Prostat Tedavisi | Prostata Kesin Çözüm Nedir?

08.09.2021
912
Prostat Tedavisi | Prostata Kesin Çözüm Nedir?

Prostat Tedavisi; Meniyi oluşturan sıvının bir bölümünü salgılayan prostat bir salgı bezidir, idrar torbasının altında yer alır. Erkeklerde testosteron ile birlikte aynı zamanda kadınlık hormonu olan östrojen de bulunmaktadır.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte testosteron hormonu azalır ve östrojen seviyesi artar, bu durum prostat büyümesine ortaya çıkarır. Prostat ergenlik dönemlerinde büyür, 25 yaşından sonra farklı şekillerde büyümeye devam eder.

Prostatın En Etkili İlacı Nedir?

Prostat tedavisinde kullanılan etkili ilaçlar tedavi edici bir etkiye sahip değildir hasta şikayetini azaltmaya yönelik uygulanır. Yaşanan tıkanmayı en hızlı şekilde rahatlatan alfa bloker adı verilen bir ilaçtır bunun dışında daha fazla büyüklüğe ulaşan hastalarda büyümenin durdurulması ve boyutun küçültülmesini sağlayan 5 alfa redüktaz inhibitörleri adı verilen grup kullanılır.

Sık tuvalete gitme ve aşırı aktif mesane tanısı konan hastalarda uygulanan prostat tedavisi yöntemine antikolinerjik grubu ilaçlar eklenir. İlaç tedavisine rağmen büyümenin devam etmesi halinde ameliyatlar geciktirilmemelidir aksi halde mesane taşı ve böbrek sorunları ortaya çıkar ardından hastada böbrek yetmezliği gelişir.

Prostat Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat tedavisi belirleyici olan unsur hastanın yaşadığı şikayetin derecesi ile büyümeden kaynaklanan fonksiyonel ya da fiziksel sorunlardır. Yaşanan ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, kanlı idrar, böbrek yetmezliği mesanede taş gelişimi prostat büyümesinde tedavi gerektiren durumdur.

Prostat tedavi süreci hastanın düzenli takip ve gözlem ile bekletilmesi şeklinde başlar, İlaç ile uygulanan medikal tedavinin şikayetleri azaltmaması durumunda cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

Prostat İçin Ne İyi Gelir?

Prostata iyi gelen birçok yiyecek ve besin grubu bulunmaktadır, selenyum içeren besinler son derece önemlidir. Meyve ve sebzelerin bir bölümünde, deniz ürünleri, sarımsak ve yumurta gibi besinlerde selenyum minerali oldukça bol bulunmaktadır. Selenyum içeren besinler ile beslenme şeklini benimseyen erkeklerde prostat kanseri riski yarı yarıya azalmaktadır.

Hücre sağlığı açısından gerekli olan mineral olan çinko içeren besinler kanser oluşumuna karşı prostatı korur. Çinko hücrelerin yaşamsal faaliyetlerine yardımcı olur, prostat dokusunun korunması bir düzgün işlemesi açısından önemlidir.

Aminoasitlerin gelişmesi ile oluşan proteinler gerek vücuttaki doku gerekse hücre yapılanması için büyük bir önem kazanır. Kırmızı et, yumurta ve süt gibi hayvansal kaynaklı yiyecekler yağsız protein kaynaklarıdır, aynı zamanda mercimek ve fasulye gibi bitkisel kaynaklı proteinler de prostat sağlığı açısından önemli etkiler gösterir.

Likopen içeren besinler hem kanser oluşma riskini azaltır hem de Prostat tedavisi içinde prostat sağlığını korur. Likopen dendiğinde akla ilk gelen domatestir dolayısıyla domates salçası, sosu ya da doğal ketçap gibi domates kaynaklı besinler tüketilmelidir. Aynı zamanda pembe renge sahip olan sebze ve meyvelerde de likopen içeriği bulunmaktadır.

Prostat sağlığı açısından gerekli olan protein gibi besin bileşenlerini içeren tam tahıllar zengin lif içeriğine sahiptir. Kanserli hücre ve tümörlerin büyümesini ve yayılmasını azaltan tam tahıllar prostat kanserine karşı da koruma sağlar.

Prostat Tedavisi; Prostata Evde Ne İyi Gelir?

Prostat tedavisi desteklenmesi için evde uygulanan tüketilen doğru besinlerin belirlenmesidir. Likopen açısından zengin olan domates, kanser önleyici özelliğe sahip olan zerdeçal, hem antioksidan hem de ellagitannin açısından zengin olan nar tüketilmelidir.

Prostat sağlığını destekleyen en önemli besin maddeleri ise omega-3 yağ asitleridir, omega 3 yağ asidi dendiğinde akla gelen ilk besin maddesi ise somon balığıdır. Birçok bakteri ve virüs yok eden yeşil çay aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek prostat kanseri başta olmak üzere birçok farklı kanser türü ile mücadele etmeyi sağlar.

İyi huylu prostat büyümesi başta olmak üzere kabak çekirdeğinin birçok hastalığa karşı faydası olduğu bilinmektedir dolayısıyla prostat tedavisinde evde uygulanan en iyi yöntem doğru beslenmektir.

Prostat Tedavisi; Prostat Kanseri Nedir?

Prostat bezi dokusunda gelişen kanser olan prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Çoğunlukla 65 yaşın üzerindeki erkeklerde rastlanan prostat kanserinde 50 yaşından itibaren risk artmaktadır.

Erken tanı sayesinde prostat tedavisi sonuçları çoğunlukla olumlu gelişir, prostat kanseri diğer kanser türlerine göre daha yavaş ilerler ancak daha değişken davranışlıdır.

Prostat Tedavi İle Geçer Mi?

Prostat tedavi ile iyileşmektedir. Kronik prostat iltihabında düzenli olarak kullanılan antibiyotik sayesinde koruma gerçekleştirilir. İyi huylu prostat büyümesinde tercih edilen yöntem cerrahi olmalıdır. Prostat kanserinde erken tanı önem kazanır, erken tanı sayesinde hastalar kanserden tamamen kurtulurken geciken hastalar uzun süreli prostat tedavisi sonrası normal yaşamına döner.

Prostat Büyümesinde Ameliyatsız Tedaviler Nedir?

İyi huylu prostat büyümesi çoğunlukla ilaç ya da cerrahi yöntemler kullanılarak prostat tedavisi yapılmaktadır. Son yıllarda mikrodalga enerji uygulayan yöntemler ile prostat büyümesine ameliyatsız tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.

Prostat Büyümesi Neden Olur?

Kesin nedeni bilinmemekle birlikte prostat büyümesinde yaşın rolü öne çıkmaktadır.

Prostat Büyümesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen prostat idrar yolu enfeksiyonları, idrarda kanama, mesane taşı ve böbreklerde fonksiyon bozukluğuna neden olur.

Prostat Belirtileri Nelerdir?

İdrarda şiddetin azalması, kesinti, çıkma, idrar kaçırma, ani sıkışma atakları ve idrar başlarken güçlük yaşanması sık rastlanan belirtilerdir.

İlginizi Çekebilir;

Prostata İyi Gelen Yiyecekler | Ne Seçilmelidir?

Erken Boşalma Tedavisi

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Rahim Kanserine İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenmelidir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.