Doğal Sağlık

Egzamaya İyi Gelen Yiyecekler | Egzaması Olanlar Ne Yemeli?

14.01.2021
873
Egzamaya İyi Gelen Yiyecekler | Egzaması Olanlar Ne Yemeli?

Egzamaya iyi gelen yiyecekler konusuna geçmeden önce, bu hastalığın ne olduğunu tanımlamalıyız? Egzama günümüzün en sık rastlanılan hastalıklarından biridir. İleriki süreçlerde, insanlarda daha fazla görüleceği uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Atopik dermatit adıyla da geçen egzama, ciltte kaşıntıya ve kuruluğa neden olan bir deri hastalığıdır. Kimi zaman da kabarcık kabarcık görüntüler, kırmızı noktalı izler şeklinde ortaya çıkar.

Vücudun protein direnci kırılırsa, egzama oluşmaya başlar. Aşırı temizlik hastalığına, genetiğe, alerjiye bağlı olan bağışıklık direncinin düşmesine, çevresel faktörlere göre çeşitli egzama türleri vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir.

Egzama için bir doktora görünmek elzemdir. Fakat, egzamaya iyi gelen yiyecekler de, alternatif olarak tüketilebilir. Bunların birçoğu vücudun ilgili bölgesindeki yaraya sürülerek kullanılır. Bazıları da küvette kür şeklinde uygulanır. Egzama için kullanılan yiyeceklerin her biri, kendi içlerinde de güçlü özellikleri olan bitkiler olarak bilinmektedirler. Bu yiyeceklerden başlıcaları şunlardır:

Egzamaya İyi Gelen Yiyecekler; Aloe Vera

Aloe vera bitkisi birçok cilt hastalığına iyi gelmektedir. Bitkinin içindeki jelde birtakım enzimler yer almaktadır. Bu jel, egzama için bitkisel çözüm sağlar.

Egzama tedavisinde kullanılan bu bitki, her türlü cilt tipi için güvenlikle kullanılabilir. Aloe vera, hastalık taşıyan ciltle aşağıdaki şekilde terkip edilmelidir:

 • Evde aloe vera yetiştirmek gereklidir.
 • Aloe veralar bol bol olduğu zaman, birini kesmek ve yarmak gereklidir.
 • Yardıktan hemen sonra, kurumadan ilgili yerlere sürmek gereklidir.

Bu yönde, egzamanız hangi bölgedeyse ve boyutu neyse, ona göre aloe vera yetiştirmeniz isabetli olacaktır. Aloe vera sadece egzama için değil, ciltle ilgili birçok problem için size fayda sağlayacak güçlü bir bitkidir.

Egzamaya İyi Gelen Yiyecekler; Salatalık

Egzamaya ne iyi gelir diye sorduğumuzda, alacağımız cevap salatalık olacaktır. Salatalık, iyi bir nemlendirici özelliği taşır. Özellikle, suyu vücuttaki kimi yaralar için çok yaralıdır. Bu anlamda, egzama için de kullanışlıdır.

Salatalık, tedavi için şu şekilde kullanılır:

 • Kabuklarını kesmeden, salatalıkları daire şeklinde doğrayın.
 • Daha sonra, onları buzla doldurulmuş bir kapta, 30 dakika bekletin.
 • Ardından, eriyen buzları süzün, soğuk salatalıkları egzamanın olduğu bölgede iyice gezdirin.

Yulaf Tozu

Egzama nasıl geçer diye sorduğumuzda, bunun için yulaf tozu iyi bir seçenek olacaktır. Fakat, yulaf tozu, egzama için iki şekilde kullanılabilir:

 • Birincisi, banyosunda küvet sistemi olanlar içindir. Zira, küvet ılık suyla doldurulur. Ardından, iki su bardağı yulaf tozu içine dökülür. Yarım saat kadar küvette oturulur.
 • İkincisi, küveti olmayan evlerdeyse, bir kovaya su konulur. İçine iki bardak yulaf tozu atılır. Bununla vücut silinir. Bu işlem hemen hemen her gün yapılır.

Zerdeçal

Egzamaya iyi gelen şeyler denildiğinde, seçilen yiyeceklerden biri de zerdeçal olacaktır. Zerdeçala rengini veren kurkumin pigmenti, egzama için de yarar sağlayacaktır. Zerdeçal güçlü bir baharat olup, terkibi ona göre yapılacaktır.

Kullanımı ise şu şekilde olmaktadır:

 • Egzamanızın büyüklüğüne göre, her yarım çay kaşığı zerdeçala biraz süt karıştırılır.
 • Karışım macun kıvamına getirilir. Ardından, ilgili bölgeye sürülür.

Egzamaya İyi Gelen Yiyecekler; Doğal Elma Sirkesi

Egzamaya iyi gelen yiyecekler içinde doğal elma sirkesi de vardır. Özellikle, organik olması gereken sirkeyi, cildinizde hastalıklı olan yere sürmeniz gereklidir. Doğal elma sirkesinin kaşıntıyı giderdiği de bilinmektedir. Bitkinin egzama için kullanım şekli şöyledir:

 • Doğal elma sirkesi biraz seyreltilir.
 • Egzamanın olduğu bölgeye sürülür.

Kekik

Kekik güçlü bir bitki olup, antiseptik özellikler taşır. Egzamaya karşı da önerilen yiyecekler arasındadır. Kekik, egzama için şu şekilde kullanılır:  

 • Yabani kekiği kaynatıp, günde bir defa içmelisiniz
 • Ayrıca, iki su bardağı kurutulmuş yabani kekiği küvetinize doldurduğunuz ılık suya koyup, içine yarım saat kadar oturabilirsiniz.
 • Küvet sisteminiz yoksa, iki bardak kekiği ılık su koyduğunuz kovaya atınız. Bu karışımla egzamalı olan bölgeyi siliniz. İşlemi hemen hemen her gün yapınız.

Dut Kurusu

Dut kurusu, özellikle el ve ayak için, egzamaya iyi gelen yiyecekler arasındadır. Bu yiyecek, egzama için kaynatılarak kullanılır. Yapılışı şu şekildedir:

 • Yarım litre klorsuz olan suya bir avuç dut kurusu konulur, kaynatılır.
 • Su ateşten alınır. Biraz soğutulur. Ardından eller ve ayaklar bu suda on-on beş dakika kadar bekletilir.
Egzamaya hangi ilaç iyi gelir?
Egzama tedavisinde egzamanın derecesine göre belirli ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar kesinlikle doktor kontrolünde uygulanmalı. Jel, krem ya da bölgedeki egzamaya göre herhangi bir ilaç kullanımı egzamanın artmasına sebep gösterir. Doktor kontrolünde olduğunuz takdirde kullanılması gereken kremler ve losyonlar düzenli olarak uygulanabilir.
Egzama hastalığı olanlar ne yememeli?
Egzama hastalığı olan kişiler belirli ürünleri tüketmemeli. Bu ürünler tüketildiği takdirde egzamanın artması mümkündür. Aynı zamanda alerjik reaksiyon olarak da yer edinir. Buğday, soya, ceviz, kaju, greyfurt, inek sütü ve yer fıstığıdır. İçerisinde asidik mineraller bulunduğu için egzamayı tetikler.
Eldeki egzamaya hangi sabun iyi gelir?
Elde ya da vücudun herhangi bir yerinde egzama bulunduğu takdirde bıttım sabunu kullanılabilir. Bıttım sabunu, bıttım yağ ile birlikte yapılır. Tercihan yabani fıstık yağı ya da menengiç yağı da içeriğinde kullanılır. Egzama, mantar ya da saçtaki saçkırana iyi gelmesi adına tercih edilir.
Egzamayı tetikleyen gıdalar nelerdir?
Egzamayı artıran ve çoğalmasını sağlayan belirli gıdalar bulunur. Bu gıdalar egzamayı tetiklediği gibi kesinlikle tüketilmemeli. Yer fıstığı, buğday, fındık, soya, süt, yumurta, balık ve kabuklu deniz ürünleridir.

İlginizi Çekebilir;

Bebeklerde Egzama | Bebeklerde Alerjik Egzama Tedavisi

Egzama Tedavisi

Egzamaya İyi Gelen Doğal Yağlar

Egzama Nasıl Geçer?

Aloe Vera Zayıflama Çayı | Aloe Vera Çayı İle Kilo Verme

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.