Doğal Sağlık

Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler | Kemik Erimesini Önlemek İçin Ne Yemeliyiz?

14.01.2021
858
Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler | Kemik Erimesini Önlemek İçin Ne Yemeliyiz?

Osteoporoz, kemik kalitesinin ve yoğunluğunun hızla azaldığı, diğer adı ile kemik erimesi hastalığıdır. Bu tıbbi durumda, kemikler daha kırılgan ve yumuşak hale gelir. Kemikler zayıflar, çünkü yoğunluklarını hızla kaybederler. 40-45 yaş üstü Asyalı ve beyaz kadınlarda kemik erimesinin gelişme riski daha yüksektir. Kemik erimesi için diğer çeşitli risk faktörleri arasında kişisel özellik ve aile geçmişi, vücut tipi ve cinsiyet bulunur. Yoga, kemiklerin güçlendirilmesine yardımcı olan kemik erimesi ile ilgili vücut ağrılarından kurtulmanın en etkili yoludur. Ancak, kemik erimesine iyi gelen yiyecekler in sınırsız fayda sağladığı da inkâr edilemez bir gerçektir.

Süt Ürünleri

Süt, bebeklikten itibaren günlük içeceklerimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Bunun nedeni, sütün vücudun düzgün çalışması için gerekli olan hayati mineraller ve besinlerle dolu olmasıdır. Bunun dışında, süt zengin bir kalsiyum kaynağıdır.

Kalsiyum, vücudun kemik oluşumu için ihtiyaç duyduğu temel besindir; ayrıca kemikleri güçlü kılar. Vücudumuzun kalsiyum ihtiyacı sütle karşılanmazsa, kemiklerin kalsiyumunu kullanır. Bu nedenle, sütün her gün tüketilmesi, kemik erimesi için bir çeşit önleyici olarak zorunludur.

 • Süt sade olarak tüketebilir veya muhallebi, smoothielere eklenebilir.
 • Günde iki kez bir bardak süt içmek kemik erimesi riskini azaltır; ayrıca birçok sosta veya muz kokteyli şeklinde de tüketilebilir.

Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler; Balık

Balık yemek, çok fazla mineral ve besin maddesi ile zenginleştirildiği için kemik erimesi riskine karşı çok yararlıdır. Somon ve diğer yağlı balıklar kemik gelişimi için gerekli besinlerden oluşur. Kemiklerde kalsiyum oluşumuna yardımcı olan D vitamini içerirler. Bu nedenle, balıklar, günlük yiyeceklere dâhil edilirse, osteoporoz durumunun iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

 • Özellikle Somon, ton balığı, uskumru ve sardalye gibi balıklar da zengin bir kalsiyum kaynağıdır.
 • Haftada 2 kez tüketilmesi önerilmektedir.

Meyveler

Meyveler, vücudun ihtiyaç duyduğu farklı vitaminleri sağladıkları için vücut için çok sağlıklı bir seçenektir. Kemik erimesine iyi gelen yiyecekler listesinin başında ananas, çilek, portakal, elma, muz ve guava gelir. Vücudunuzu osteoporozdan koruyan C vitamini ile doludurlar.

 • Meyveleri bir bütün olarak yiyebilir veya mango suyu, portakal suyu, karışık meyve suyu şeklinde tüketebilirsiniz.
 • Her gün az miktarda ananas, portakal ve elma gibi meyveler sizi kemik erimesi hastalığından koruyacaktır.
 • Ayrıca vücudunuzun kalsiyum ihtiyacında önemli rol oynarlar.
 • Meyveler, vücudumuzun vitamin gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olacak meyve suyu veya smoothie olarak, herhangi bir biçimde tüketilebilir.

Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler; Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler yemek sağlıklı, formda bir zihin ve beden için uygundur. Sebzeler bize vücudun düzgün işleyişinden ve büyümesinden sorumlu birçok mineral ve besin sağlar. Pancar, lahana, karnabahar ve bamya gibi bitkiler kemik sağlığı için mükemmeldir…

 • Diğer taze sebzelerin yanı sıra, ıspanak, hardal yeşillikleri ve şalgam, brokoli ve lahana yeşillikleri gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler kemik erimesine iyi gelen şeyler arasındadır.
 • Kalsiyum sağlarlar ve kemikleri daha güçlü tutarlar.
 • Günlük yemeğinize ıspanak, Brokoli, lahana ekleyebilirsiniz.
 • Günde bir kez yapraklı sebzeler yemek, kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Patates

Kemik erimesi için bitkisel çözüm kesinlikle patatestir. Kalsiyum ve d vitamini bakımından oldukça zengin olsalar da daha az bilinirler. Magnezyum eksikliği, D vitamini dengenizi bozabilir. Potasyum, diğer yandan, vücudunuzdaki asitleri nötralize edebilir, aksi takdirde kalsiyumu kemiklerden dışarı doğru süzebilir. Bu nedenle patates yemek oldukça önemlidir.

 • Hem tatlı hem de beyaz patatesler zengin magnezyum ve potasyum kaynağıdır.
 • Sağlık değerini korumak için yağda kızartmak yerine onları haşlayarak veya fırında pişirmek daha sağlıklıdır.

Turunçgiller

Herkes turunçgillerin mükemmel bir C vitamini kaynağı olduğunu bilir. Ancak C vitamininin kemik erimesini önlemede büyük bir rol oynadığını fark etmemiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, C vitamininin kemik ve kıkırdağın fibröz kısmı olan kollajen üretimi için gerekli olmasıdır.

 • C vitamini, pürüzsüz ve genç görünümlü bir cilt de dâhil olmak üzere birçok şey için çok önemlidir.
 • Sadece bir greyfurt veya portakal günlük kemik ihtiyacınızı karşılar.

Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler; Badem

Badem sadece kalsiyum ve potasyum bakımından zengin değil, aynı zamanda son derece çok yönlüdür ve yemeklere dâhil edilmesi kolaydır. Bir avuç dolusu atıştırmalık olarak yenebilir, salatalar için gevrek olarak doğranabilir, kızartılabilir veya tam tahıllı ekmek ile tüketilebilir. Kemik erimesine ne iyi gelir sorusunun cevabı kesinlikle badem ve zengin yağlarla dolu kuruyemişlerdir.

 • Badem, kemik erimesine iyi gelen yiyecekler listesinin en başında yer alır.
 • Günde bir avuç yenmesi tavsiye edilir (10-12 adet).
 • Salatalar ve yoğurtlarda da tüketime uygundur.
Kemik erimesi için ne yemeli?
Kemik erimesi yaşayan kişiler, belirli ürünleri tüketmeli. Bunlar süt ve süt ürünleridir. Süt ve süt ürünleri içerisinde kalsiyum bakımından zengin mineraller bulunduğu için kemik erimesine fayda sağlar. Bununla beraber yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemiş, D vitamini içeren gıdalar da kemik erimesinden korunmak adına tüketilmesi önerilir.
Kemik erimesinde ne yememeli?
Kemik erimesine önlemek için belirli besinler tüketildiği gibi belirli besinlerden de kesinlikle uzak durulması gerekir. Çay, kahve gibi içeceklerden uzak durulmalı. Sigara, alkol tüketimi de kesinlikle sona ermeli. Kemik erimesi yaşayan biri sürekli olarak çay, kahve ya da kafein bulunan ürünler tükettiği takdirde yan etkileri görülebilir. Bunun dışında süt ve süt ürünleri aynı zamanda yeşil sebzeler tüketilmeli.
Kemik erimesi olanlar ne yapmalı?
Kemik erimesi yaşayan kişiler kalsiyum alımını önemsemeli. Günlük yeterli miktarda süt ve süt ürünleri tüketilmeli. Kesinlikle sigara ya da alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalı. Günlük yaşamda egzersiz olarak Fiziksel aktiviteler yerine getirilmeli. Ve bol bol su tüketimi de verilir.
Kemik erimesi tamamen iyileşir mi?
Kemik erimesinin tamamen iyileşmesi mümkündür. Tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bununla beraber verilmesi mümkündür. Tıbbi tedavide gerçekleşebilir. Kişi ev içerisinde kendi yaptığı doğal yöntemlerle de kemik erimesini önlemektedir. Yan etkileri oluşmaz. Ancak sinsi hastalık olarak kabul edilir. Kemik erimesinin belirtileri görülmeye başladığı anda önlem alınmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılması mümkündür.

İlginizi Çekebilir;

Enginar Yağı Faydaları

Vitamin Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

Portakal Yağı

Diş Etine İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yemeli?

Ananas Cinselliğe Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.