Covid-19 Mide Bulantısı Yapar Mı | COVID-19dan Kimler Daha Fazla Etkilenir?

13.05.2021
618
Covid-19 Mide Bulantısı Yapar Mı | COVID-19dan Kimler Daha Fazla Etkilenir?

Dünyanın konuştuğu salgına dair klinik çalışmalar devam ediyor. Özellikle de yeni bulgular ve de tedavi aşamaları değerlendirmeye alınıyor. Bu anlamda covid-19 mide bulantısı yapar mı gibi sorulara yanıt arayanlar:

  • Klinik çalışmaların arkasından belirtilen açıklamaları ele alabilir.
  • Öne çıkan bulguları öğrenerek teste başvurabilir.

Covid-19 Virüsünün Mideye Etkileri

Koronavirüs bulguları nelerdir merak edenlere başta yüksek ateş belirtilir. Yüksek ateş kadar öksürük şikayeti ile test olanların sayısı bir hayli fazla. Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalar üzerine bu bulgulara yenileri eklenmiştir. Halkın yeni bulguları öğrenmeleri ve teste başvurmaları esas alınmıştır.

Covid-19 mide bulantısı yapar mı sorusu bu nedenle ortaya atılmıştır. Çünkü son zamanlara çocuklar başta olmak üzere yetişkinlerde sindirim kanalı sorunları ortaya çıkmıştır. Bu nedenle karın ağrısı ve ishal gibi belirtiler virüs kapsamına alınmıştır. Özellikle de çocuklarda belirgin olan koronavirüs belirtileri arasında yerini almıştır.

Covid-19 Mide Bulantısı Yapar Mı; Covid-19 İshal Yapar Mı?

Yukarıda belirttiğimiz üzere covid-19 belirtileri arasında her geçen gün yenileri ekleniyor. Üstelik bulguların çocuklara ve de yetişkinlere göre ayrı ayrı değerlendirilmesine dikkat ediliyor. Bunlar arasında gösterilen Covid-19 mide bulantısı yapar mı sorusuna karşı:

  • Bulantı ve ağrı şikayetleri yaygın olmasa da görülür.
  • İshal başta çocuklar olmak üzere yetişkinlerde de ortaya çıkabilir.

Görüldüğü üzere sadece solunuma değil sindirim sistemine de etkili olan corona virüsün birden fazla bulguya sahip olduğu görülüyor. Her biri de hastalığı kaptığınız anlamına gelmez. Ancak yine de bir süre kadar bulguları takip etmek ve teste başvurmak en doğrusu olacaktır.

Covid-19 Diğer Belirtileri Nelerdir?

Corana mide bulantısı yapar mı sorgulayanlara ‘evet’ yanıtı verilir. Yaygın olmasa da ortaya çıkan belirtiler arasında mide bulantısı ve ishal de yerini almıştır. Ancak bunların öncesinde gelenler kas – eklem ağrıları oluyor. Özellikle de sırt ağrısı şikayetleri ile teste başvuranlar sayıca fazla.

Sırt ağrısından ziyade yüksek ateşin ve öksürüğün başı çeken etkiler arasında olduğu açık durumda. Bunların arkasından halsizlik ve yorgunluk hissi geliyor. Önceleri grip – nezle gibi gelen hastalık yüksek ateşle kendini belli ediyor.

Koronavirüs hastalığının en sık görülen belirtileri nelerdir?
Tat ve koku kaybı Covid 19 denildiği zaman akla ilk gelen etkilerin başında bulunmaktadır. Daha önce geçirdiğiniz griplerdeki gibi hafif bir koku ve tat eksikliği değil, direkt olarak tüm koku ve tadın ortadan kalkması durumu meydana gelebilmektedir. Koronavirüs hastalığının bir diğer ayrıştırıcı özelliği ise yüksek ateştir. Yüksek ateş sebebi ile kişilerin uzun saatler boyunca ateşinin düşürülmesine çaba sarf edilmesine karşın, düşmemesi karakteristik özelliklerindendir.
Yeni koronavirüs kuluçka süresi ne kadardır?
Vücuda koronavirüsün girmesinin sonrasında 5 gün içerisinde belirtiler ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bu belirtilerin başında halsizlik ve tat koku kaybı gelmektedir. İlerleyen zamanlarda yüksek ateşin de net şekilde kendini gösterdiği fark edilmektedir. Yüksek ateşin uzun uğraşlar sonucunda dahi düşürülmesinin mümkün olmaması Covid salgınının tanımlayıcı özellikleri arasındadır. Halsizlik ve eklem ağrılarının da adeta ağır bir darbe yemiş kadar yoğun olduğu ifade edilmektedir.
Coronavirusler nedir?
Corona virüs hayatımıza yeni girmiş bir virüs çeşidi değildir. Bu virüse corona adının verilmesinin sebebi dış çeperinde yer alan taca benzer oluşumlardır. Covid 19 salgınının asıl sorunu ise bu virüsün bilinen varyantlarından farklı olmasıdır. Tahmin edilene göre ilerleyen aylarda aşılama hızının da düşük olması ile beraber zaman kaybettikçe ülkemizde geçerli olan varyantların da çeşitliliğinin artış göstereceği bildirilmelidir.
COVID-19 hangi yollarla bulaşır?
Covid 19 solunum yolu ile bulaşan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Solunum yolu ile bulaşması sebebi ile maske takılmasının hastalığın büyük oranda engellenmesi için büyük öneme sahip olduğunu bir kere daha göstermektedir. Kalabalık alanlarda kişilerin temasının ve solunum yolu ile bu hastalığı kapmasının daha olası olması sebebi ile en azından salgın tehlikesi geçinceye kadar kapalı alanlardan uzak durulması tavsiye edilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

İshal Nasıl Çabuk Geçer?

İshal Tedavisi

Covid-19 Kaç Günde Geçer

Covid-19 Baş Ağrısı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.