Doğal Sağlık

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler | Mide Ülseri Olan Kişi Ne Yemeli?

14.01.2021
766
Ülsere İyi Gelen Yiyecekler | Mide Ülseri Olan Kişi Ne Yemeli?

Ülsere iyi gelen yiyecekler: Ülser, mide veya onikiparmak bağırsağında oluşan bir sorundur.  Mide asidi tarafından parçalanarak doku ve hücrelerde kayıp oluşmasına denilmektedir. Enflamasyon olarak bilinen bu yaralar daha çok onikiparmak bağırsağında görülmektedir. Toplumda yaşanan rahatsızlıklardan biri olan ülser çeşitli yiyeceklerle beraber önlenmektedir.

Avokado

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Ülser için önerilen yiyecekler arasında yer alan önemli besinlerden biri de avokadodur. Düşük kan basıncını dengelemektedir. Avokado, aynı zamanda potasyum açısından zengindir. Ülsere ne iyi gelir? Lutein ve zeaksantin maddeleri açısından oldukça zengindir. İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücudu dirençli bir hale getirir. Lif bakımından yüksek değerlere sahiptir.  Kişinin besin alımı açısından katkı sağlamaktadır. K vitamini açısından önemli bir meyve olarak mideyi yormadan rahat bir sindirim sağlar.

 • Avokadoyu haftada 2 kez taze şekilde tüketebilirsiniz.
 • Meyveyi sıkarak suyunu içebilirsiniz.

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler; Elma

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler: Demir, fosfat, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve bakır gibi mineraller bulunmaktadır. A, C ve K gibi birçok vitamini üzerinde barındırmaktadır. Ülsere faydası olanlardan biri de elma meyvesidir. Ancak şeker hastalığı olan kişiler elmayı sık bir şekilde tüketmemelidir. Polifenol maddesi birlikte kan şekerini dengelemektedir. İçinde bulunan besin lifi sayesinde bağışıklık sistemini düzenlemektedir. Kalp ve damar hastalıklarını önleyerek ülser rahatsızlığı riskini yok eder. Mide içindeki iltihapların ve yaraların iyileşmesini sağlamaktadır.

 • Günde 1 tane elma tüketebilirsiniz.
 • Meyvelerin içinde elma kullanabilirsiniz.
 • Sıkarak suyunu içebilirsiniz.

Hakiki Zeytinyağı

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Ülser için tercih edilen ürünlerden biri olan zeytinyağı sindirimi kolaylaştırarak mideyi rahatlatmaktadır. Hazımsızlığa iyi gelerek kemik gelişimini sağlamaktadır. E vitamini sayesinde doku yenileme özelliği görülmektedir. Mide ve bağırsak ülserleri için tavsiye edilen ürünlerden biridir. Yağlı yapısı ve E vitamini ile ciltte bulunan yaraları iyileştirmektedir. İç organlarında bulunan yaraları iyileştirerek ülsere iyi gelmektedir.

 • Salataların üzerine dökerek tüketebilirsiniz.
 • Çeşitli yemeklere sos yapabilirsiniz.
 • Su ile karışım yaparak içebilirsiniz.
 • Zeytinyağı doğal tüketilmelidir.

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler; Yoğurt

Ülser nasıl geçer? Sağlık açısından doğal yoğurt yemenin birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle ülser rahatsızlığı konusunda yoğurt doğal tedavi sağlamaktadır. İçinde bulunan probiyotikler sayesinde vücudu alerjen etkilere karşı korumaktadır. Potasyum, magnezyum, B6 ve B12 vitaminlerine sahip olan yoğurt sindirim sistemini düzenlemektedir. Kişinin bağışıklık sistemini güçlendirerek oluşan enfeksiyonları temizlemektedir. Yararlı bakterilerin oluşmasını sağlayarak ülsere karşı korumaktadır. Protein içeren maddesiyle birlikte kas ve dokuları iyileştirir. Mideyi rahatlatıp sindirim sistemini güçlendirir. Kalsiyum ve potasyum açısından değerli bir üründür.  İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde hastalıkların oluşmasını önler. Ülser ile oluşan mikropların azalmasını sağlamaktadır.

 • Yoğurdu günde 3 4 kez yiyebilirsiniz.
 • Çeşitli tatlılarla beraber tüketebilirsiniz.

Bal

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Ülser için bitkisel çözüm: Hemen hemen çoğu hastalığa iyi gelen bal midede oluşan hastalıklara iyi gelmektedir. Özellikle ülser rahatsızlığı için önerilen besinler arasında yer almaktadır. Zararlı bakterilerin oluşmasını önleyerek mide içinde oluşan yaraları kısa zamanda iyileştirmektedir. C vitamini ve kalsiyum açısından zengin olan bal bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Aynı zamanda içinde bulunan antiseptik ve anti bakteriyel özelliği ile birlikte mide içinde oluşan yaraları kısa sürede iyileştirmektedir. Sağlıklı ve faydalı bir üründür.

 • Günde 1 2 kaşık bal yiyebilirsiniz.
 • Bitki çayları ile karışım yaparak tüketebilirsiniz.
 • Tatlıların üzerine dökerek kullanabilirsiniz.
 • Balın çok tüketilmesi şeker hastalığı riski oluşturur.

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler; Ispanak

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Ülsere iyi gelen şeyler: Ülser hastalığını önleyen ve kısa sürede iyileştiren bir yiyecek olarak dikkat çeken ıspanak her evin olmazsa olmaz ürünlerinden biridir.  K vitamini açısından zengin olan ıspanak lifli yapısı ile midede oluşan yara ve sorunları çözmektedir. Folik asit, sodyum, kalsiyum, potasyum, çinko açısından zengin olan ıspanak metabolizmayı hızlandırarak sindirim sistemini düzenlemektedir. Ülser sorunuiçin tüketim konusunda birkaç önemli uyarılar bulunmaktadır.

 • Ispanak haftada 2 3 kez çiğ olarak yenmelidir.
 • Az pişmiş olarak tüketilmelidir.
 • Haşlama yapılarak suyu da içilmektedir.

Lahana

Ülser gibi çeşitli mide rahatsızlıklarına etkisi olan lahana sindirim sistemini dengeleyerek düzenli bir hale getirmektedir. Ülsere iyi gelen yiyecekler arasındaki lahananın K ve C vitamini konusunda faydası bulunmaktadır. Kan basıncını düşürerek hazımsızlık gibi sorunları çözmektedir.

Lahanayı az pişmiş olarak tüketebilirsiniz. Midede oluşan yaraları iyileştirerek ülsere yakalanma riskini azaltmaktadır.

 • Haşlayıp suyunu içebilirsiniz.
 • Günde 2 defa yiyebilirsiniz.

Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler için makalemize göz atabilirsiniz.

Ülsere Hangi Yemekler İyi Gelir?
Ülser tedavisinde K vitamini önemi nedir, mide dokusundaki zarın iyileşmesi ve açık olan yaranın düzelmesi de etkilidir. Flavonoidler içeren yiyeceklerde ülser tedavisinde mide zarını korumaya yardımcıdır. İçeriğinde lif bulunan sebze, meyve ve tahıl grupları da ülser için tüketilmesi önerilen gıdalardır. Sarımsak, soğan, elma, kereviz, ıspanak, lahana, kuş konmaz, soya, çavdar unu ülserin gelişmesini önler.
Bal Mide Ülserine İyi Gelir Mi?
Bal birçok hastalığa iyileştirici özelliği ile fayda sağlayan ürün olarak bilinmektedir. Mide yaralarının hızlı iyileşmesine yardımcı olan ürün içerisinde bulunan bakteri önleyici maddeler ile bakteri oluşumunu engeller. Dolayısıyla özellikleriyle en iyi gelen besinler sıralamasında yer alır. Ülser hastalığının şifası olarak bilinen bal iyileşmesinde çok faydalıdır ağrı ve yanma şikayetlerini ortadan kaldırır.
Yoğurt Ülsere İyi Gelir Mi?
Mide ülserinin tedavisinde probiyotik kaynağı yoğurdu tüketmesi faydalıdır yoğurt bakterileri tarafından kanzein adı verilen süt proteinin ulaştırılmasından dolayı mide asidi üzerinde uyarıcı etki süte göre çok daha düşüktür. Bundan dolayı ülser hastalarının yoğurt tüketmesinde herhangi bir sakınca yoktur tam aksine birçok hastalığın tedavisi için önerilen yoğurt, hastalığın iyileşmesine katkı sağlar.
Süt Ülsere İyi Gelir Mi?
Sütte bulunan protein ve kalsiyum mide asidi üzerinde uyarıcı etki yaratır bu yüzden mide ülseri sorunu yaşayan insanların süt tüketmesi birçok doktor tarafından tavsiye edilmez. Süt tüketimi geçici rahatlık verir ancak midedeki asit üretimini arttırır durumdan dolayı tedavi etmez. Mide ülseri problemi yaşayan hastalara süt tüketimi yerine uzmanlar tarafından yoğurt tüketilmesi önerilir.

İlginizi Çekebilir;

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir, İçilir?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer | Ne İçilir ve Yenir?

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Covid-19 Mide Bulantısı Yapar Mı?

Restoratif Diş Tedavisi Nedir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.