Doğal Sağlık

Prostata İyi Gelen Yiyecekler | Prostata İyi Gelen Meyveler Nelerdir?

14.01.2021
1.050
Prostata İyi Gelen Yiyecekler | Prostata İyi Gelen Meyveler Nelerdir?

Prostata iyi gelen yiyecekler; sağlıklı bir prostat için önemli rol oynadığına şüphe yoktur. 60 yaşın üzerindeki erkeklerin yarısı, benign prostat hiperplazisinin (prostat ADENOMU) ağrılı ve rahatsız edici semptomlarının zararsız durumunu yaşarlar.

Prostat bezini etkileyen diğer durumlar, geçici olarak ağrı ve rahatsızlığa neden olan bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanırlar. Bu durum her üç koşuldan birinde, kötü yaşam tarzı ve beslenmeyle ilişkilendirilmiştir. Vücuttaki iltihaplanma, kalp hastalığı, bazı artrit türleri, demans ve kanserlerin %20’si dâhil olmak üzere çeşitli hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Bununla birlikte prostat sağlığını iyileştirmek için aşağıda listelenen önerileri günlük öğünlerinize eklemeye çalışın.

Biber

Prostata ne iyi gelir diye düşünenler biber tüketmeyi kesinlikle ihmal etmemelidir. Farklı biber türleri biraz farklı beslenme profillerine sahiptir. Dolmalık biber, herhangi bir gıdanın en yüksek C vitamini içeriğine sahiptir. Prostat büyümesi ile ilgili şişme ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmaktadır. C vitamini ayrıca bazı erkeklerin idrara çıkmayı iyileştirdiğini söyleyen bir diüretik görevi görür. Prostat için bitkisel çözüm biberlerden takviye almaktır.

 • Yüksek dozda intravenöz (C vitamini) alımı, enfeksiyonları tedavi etmede antibiyotikler kadar etkili olabilir ve hatta prostat kanseri tümörlerinin boyutunu azalttığı bilinmektedir.
 • Jalapeno biberi, biberlere ısısını veren bileşen olan daha yüksek miktarlarda kapsaisin içerir.
 • Laboratuvar çalışmaları, kapsaisinin “kanser hücrelerinin intihar etmesine” neden olduğunu göstermektedir; bir çalışma kapsaisinin kanser hücrelerinin %80’inin ölümüne neden olduğunu bulmuştur.
 • Bununla birlikte, bu faydaları görmek için haftada sekiz biber yemeniz gerekir.
 • Tıp topluluğu gelecekteki ilaçlarda kapsaisin gücünü kullanmaya çalışırken, şimdilik, iyi prostat sağlığını korumak için haftalık beslenme programınıza biber eklemeyi deneyebilirsiniz.

Prostata İyi Gelen Yiyecekler; Domates

Prostat nasıl geçer sorusunun cevabı domateslerdir. Domateslerin parlak kırmızı rengi, kandaki antijen seviyesini düşürmeye yardımcı olan güçlü bir antioksidan karotenoid olan likopenden içerir. Antijen prostat bezinin iltihaplanmasına ve prostat ADENOMUNA bağlı olan bir mikroptan gelir. Araştırmalar 47.894 erkeği kapsayan bir çalışmada, her hafta iki porsiyon domates sosu yemenin, nadiren domates içeren ürünler tüketen erkeklere kıyasla prostat kanseri riskini %23 azalttığını buldu. Prostata iyi gelen yiyecekler arasında domates vazgeçilmezlerden bir tanesidir.

 • Ayrı bir çalışmada, günde 15 mg likopenin prostat ADENOMUNUN ilerlemesini yavaşlattığı gösterilmiştir.
 • Vücut, taze domateslerden likopeni sindirmekte zorlanır, bu nedenle püre ve makarna sosları gibi pişmiş veya işlenmiş domatesler en iyisidir.
 • Pişirme işleminden sonra hücre duvarları aşağı iner ve likopen biyolojik olarak daha kullanılabilir hale gelir.
 • Ancak ilave şeker içeren soslara dikkat edin.

Sarımsak

Sarımsak, soğan ve pırasa, allium adı verilen koruyucu maddeler içerir. Özellikle sarımsak, yüksek tansiyondan zayıf bir bağışıklık sistemine kadar geniş hastalık yelpazesini tedavi etmek için uzun zamandır tıbbi olarak kullanılmaktadır. Daha yakın zamanlarda, çalışmalar sarımsakta yüksek prostat riskini azaltabileceğini ve genellikle prostat büyümesi ile ilişkili idrar yolu enfeksiyonlarını hafifletebileceğini göstermiştir. Prostat için bitkisel çözüm olarak bol bol sarımsak tüketilmesi önerilmektedir.

 • 2820 erkeğin beslenmesini karşılaştıran bir çalışma, düzenli olarak sarımsak yiyenlerin, hiç sarımsak yemeyen erkeklere kıyasla %28 daha düşük prostat adenomu riskine sahip olduğunu bulmuştur.
 • Çin’de yapılan ayrı bir çalışma, her gün en az 10 gram allium yiyen erkeklerin, az miktarda sarımsak yiyen erkeklere kıyasla prostat kanseri riskini yarıya indirdiğini buldu.

Prostata İyi Gelen Yiyecekler; Turpgil Sebzeler

Daha yüksek turpgil sebze alımı ile daha düşük prostat kanseri riski arasında bir bağlantı vardır. Brokoli, karnabahar, lahana ve lahana gibi turpgil sebzeler, sağlıklı hücreleri hasarsız bırakırken kanser hücrelerini hedef alan ve öldüren sülforafan adı verilen bir bileşen içerir. Kanserojenlerle savaşmaya yardımcı olan ve prostat kanseri riskini azaltabilen faz-2 enzimleri en iyi fitokimyasal azaltıcısı olarak adlandırılmıştır. Prostata iyi gelen yiyecekler listesinin ilk sırasında turpgil sebzeler yer almaktadır.

 • Brokoli, sülforafanın en iyi doğal kaynağıdır ve domates-brokoli kombinasyonunun, birlikte yenildiğinde tümörleri azaltmada daha etkili olduğu gösterilmiştir.
 • Bunlar farklı anti-kanser yolları üzerinde çalışır ve bu nedenle birlikte tüketildiğinde ek bir etki sağlar.

Ayrıca bolca su içilmesi gerekir, hareket etmek önemlidir. Her yemekten sonra yürüyüş yapmak iyi gelecektir.

Prostata hangi yiyecekler zararlıdır?
Erkeklerde bulunan prostat seviyesi arttıkça ve büyümeler fazlalaştıkça kişilerin hayatlarında zorluklar yaşamasına sebep olmaktadır. Bu gibi durumların kişinin başına gelmemesi amacıyla kişilerin hayvansal yağlardan, fazla yağ tüketiminden ve yağlı besinlerden, kızartmalardan ve kavurma gibi yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Bunların yanında şekersiz besinler ve yağsız süt ve süt ürünlerinin tüketimine ağırlık verilmelidir.
Prostata hangi bitki çayı iyi gelir?
Prostat rahatsızlığına sahip olan kişilerin ilk öncelikle işinde profesyonel bir hekime gözükmesi gerekmektedir. Hekiminin yazdığı ilaçları ve tedavi yöntemlerini eksiksiz bir şekilde uygulamalıdır. Aksi takdirde durum ciddileşebilmektedir. Bunun yanında kişiler doğal ürünlerle bu süreci hızlandırabilir. Bunlara bitki çayları da dahildir, bu çaylardan bir tanesi cüce palmiye çayıdır. Bu çay prostat için en yararlı ve ağrı kesici, büyüme seviyesinin düşürme görevi yapan çaydır.
Prostatı ne küçültür?
Prostatın boyutu kalıcı olmamakla beraber eğer kişiler dikkatli bir beslenme alışkanlığı edinirse küçülen bir hastalıktır. Prostatın küçülmesiyle beraber kişilerin yaşamsal faaliyetleri çok daha kaliteli olmaktadır. Prostatı küçültmeye yarayan besinler bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak domates, zerdeçal, nar, somon, yeşil çay, kabak çekirdeği, soya peynirini verebiliriz. Bu besinlerin tüketilmesiyle beraber kişiler çok daha rahat eder.
Prostata iyi gelen meyve ve sebzeler nelerdir?
Her konuda olduğu gibi prostatta da yararlı ve zararlı besinler bulunmaktadır. Prostat rahatsızlığı geçiren kişilerin her zaman yağlı yiyecekler, aşırı şekerli besinleri tüketmekten kaçınması gerektiği gibi, yediklerinde kendilerine faydalı olan besinler bulunmaktadır. Bu besin türlerini domates, nar, somon, yeşil çay, zerdeçal ve tofu gibi sıralayabiliriz. Bu besinleri tüketen kişiler prostat hastalığının belirtilerini çok daha az yaşamaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Prostat Tedavisi

Rahim Kanserine İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenmelidir?

Demir Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

Kusmaya İyi Gelen Yiyecekler | Ne İçilir?

Saç Bakımı Zeytinyağı Sarımsak

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.