Rahim Kanserine İyi Gelen Yiyecekler | Rahim Kanserine Hangi Bitki İyi Gelir?

14.01.2021
1.223
Rahim Kanserine İyi Gelen Yiyecekler | Rahim Kanserine Hangi Bitki İyi Gelir?

Hiçbir gıda insanları kansere karşı tamamen korumaz. Rahim kanserine iyi gelen yiyecekler terimi, insanların günlük öğünlerine eklediği takdirde gelişme riskini azaltacağını ifade etmektedir. Bu yiyecekler ne kadar erken tüketilmeye başlarsa kanserin gelişimi de o kadar azalacaktır.

Bu makalede en iyi kanserle savaşan gıdalar ve bu iddiaları destekleyen bilim açıklanacaktır. Güçlü antikanser özelliklere sahip gıdalar şunları içerir;

Elma

Elma umut verici antikanser özelliklere sahip polifenoller içerir. Bu nedenle Rahim Kanserine İyi Gelen Yiyecekler arasında ilk sıradadır.

 • Polifenoller, iltihaplanmayı, kardiyovasküler hastalıkları ve enfeksiyonları önleyebilen bitki bazlı bileşiklerdir.
 • Detaylı araştırmalar Polifenollerin kanser ile savaşan özelliklere sahiptir olduğunu bildirmiştir.
 • Örneğin, polifenol phloretin, bazı kanser türlerinde ileri evre hücre büyümesinde rol oynayan glikoz taşıyıcı 2 (GLUT2) adı verilen bir proteini inhibe eder.

Rahim Kanserine İyi Gelen Yiyecekler; Çilek

Meyveler, vitaminler, mineraller ve diyet lifleri bakımından zengindir. Bilim adamları, antioksidan özellikleri ve potansiyel sağlık yararları nedeniyle meyvelere çok fazla ilgi göstermektedirler. Rahim kanserine bitkisel çözüm olarak çilek ve türevleri tüketilebilmektedir.

 • Bir çalışma, böğürtlende bulunan bir bileşik olan antosiyani’nin kolon kanseri için biyobelirteçleri düşürdüğünü göstermektedir.
 • Başka bir çalışma, yaban mersininin anti-inflamatuar etkilerinin hayvanlar üzerinde rahim kanseri tümörlerinin büyümesini önleyebileceğini göstermektedir.

Turpgil Sebzeler

Brokoli, karnabahar ve lahana gibi turpgil sebzeler, C vitamini, K vitamini ve manganez dâhil olmak üzere yararlı besinler içerir. Turpgil sebzeler ayrıca antikanser özelliklere sahip bir bitki bileşeni olan sülforafan içerir. Bu nedenle ramin kanserine ne iyi gelir diye düşünenler sebzeleri öğünlerinden eksik etmemelidir.

 • Bir çalışma, sülforafanın kanser hücresi büyümesini önemli ölçüde inhibe ettiğini ve kolon kanseri hücrelerinde hücre ölümünü uyardığını göstermektedir.
 • Başka bir çalışma, soya fasulyesindeki bir bileşik olan genistein ile kombinasyon halinde olan sülforafanın rahim kanseri tümör gelişimini ve boyutunu önemli ölçüde inhibe edebildiğini göstermektedir.
 • Sülforafan ayrıca kanser gelişimi ile bağlantılı bir enzim olan histon deasetilazı da inhibe eder.
 • En iyi kanser önleyici etkiler için haftada 3 ila 5 porsiyon turpgil sebze önerilmektedir.

Rahim Kanserine İyi Gelen Yiyecekler; Havuç

Havuç, K vitamini, A vitamini ve antioksidanlar da dâhil olmak üzere birkaç temel besin içerir. Havuç ayrıca farklı turuncu renkten sorumlu olan yüksek miktarda beta-karoten içerir. Havuç, rahim kanserine iyi gelen yiyecekler arasında önemli rol oynamaktadır.

 • Son çalışmalar, beta-karotenin bağışıklık sistemini desteklemede hayati bir rol oynadığını ve bazı kanser türlerini önleyebileceğini ortaya koymaktadır.
 • Sekiz çalışmanın gözden geçirilmesi, beta-karotenin meme ve prostat kanseri riskinde bir azalmaya bağlı olduğunu göstermektedir.
 • Başka bir analiz, daha yüksek havuç tüketiminin mide ve rahim kanseri gelişme riskinin yüzde 26 daha düşük olduğunu göstermektedir.

Yağlı Balık

Somon, uskumru ve hamsi de dâhil olmak üzere yağlı balıklar, B vitamini, potasyum ve omega-3 yağ asitleri gibi temel besinler bakımından zengindir. Bir çalışma, besinlerini tatlı su balıklarıyla yüksek tutan kişilerin, tatlı su balıklarını düşük tutanlara göre kolorektal ve rahim kanseri için yüzde 53 daha düşük bir riske sahip olduğunu bulmuştur.

 • Başka bir çalışma, daha sonraki yaşamda balık yağı tüketiminin prostat kanseri için önemli ölçüde daha düşük risk ile bağlantıları olduğunu bulmuştur.
 • Son olarak, 68,109 kişiyi içeren bir çalışma, haftada en az dört kez balık yağı takviyesi tüketen kişilerin, rahim kanserine yakalanma olasılığının, olmayanlara göre yüzde 63 daha az olduğunu buldu.

Rahim Kanserine İyi Gelen Yiyecekler; Baklagiller

Fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller lif bakımından yüksektir, bu da kişinin rahim kanseri geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.  Yapılan 25 incelemenin meta-analizi, yüksek baklagil tüketimi ile düşük rahim ve kolorektal kanser riski arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir.

 • Fasulyedeki lif oranı rahim kanseri ve meme kanserini önemli ölçüde etkilemektedir ve kullanılması şiddetle tavsiye edilir.
 • Çalışma sonuçları, lifi yüksek besinler tüketen kişilerin, günlük lif alımını tamamlamayanlara oranla rahim kanseri geliştirme olasılığının yüzde 45 daha az olduğunu göstermektedir.

Takviyeler Ve İlaçlar

Yukarıda listelenen gıdalar günlük ürünler olmasına ve kolayca bulunabilmesine rağmen, bazı insanlar önemli diyet veya yaşam tarzı değişiklikleri yapmak istemeyebilir. Bu durumda, antikanser ve rahim kanseri önleyici bileşikler içeren birçok takviye ve ilaç vardır.

 • A, C ve E vitaminleri antikanser özellikleri ile dikkat çekicidir ve çoğu eczanelerde takviye olarak mevcuttur.
 • Phloretin, antosiyanin ve sülforafan gibi bu makalede listelenen bitki temelli bileşiklerin çoğu hap şeklinde üretilmektedir.
Rahim kanserine hangi yiyecekler iyi gelir?
Rahim kanseri kadınlara özgü bir hastalık olup genelde kadınların ileriki yaşlarında ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum kadınlarda regl kanı olarak dökülmeyen hücrelerin anormal bir şekilde çoğalmasından dolayı kişiler rahim kanserine yakalanabilmektedir. Bu durumda kişilerin doktor kontrolü altına alınmaları gerekir. Buna ek olarak kişiler doğal yollarla bu sürece destek verebilir. Kişiler elma, çilek, turpgil familyasına ait olan sebzeler, havuç, yağlı balık, baklagiller gibi besinleri tüketerek bu sürece destek verebilirler.
Kanser hastaları ne yememeli?
Kanser tedavisi başlı başına zor bir tedavidir. Bu süreçte kişiler ağır ilaçlar almasından dolayı midelerini ve bünyelerini çok daha fazla zorlamamaları kişiler için çok daha yararlı olacaktır. Kanser tedavisi gören kişilerin yiyip içtiklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Örneğin kişiler alkol veya sigara gibi ürünlerden uzak durmalıdır. Ayrıca şekerli yiyecekler, tatlı içecekler, pastane ürünleri gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.
Kanser hastaları ne yememeli?
Kanser tedavisi başlı başına zor bir tedavidir. Bu süreçte kişiler ağır ilaçlar almasından dolayı midelerini ve bünyelerini çok daha fazla zorlamamaları kişiler için çok daha yararlı olacaktır. Kanser tedavisi gören kişilerin yiyip içtiklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Örneğin kişiler alkol veya sigara gibi ürünlerden uzak durmalıdır. Ayrıca şekerli yiyecekler, tatlı içecekler, pastane ürünleri gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.
Kanser hücrelerini ne yok eder?
Günümüzde birçok kanser çeşidi bulunmakla beraber her birinin farklı yöntemde tedavileri olmaktadır. Tedaviler kişilerin kanser seviyelerine göre de değişim gösterebilmektedir. Günümüzde kanseri tedavi edecek çeşitli modern tıp teknikleri bulunmaktadır. Bunlar; kemoterapi, radyoterapi ve immunoterapi gibi çeşitli tedavilerdir. Bu yöntemler sayesinde kişilerin vücutlarında bulunan proteinler aktifleştirilir ve bu sayede kanser hücreleri yok edilmektedir.
Rahim ağzı kanseri kaç yılda öldürür?
Günümüzde gelişen modern tıpla beraber neredeyse her hastalığa bir çözüm bulunmuştur. Erken teşhisle beraber de kişilerin iyileşme süreçleri oldukça kısalmaktadır. Bu sebeple kişilerin ölmeleri hakkında bir netlik yoktur. Önemli olan yaşama dair olan inançlarını kaybetmeden gerekli tedavilerini almalarıdır. Bu sayede kişiler rahim ağzı kanserini yenerek sağlıklı yaşamlarına geri dönebilmektedir. Rahim ağzı kanseri ortalama olarak 13 kişiden 3’ünde ölümle sonuçlanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen Yiyecekler

Prostata İyi Gelen Yiyecekler | Ne Seçilmelidir?

Pankreasa İyi Gelen Yiyecekler | Ne Onarır?

Prostat Tedavisi

Balık Yağının Cinselliğe Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.