Vitamin Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler | Vitamin Eksikliği İçin Ne Yemeli?

14.01.2021
715
Vitamin Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler | Vitamin Eksikliği İçin Ne Yemeli?

Vitamin eksikliğine iyi gelen yiyecekler: Vitamin eksikliği, vücut için gerekli olan vitaminlerin eksik olması anlamına gelmektedir. Vitaminde bulunan eksiklik birçok hastalığa ve rahatsızlığa yol açmaktadır. Ancak vitamin eksikliğine iyi gelen yiyecekleri tüketerek sağlığınız için oluşan riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Mantar

Vitamin Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

Vitamin eksikliğine ne iyi gelir? Özellikle hayvansal besinlerde bulunan mantar B12 açısından zengin bir besindir. Harika lif ve protein kaynağıdır. B, potasyum, selenyum, D vitamini gibi birçok açıdan vücuda katkı sağlar. İçerisinde bulunan antioksidan maddesiyle birlikte yabancı etkilere karşı koruma sağlar. Çeşitli kalp rahatsızlıklarını önler. D vitamini sayesinde kemik ve kaslarınızı güçlendirerek kalsiyum emilimini gerçekleştirir. Hem bedenen hem de psikolojik olarak fayda sağlayan mantarlar vitamin eksikliği için iyi gelen besinler arasındadır.

 • Mantarı sote şeklinde tüketebilirsiniz.
 • Haşlayarak çorbasını yapabilirsiniz.
 • Haftada 2 3 tüketmeniz önerilir.

Vitamin Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler; Balık

Vitamin Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

Vitamin eksikliğine iyi gelen yiyecekler: Hem omega3 hem de B12 bulunduran balık vücuda birçok fayda sağlar. Unutkanlığı ve hafızayı güçlendirerek vücuttaki vitamin eksikliğini en az düzeye indirir. Vücuttaki direnci arttırarak, çeşitli enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Beyin ve hücrelerin gelişimi için önerilen yiyecekler arasındadır. A, D, selenyum, çinko gibi vitaminler çeşitli hastalıkların önüne geçerek zengin bir mineral deposu sağlar. Uskumru, alabalık, ton, sardalye, hamsi gibi çeşitleri bulunmaktadır. Vitamin eksikliği sorununu balık tüketerek tamamlayabilirsiniz.

 • Izgara tercih edilmez.
 • Fırında tüketin.
 • Haftada 3 4 kez yiyebilirsiniz.

Yumurta

Vitamin eksikliği nasıl geçer? A, D, lutein, çinko ve zeaksantin gibi minerallere sahip olan yumurta sofraların sevilen yiyeceklerden biridir. Vitamin eksikliği için önerilen faydalı besinlerden biridir. İçerisinde bulunan protein sayesinde dokular onarılarak yenilerini oluşturur. Kas ve kemik sağlığını güçlendirerek güçlü bir antioksidan etkisi sağlar.  Aynı zamanda kolin maddesi beyin sağlığı ve gelişimi açısından faydalıdır. Vücuda selenyum ve E vitamini katkısı sağlar. Bulunan demirle beraber kansızlığı önleyerek hücrelere oksijen gitmesini sağlar. A vitamini ile birlikte sağlıklı gözler oluşturur. Folat maddesi ile birlikte hücrelerin korunmasını sağlar.

 • Günde 1 2 yumurta tüketin.
 • Haşlama şeklinde yiyebilirsiniz.
 • Kızartma pek önerilmez.

Vitamin Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler; Kırmızı Et

Vitamin ve mineral kaynağı olan kırmızı et B12, demir, çinko,  Biotin ve Tiamin konusunda oldukça fayda sağlayan bir üründür. Beslenme yetersizliklerinin önüne geçerek B grubu vitaminleri açısından destek sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek zeka gelişimini desteklemektedir. Vitamin eksikliği için enzim ve hormonların üretilmesini sağlamaktadır. Kemik ve kasları güçlendirerek hastalıkların önlenmesi için tüketilmesi gereken ürünlerden biridir.

 • Eti fazla tüketmeyin.
 • Haftada 1 veya 2 kez yemelisiniz.
 • Fazla et tansiyona neden olur.

Portakal

Vitamin Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

Vitamin eksikliği için bitkisel çözüm: Potasyum, karoten, magnezyum ve C vitamini deposu olan portakal insan sağlığına birçok faydada bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidan ve detoks etkisi bulunmaktadır. Kan basıncını düzenleyerek vitamin eksikliği problemine engel olmaktadır. Kalp sağlığını ve kolesterol dengelerini korur. Özellikle C vitamini eksik olan kişiler portakal tüketmelidir.

 • Portakalı sıkarak suyunu içebilirsiniz.
 • Bitki çayı şeklinde karıştırarak için.
 • Taze bir şekilde haftada 3 kez tüketebilirsiniz.

Vitamin Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler; Ispanak

Vitamin eksikliğine iyi gelen şeyler:A, K ve C vitaminleri bulunduran bir yiyecek olan ıspanak her evin olmazsa olmaz ürünlerden biridir. Vitamin eksikliği riskini gidererek çeşitli hastalıklardan korumaktadır. Magnezyum sayesinde metabolizmayı hızlanmaktadır. A vitamini göz sağlığını koruyarak güçlendirmektedir. Karaciğeri temizleyerek damar tıkanıklıklarının önüne geçmektedir. Kemik erimesinin önüne geçerek vitamin eksikliğini gideren besinler arasındadır.

 • Yıkayıp çiğ olarak tüketin.
 • Haşlama yapıp suyunu içebilirsiniz.
 • Salatalarda kullanabilirsiniz.

Peynir

B12 açısından zengin bir ürün olan peynir kalsiyum ve protein açısından fayda sağlamaktadır. Kemik erimesinin önüne geçerek, kemik yapısını güçlendirmektedir. Sinir sistemi ve hafızaya iyi geldiği bilinmektedir. Damar tıkanıklığına iyi gelerek hücreleri yenilemektedir. Magnezyum ve demir açısından katkı sağlayarak vitamin eksikliği hastalığını gidermektedir. Sindirim sisteminin dengeli çalışmasını desteklemektedir.

 • Günde 1 dilim peynir tüketin. Fazlası kolesterol arttırır.
 • Fazla peynir kolesterole neden olur.
 • Salatalarla beraber yiyebilirsiniz.

Brokoli

Vitamin eksikliğine iyi gelen yiyecekler: İçerisinde bulunan B12 sayesinde birçok hastalığı önler. Brokoli, sağlık açısından oldukça önemli bir besindir. Eksik olan vitaminleri tamamlayarak mineral açısından katkı sağlar. Demir, fosfor ve selenyum açısından önemlidir. Vitamin eksikliği sorununa fayda sağlar.

 • Çiğ olarak tüketebilirsiniz.
 • Günde 1 2 defa tercih edin.
 • Suyunu içebilirsiniz.
Vitamin Eksikliğine Ne İyi Gelir?
Hücrelerin sağlığı ve işleyişi için hayati öneme sahip olan organik besinler vitaminlerdir. Vücudun ihtiyacı olan vitaminleri almak için dengeli beslenmek önemlidir, vitamin eksikliği vücudu hastalıklara karşı savunmasız kılar ve bu yüzden ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Vitamin eksikliği çoğunlukla gıda takviyesi ve doktor tarafından önerilen vitamin destekleri ile ortadan kaldırılır.
D Vitamini Seviyesi Nasıl Yükseltilir?
Vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini gereksinimini karşılamak için en iyi kaynak güneştir. Dışarıdan takviye olarak D vitaminin alımında sınır vardır. D vitamini güneş ışınları dışında en fazla somon, uskumru ve sardalya gibi yağlı balık çeşitleri ile yumurta sarısında bulunur. D vitaminin eksikliğinin önleyebilmek için güneş ışınlarının dik geldiği saatler 15 ile 30 dakika arası güneş ışığı takviyesi almak gerekir.
D Vitamini Seviyesi Nasıl Yükseltilir?
D vitamini eksikliğinde en iyi kaynak kesinlikle güneş ışığıdır ancak bunun yanı sıra içeriğinde D vitamini olan besinleri tüketmek de faydalıdır. Süt ve süt ürünleri, tereyağı, yağlı balık çeşitleri, karaciğer, yumurta sarısı, mantar, tatlı patates, maydanoz, yulaf, ısırgan otu, balık yağı, yonca, peynir, yoğurt, kefir D vitamini içeren yiyecekler arasında yer almaktadır.
B12 Eksikliğine Hangi Gıdalar İyi Gelir?
B12 vitamini hayvansal ürünlerde bulunmaktadır, içeriğinde B12 vitamini çok yüksek olan gıdalar mercimek, brokoli, pancar, ıspanak, taze fasulye, bezelye, barbunya ve maydanozdur. Badem fındık gibi birçok kuruyemiş ile kuzu etin, karaciğer ve böbrek B vitamini açısından oldukça yüksek gıdalardır. İstiridye, sardalya, sığır eti, güçlendirilmiş tahıl, ton balığı, somon, yoğurt ve peynir ile yumurta iyi bir B12 vitamini deposudur.

İlginizi Çekebilir;

Demir Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

Kemik Erimesine İyi Gelen Yiyecekler

Östrojen Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler | Ne Tüketilir?

Enginar Yağı Faydaları

Balık Yağı Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.