Doğal Sağlık

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler | Reflüyü Hemen Ne Geçirir?

14.01.2021
728
Reflüye İyi Gelen Yiyecekler | Reflüyü Hemen Ne Geçirir?

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) sindirim sisteminin en sık görülen bozukluklarından biridir. En tipik iki belirti mide ekşimesi ve mide içeriğinin boğazın arkasına regürjitasyonudur, ancak GÖRH sadece ağızda yanma ve ekşi bir tat değildir. Türkiye’de her yıl milyonlarca doktor ziyaretine ve hastaneye yatışa neden olmaktadır. En çok korkulan komplikasyon kanserdir. Reflüye iyi gelen yiyecekler ile kendimizi tedavi etmemiz mümkündür.

Asit sürünmeye devam ederse, özofagusunuz iltihaplanabilir ve özofajite neden olabilir. Özofajit, daha sonra adenokarsinoma (bir tür kanser) dönüşebilen prekanseröz bir durum olan Barrett özofagusuna dönüşebilir. Tüm bunları önlemek için, ilk etapta asit reflüsünü önlemeliyiz.

Papaya

Papaya adı verilen meyvenin enzimini sindirilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmaya göre, bu meyvede bulunan proteolitik enzimler ve lif içeriği de “fermantasyonun en önemli ürünü” olan kısa zincirli yağ asitlerinin en iyi kaynağıdır. Reflüye ne iyi gelir diye düşünenler papaya meyvesini bolca tüketmelidir.

 • Meyve salatalarına eklenebilir.
 • Bal ve limon sıkılarak olduğu gibi tüketilebilir.

Aloe Vera Suyu

İnsanlar bu yeşil bitkiyi en eski zamanlardan beri iyileştirici bir madde olarak kullandılar. Cilt tahrişleri, yanıklar, kabızlık ve Tip 2 diyabetin yanı sıra gastrointestinal reflü bozuklukları için geleneksel tıbba yöneliyorlar.  Detaylı incelemelere göre aloe vera suyunun ” anti-enflamatuar özelliklerinin reflü nedeniyle özofagustaki iltihaplanmayı hafiflettiği öne sürülmüştür. Reflü için bitkisel çözüm arayanlara en iyi alternatif seçenek aloe veradır.

 • Evde yetiştirerek suyunu tüketmek mümkündür.
 • Eczaneler, aktarlar ve büyük marketlerden kolaylıkla temin edilebilmektedir.

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler; Muz

Düşük asit içeriğinin yanı sıra, muzların reflü rahatsızlığı hafifletebileceğini, çünkü tahriş olmuş özofagus astarına yapışabileceği bilinmektedir. Sindirim bağlantısı, yeşil muz unundan yapılan glutensiz makarna ile beslenmeyi desteklemektedir. Reflüye iyi gelen yiyecekler arasında mutlaka tüketilmesi gerekenler muz vb. ‘dir.

 • 2012 çalışmasına göre çölyak hastalığından (sindirim ve otoimmün bozukluk) muzdarip olanlara yardımcı olmuştur.
 • Araştırmacılar, muz unu makarnalarının bağırsak düzenliliğine ve fermantasyonuna yardımcı olabilecek yüksek miktarda dirençli nişasta içerdiğini belirtmektedir.

Tarçın Sakızı

Tarçın Sakızı, tükürük üretimini artırabilir, mide asidini ve reflüyü nötralize edebilir özelliği ile bilinmektedir. Bu aynı zamanda tahriş edici asidi özofagustan daha hızlı hareket ettirebilen daha sık yutma ile sonuçlanır. Reflüye iyi gelen şeyler arasında tarçınlı sakız mutlaka kullanılması gerekenler arasındadır.

 • Alman bilim adamları ayrıca tarçının anti-inflamatuar etkilere sahip olduğunu bildirmektedirler.
 • Reflüyü tetikleyeceği için nane aromalı sakızlardan ve şekerlerden uzak durulması önerilmektedir.

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler; Sebzeler

Asit reflü ile sonuçlanma eğiliminde olan birincil besin elementleri yağ ve şekerdir. Sebzeler her ikisinde de doğal olarak düşüktür, bu da onları GÖRH’DEN muzdarip olanlar için mükemmel bir seçim haline getirir. Ek olarak, bu gıdalar asit bakımından düşük olduğundan, yemek borusunun astarını yatıştırıcı özellikleri ile bilinmektedirler. Sebzeler, reflüye iyi gelen yiyecekler için önemli rol oynar.

 • Bununla birlikte, bazen sebze yeme şeklimiz hazımsızlığa neden olabilir.
 • Örneğin, yüksek yağlı kızartma ve peynirli bir salata yemek reflü semptomlarına neden olabilir.
 • Ayrıca, çok fazla çiğ sebze yemek sindirimi zorlaştırmaktadır.
 • Buğulanmış sebzeler yemek veya zeytinyağlı salata yemek, reflü semptomlarını azaltabilir.

Zencefil

Reflüye ne iyi gelir diye düşünmek söz konusu olduğunda, zencefil zamana meydan okuyan bir bitki çeşididir. İnsanlar birçok sindirim rahatsızlıklarını tedavi etmek için binlerce yıldır zencefil kullandılar. Zencefil kökü, mide rahatsızlığını gidermek için mükemmel anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 • Bununla birlikte, annelerimiz karın ağrımız olduğunda zencefilli gazoz verirken haklıydı ancak, zencefil çayı reflü için daha iyidir.
 • Zencefilli gazozdaki karbonasyon ve şeker GÖRH semptomlarını şiddetlendirebilir.
 • Neyse ki, zencefil çayı lezzetlidir ve evde yapmak çok kolaydır.
 • Sadece çiğ zencefili ezin, üzerine kaynar su dökün ve demlenmesini bekleyin.

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler; Meyveler

Reflü için iyi olan bir başka gıda kategorisi meyvedir. Ancak, seçici olmanız gerekir. Muz ve kavun gibi meyveler düşük PH’A sahiptir. Bunları yemek, midenizdeki aside karşı koymanıza yardımcı olabilir ve asit reflü etkisini yatıştırır.

 • Portakal veya greyfurt gibi turunçgillerden kaçındığınızdan emin olun.
 • Bu meyveler daha asidiktir ve birçokları asit reflüsünü tetikleyebilir.
 • Ek olarak, bazı insanlar için, tüm meyveler asit reflü semptomlarını tetikleme potansiyeline sahiptir.
 • Herkes farklı olduğu için, anahtar kendi bedeniniz için neyin en iyi olduğunu öğrenmektir.
Reflüye süt iyi gelir mi?
Reflü rahatsızlığı yaşayan kişiler, belirli ürünleri tükettikleri takdirde bu rahatsızlıkları zamanla azalmaya başlar. Reflü hastalığını önlemek için süt önerilir. Mide içeriğinin yemek borusu aralıklı ve sürekli geçişle birlikte ağrı, yutmada güçlük yaşar. Ancak süt tüketildiği takdirde bu ağrı azaldığı gibi yutmada güçlük belirtileri, daha az seviyelerde olur.
Reflüye iyi gelen içecekler nelerdir?
Reflüye iyi gelen bitki çayları papatya çayı, karaağaç çayı, zerdeçal, havuç çayı meyan kökü çayı şeklinde yer edinir. Karaağaç çayının ne kadar kullanılacağı hakkında kesinlikle bir doktor onayı alınmalıdır. İçecekler tercihan günlük çay tüketimi adına da tercih edilebilir. Tercihen de sabah kahvaltısında ve gece uyumadan önce de tüketilmesi mümkün.
Reflüye iyi gelen meyveler nelerdir?
Reflü rahatsızlığında midenin yumuşatılması ve daha sağlıklı olabilmesi adına meyve tüketimi en önemli detaylardır. Burada belirli meyveler tüketilmelidir. Bunlar muz, elma, şeftali, armut, kavun ve çilektir. Asitli olan meyveler reflüyü artırabilir. Bunlar portakal, mandalina ve greyfurttur. Asit reflüye neden olduğu gibi reflü rahatsızlığı yaşayan kişiler için de riskli durum haline gelir.
Yulaf ezmesi reflüye iyi gelir mi?
Yulaf ezmesi uzun süreli tokluk hissi yaşattığı için reflüye iyi gelir. İçeriğinde lif bulunur. Lifli gıdaların başında da gelir. Özellikle az yağlı sütle birlikte yulaf ezmesi tükettiğiniz takdirde reflü açısından faydalıdır.

İlginizi Çekebilir;

Reflü Tamamen Nasıl Geçer?

Reflü Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen Yiyecekler

Hyaluronik Asit ve C Vitamini Birlikte Kullanılır mı?

Aloe Vera Zayıflama Çayı | Aloe Vera Çayı İle Kilo Verme

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.