Ayak Mantarı Nasıl Geçer? | Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

27.02.2021
695
Ayak Mantarı Nasıl Geçer? | Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

Ayak mantarları, birçok kişin başına gelebilen ve oldukça rahatsızlık verici bir hastalıktır. Üstelik bulaşıcıdır. Bu yüzden de son derece dikkat etmemiz gerekir. Peki, ayak mantarı nasıl geçer, nasıl oluşur? Merak edenler için bu soruların cevabı, yazımızın ilerleyen kısımlarında.

Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

Ayak mantarı nasıl geçer sorusundan önce bu hastalığı tekrar yaşamamak için önce nasıl oluştuğunu bilmek daha faydalı olacaktır. Ayak mantarları, ayak parmaklarının aralarında meydana gelen kepeklenmelerin uygun ortam ( nem, sıcaklık ) yardımı ile gelişip yayılmasından ileri gelir. Ve yine nem, sıcaklık gibi faktörlerin sağlanması ile de yayılmaya devam eder. Şayet ayak mantarı sorunu ile karşılaşmak istemiyorsak, ayak bakımımıza fazlasıyla önem vermemiz gerekmektedir.

Ayak Mantarı Tedavisi İçin Ne Yapılmalı?

Ayak mantarı nasıl geçer sorusunun cevabını merak edenler için yapılması gerekenleri aşağıdaki listede sıraladık.

  • Ayak mantarından kurtulmak için öncelikle hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Ayak mantarı nasıl düzelir merak ediyorsanız elma sirkesinden faydalanabilirsiniz. Bunun için, derin ve geniş bir kaba su doldurun. Arkasından bir çay bardağı elma sirkesini bu kabın içerisine dökün. Ve ayaklarınızı bu kabın içerisinde yaklaşık 20 dakika kadar bekletin. Günde 2 sefer uygulayabilirsiniz.
  • Yarım çay bardağı suyun içerisine bir miktar karbonat ilave edin. Güzelce karıştırın ve daha sonra bu karışımın birazını, mantarın yer aldığı bölgeye sürün. Biraz bekletin ve arkasından yıkayın.
  • Yarım limonun suyunu sıkın, içerisine 2 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı ilave edin. Düzgünce karıştırın ve bu karışımı mantarın üzerinde sürerek 10 dakika kadar bekleyin. Arkasından ayağınızı yıkayın ve kurutun.
  • Mantar tedavisinde alkol de etkili bir yöntemdir. Eğer evde alkol oranı yüksek bir dezenfektan ya da içecek varsa bunu mantarın bulunduğu bölgeye sürerek, mikrobu temizlemek için kullanabilirsiniz.

Mantar Bulaşıcı mıdır?

Ayak mantarı nasıl geçer sorusundan sonra merak edilen başka bir soru da, mantarın bulaşıcı olup olmadığıdır. Evet, ayak mantarları diğer mantar çeşitleri gibi bulaşıcıdır. O yüzden evde terliksiz dolaşmamalı, başkalarının eşyalarını kullanmamalı ve ayak sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz.

İlginizi Çekebilir;

Ayak Mantarı Tedavisi

Cilt Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak Mantarı Tedavisi

Doğal Yöntemlerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Mantar Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.