalarına yarayacak yaban mersini, avokado gibi yiyecekleri tüketebilirler.
Sinir sistemine hangi besinler iyi gelir?
Sinir sistemi insanların vücutlarında bulunan en önemli sistemlerden bir tanesidir. Bu sistemin çökmesi ve çalışmaması halinde kişiler felç, menenjit, çeşitli akıl hastalıkları, sara ve parkinson gibi çeşitli rahatsızlıkları geçirme olasılıkları artmaktadır. Bu sebeple herkes sinir sistemine iyi gelen peynir altı suyu, ıspanak, nar, nane, marul, muz, elma ve yeşil çay gibi yiyecek ve içecekleri tüketmeleri çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir;

Gerginliğe Ve Strese İyi Gelen Yiyecekler

Kara Sivilce | Siyah Nokta Temizleme

Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler | Ne Tüketilmelidir?

Portakal Yağı

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.