Ayak Mantarı Tedavisi | Ayak Mantarı En Çabuk Nasıl Geçer?

20.09.2021
693
Ayak Mantarı Tedavisi | Ayak Mantarı En Çabuk Nasıl Geçer?

Ayak Mantarı Tedavisi; Ayakların rahat olması, yaşam kalitenizin yükselmesini sağlar. Ayak tabanından geçen tüm damarların rahatlatılması, stres faktörünün azalmasında da oldukça etkilidir. Ayak mantarı tedavisi için doğal yöntemler uygulayarak hem kaşıntısından hem de oluşan yaralardan kurutulabilirsiniz.

Ayak Mantarı En Hızlı Nasıl Geçer?

Ayak mantarının geçirilmesi için her akşam elma sirkesi uygulamak oldukça faydalıdır. Pedikür kabı içerisine 1 çay bardağı elma sirkesi koyun ve ayaklarınızı 20- 30 dakika dinlendirin. Elma sirkesindeki antioksidan etki ile ayak mantarını hızlı şekilde geçirebilirsiniz.

Suyun ılık olması gerekiyor. Fazla sıcak veya soğuk suda bekletmek, konforlu değildir. Cilt lekelerinde ve yaralarında etkili olan elma sirkesi, ayak derisi üzerinde bulunan sorunlarında düzelmesine yardımcı olur. Ayak mantarı tedavisi olarak uygulanabilir, mantar geçtikten sonra da haftada 1 uygulanabilir bir yöntemdir.

Ayak Mantarı İçin Evde Ne Yapılabilir?

Evde uygulanacak doğal yöntemler ile ayak mantarından hızlı sürede kurtulabilirsiniz. Ayak mantarında uygulanacak diğer doğal yöntemlerden biri de kınadır. Eski medeniyetlerden bu yana kullanılan kına, ayak mantarı için evde yapılacak yöntemler arasındadır.

Doğal kına karışımı hazırlayın ve ayak tabanına boylu boyunca sürün. Ayak mantarı parmak aralarında ise parmaklarınızın arasına da uygulayın. Yaklaşık 30 dakika kadar sarıp bekletin. Kına kuruduktan sonra yıkamanız gerekiyor. Birkaç gün içerisinde mantar kurumaya ve iyileşmeye başlar. Ayak mantarı tedavisi olarak kınayı düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Ayak Mantarı İçin En İyi İlaç Hangisi?

Ayak mantarı için en iyi yöntem karbonat olarak kullanılıyor. Pek çok cilt sorununda çözüm sağlayan karbonatı, macun şeklinde uygulayabilirsiniz. Geniş bir kabın içerisine ılık su ile karbonatı karıştırarak ayaklarınızı içinde dinlendirebilirsiniz. Bir hafta boyunca her gün 15- 20 dakika bekletmeniz önerilir.

Ayak mantarı tedavisi için yoğun veya geçmeyen durumlarda doktorunuza başvurmanız önerilir. Mantar için kullanılan çeşitli kremler ve ilaçlar bulunuyor. Öncelikle doğal yöntemleri deneyerek, geçmemesi halinde hekim kontrolünde tedavi alabilirsiniz.

Elma sirkesi kullanımına her banyonuzda yer verebilirsiniz. Hem vücuttaki ölü derilerin atılması hem de mantar veya enfeksiyonların geçirilmesinde oldukça etkilidir. Elma sirkesi, bakterilerin yok edilmesinde, cilt sağlığında oldukça etkilidir. Kaşıntının giderilmesi için de her gün uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

En doğal yöntemler ile ayak mantarı tedavisi uygulayabilirsiniz. Bitkilerin şifa özelerini kullanabilir, evde hazırlayacağınız tekniklerle uygulama yaparak ayak mantarından kurtulabilirsiniz. Uygulayabileceğiniz yöntemlerden bazıları şöyledir;

  • Kekik ve Zeytinyağı Terapisi

Ayak mantarında genellikle kurumuş deri veya iltihabik sıvı görülebilir. Kekik yağı vey zeytin yapı uygulayarak, ayak mantarını iyileştirebilirsiniz. Özellikle akşamları uygulamanız önerilir. Ayaklarınızın tamamına kekikyağını veya doğal zeytinyağını masaj yaparak uygulayın. Parmak aralarına dek özenle sürün. Üzerini sarabilir veya çorap giyerek fazla bulaşmamasını sağlayabilirsiniz.

  • Limon Terapisi

Limonda bulunan zengin vitaminler ve mineraller ile ayak mantarını geçirebilir ve ayak sağlığını yeniden yapılandırabilirsiniz. Cilt kusurlarını düzeltmekte etkili olan limon, lekelerin giderilmesi, renk tonajının dengelenmesi ve ayak mantarı nasıl tedavi edileceği konusunda etkilidir. Limonu doğrudan ayaklarınıza sıkın veya suyunu sıkarak, ayaklarınızın tamamına uygulayın. Her akşam ve bir hafta boyunca uygulayın.

Limon yağını doğrudan ayaklara uygulamak, ayak mantarının iyileşmesinde etkilidir. Masaj yaparak limon yağını parmak aralarına iyice yedirin. Ele geçmemesi için eldiven kullanmanızda fayda vardır.

Ayak Parmakları Arasındaki Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Mantar nedeniyle kaşınan ayak parmaklarına, soğuk uygulayabilirsiniz. Soğuk kompres yapmak, kaşıntının azalmasına yardımcı olur. Ayak mantarı tedavisi için kaşıntının yoğun olduğu zamanlarda, bir poşetin içerisine buz koyarak uygulamanız önerilir.

Bir kovanın içine soğuk su ve bir çay bardağı elma sirkesi koyarak bekletmeniz yangının geçmesine yardımcı olur. Kaşıntı gideren kremler kullanmak, ayak parmakları arasındaki kaşıntıya iyi gelir.

Lavanta yağı ile masaj yapmak veya limon yağı ile mantar olan bölgeye masaj uygulamak, parmaklar arasındaki kaşıntının geçmesinde de oldukça etkilidir. Mantara iyi gelen sebze ve meyveleri tüketmek, zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağını tüketmek, enfeksiyonun hızlı geçmesinde etkilidir.

Mantarı Ne Yok Eder?

Ayak mantarında en etkili yöntem; elma sirkesi, karbonat ve limondur. Hem su ile karıştırarak bekletmek hem de doğrudan mantar üzerine uygulamak, mantarın yok edilmesinde oldukça etkilidir. Kaşıntı ve yangının geçirilmesinde, ayak sağlığının korunmasında etkili portakal, greyfurt ve limon, zaman zaman ayak bakımınızda kullanabileceğiniz ürünler arasındadır.

Mantar bulaşıcı bir hastalıktır. Ayakta oluşan mantarın hızlı tedavi edilmesi ve bedenin diğer kısımlarına da ulaşması önlenmelidir. Ayrıca ortak kullanımlarda kişiden kişiye de geçebilir. Örneğin aynı havlunun kullanılmaması veya çamaşırların ayrı yıkanması, bulaşma riskini önler.

Ayak mantarı tedavisi için kullanılan eski yöntemlerden biri de kara merhemdir. Günümüzde temini zor olan kara merhem, pek çok cilt hastalığının geçirilmesine ve mantar tedavisinde etkilidir. Eczacınıza danışarak uygulayabilirsiniz.

Ayak Mantarı Ele Geçer mi?

Ayak mantarının bulaş riski vardır. Hızlı sürede tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmediği takdirde, vücudun diğer bölgelerine de ulaşabilir. Doğrudan ele bulaştığı pek görülmemektedir ancak ayak mantarı tedavisi uygularken, eldiven giymenizde fayda vardır.

Ayak mantarı ele geçebilir, genellikle duş, banyo ve soyunma odalarında bulaşma riski vardır. Ayak mantarının türüne göre kişiden kişiye geçtiği görülebilir. Hızlı tedavi edilmesi ve enfeksiyon riskinin azaltılması için ortamın nitelikli şekilde dezenfekte edilmesi gereklidir. Mantar enfeksiyonun geçmesi için önerilen doğal besinleri, bu süreçte tüketmeniz önerilir;

  • Enginar, brokoli, ıspanak, domates, salatalık, kereviz, soğan, kabak, patlıcan, sarımsak gibi sebze çeşitlerinin tüketilmesi mantar enfeksiyonun atlatılması için önemlidir.
  • Hindistancevizi yağı, keten yağı ve zeytinyağı tüketilebilir aynı zamanda uygulama yapılabilir.

Ayrıca zeytin mantarın geçirilmesinde yüksek değerlere sahiptir. Yemişlerden badem, ceviz ve fındık tüketimi mantar enfeksiyonun geçmesinde etkilidir.

Ayak mantarına ne iyi gelir?

Karbonatlı suda bekletmek ve elma sirkesi uygulamak, ayak mantarının geçmesinde etkilidir.

Ayak mantarı bulaşıcı mıdır?

Ayak mantarı ve mantar türleri bulaşıcıdır. Bulaş riskinin azalması için hızlı şekilde tedavi edilmesi gerekir.

Ayak mantarı kaşıntısına ne iyi gelir?

Buz uygulaması ve soğuk su uygulaması ile ayak mantarı kaşıntısı geçirilebilir. Limon yağı ile masaj yapmak, kaşıntı geçmesinde etkilidir.

İlginizi Çekebilir;

Ayak Mantarı Nasıl Geçer? | Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

Cilt Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak Mantarı Tedavisi

Mantar Tedavisi

Doğal Yöntemlerle Tırnak Mantarı Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.